U:fonovy vysílačky: nebývalé možnosti komunikace

Komunikace jak ji neznáme. Mluví se jen jedním směrem, zato neomezeně za paušál a vše řídí on-line dispečing.
U:fonovy vysílačky: nebývalé možnosti komunikace

Nová služba nejmladšího mobilního operátora U:fona, Push-to-Talk (PTT) vysílačka, byla úspěšně zavedena na český trh a doplnila tak jeho nabídku o komplexní řešení určené především podnikatelům. Svojí vysílačkou pak U:fon zabije dvě mouchy jednou ranou, protože byl touto službou odstartován projekt migrace zákazníků mateřského MobilKomu z předchozí služby SmartNet. Jedná se o první profesionální celoplošnou službu digitálních vysílaček na bázi technologie PTT v České republice.

Co nabízí U:fonova vysílačka?

Firemní zákazníci MobilKomu mají možnost využívat výhody okamžité skupinové komunikace a být se svými kolegy nebo obchodními partnery v kontaktu levně, rychle a spolehlivě zmačknutím jediného tlačítka. U:fonova vysílačka spojuje efektivnost a rychlost analogových trunkových rádiových systémů s jednoduchostí a celoplošným dosahem služby PTT. Push-to-Talk umožňuje oboustrannou komunikaci mezi dvěma a více vysílačkami současně. Nemá nahradit klasické telefony, ale nabídnout další možnost, jak úsporně komunikovat s více osobami najednou.

U:fonova vysílačka funguje na platformě systému GoTA (Global Open Trunking Application) od ZTE Corp., kterou od roku 2004 využívají miliony uživatelů v Norsku, Rusku, Malajsii nebo Číně. Navíc díky využití technologie CDMA zaručuje služba vysokou přenosovou kapacitu a bezpečnost komunikace bez rušení jinými uživateli.

Mezi tři základní komponenty U:fonovy vysílačky patří on-line dispečink, manažerská aplikace a uživatelský terminál. Manažerská aplikace umožňuje přehlednou správu vysílačkového parku, například tvorbu číslovacího plánu či možnost vytvářet a měnit strukturu komunikačních skupin včetně oprávnění uživatelů. Mezi další výhody aplikace patří záznam hovorů i s historií Operace. On-line dispečink umožňuje řídit komunikaci přes webové rozhraní, poslouchat a aktivně vstupovat do probíhajících hovorů. Aplikace samozřejmě umožňuje také sledovat dostupnost jednotlivých uživatelů.

Jako koncové zařízení byla vybrána elegantní vysílačka s funkcí mobilního telefonu ZTE G420. Tento přístroj kombinuje vysílačku s hlasovou a datovou komunikací. Telefon je navíc vybaven barevným displejem (65 tisíc barev), polyfonním vyzváněním, seznamem pro 300 kontaktů a modulem s datovým přenosem až 80 kbit/s.

My jsme si vysílačky vyzkoušeli v praxi. Zkouška to však byla velice jednoduchá – pouze jsme běhali po lese a mačkali boční tlačítko předem nastavených vysílaček a komunikovali tak se čtyřčlenným týmem. Možnosti celého U:fonova systému jsme využili jen z velmi malé části, třeba k internetovému dispečingu jsme ani nepřičichli. Trojici vysílaček ale už máme v redakci, a tak brzo pronikneme hlouběji.

Lákavá migrace na digitál

MobilKom je současně provozovatelem analogové služby SmartNet. Se spuštěním U:fonovy vysílačky nabízí svým zákazníkům přechod na novou digitální technologii. Projekt migrace je rozdělen na několik etap. V první etapě využily možnost přechodu na digitální systém již téměř dvě třetiny firem. Další etapy migrace stávajících uživatelů jsou plánovány do konce roku.

To, že se U:fonova vysílačka stala zajímavou službou pro různá odvětví obchodu, nasvědčuje i růst počtu nových zákazníků. V dnešní tiskové zprávě byly přiloženy tyto reference z praxe:

Radek Vácha, executive manager Auto Palace Spořilov:
„Jako autopůjčovna potřebujeme být stále ve spojení s řidiči v terénu, kteří buď přistavují nebo vyzvedávají zapůjčená vozidla. Jedním hovorem předám informaci všem divizím společnosti v Praze, Brně a Ostravě, čímž U:fonova vysílačka ušetří naší společnosti náklady za volání a čas, který můžeme věnovat své práci."

Miroslav Lipus, jednatel bezpečnostní agentury SERTON:
„Naše společnost zajišťuje celorepublikovou ochranu fyzických osob, ostrahu staveb a pevných objektů, ostrahu kamionové přepravy, zajišťování pořádkové služby na sportovních a kulturních akcích nebo pronájem a obsluhu plošin, a proto je vysílačka jedním z nejdůležitějších komunikačních kanálů našich zaměstnanců. U:fonova vysílačka je náš dennodenní pomocník, který je zajímavý jak po technické stránce, tak i po finanční."

Ceník služby  

SlužbaMěsíční paušál
U:fonova vysílačka595 Kč
U:fonova vysílačka s internetem774 Kč
U:fonova regionální vysílačka476 Kč
U:fonova regionální vysílačka s internetem655 Kč
Přístrojcena nedotovaná / dotovaná
Vysílačka – přístroj5999 Kč / 3499 Kč
Regionální vysílačka – přístroj5999 Kč / 4499 Kč

Diskuze (11) Další článek: Akce Mio: navigace C720 s RDS-TMC v ceně

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Vysílač, Komunikace, Palace, Možnost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34