U:fonův internet: ještě více mobilní (test)

S novým U:fonovým telefonem jsme vyzkoušeli nejlevnější mobilní internet na českém trhu. Jak to vypadá v podání CDMA?

Spolu s představením nového přístroje jménem Aiji AM110 oznámil U:fon i nový datový balíček pro nonstop tarify Za Nula, Za 100, Za 300 a Za 600 Rodina. Před jeho uvedením bylo možno přistupovat na internet pouze přes modemy operátora, nyní to lze učinit i prostým propojením mobilu a počítače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
AiJi AM110: mobil, který poslouží i jako modem

Co vše udělat pro aktivaci?

Stačí vlastnit již míněné tarify, objednat k nim USB datový kabel s instalačním CD za 220 Kč a nechat si aktivovat datový balíček U:fonův internet (200 Kč měsíčně). Předesílám, že tato služba je srovnatelná se službou U:fonův internet, jen nejste vázání na modem a platíte o 37 Kč méně. Pro připojení k internetu je možné využít oba U:fonovy mobily, tedy Ubiquam U-400 a Aiji AM 110.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Přiobjednaný kabel a instalační CD, s nímž je možné použít U:fonův mobil také jako modem

Po objednání dorazí do několika dní poštou zelené CD s aplikací a ovladači pro použití internetu a klasický USB kabel se systémovým konektorem U:fonu. Samotná instalace je jednoduchá, můžete si vybrat umístění programu a také instalaci jazykové verze (čeština/angličtina). Ovladače a podpůrná aplikace zabírají 10 MB, závěrem instalace se spustí test připojení a pokud proběhne vpořádku, můžete s chutí surfovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalační průvodce je velmi intuitivní

Praktické zkušenosti z používání

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A jsme připojeni...

Před spuštěním internetu musíte připojit telefon k počítači, na ploše spustit položku U:fonův internet a stisknout Připojit. Toto okno vám po připojení bude zobrazovat detaily o spojení, tj. délku trvání spojení a přenesená data v bajtech. Co mě zaráží je fakt, že U:Fon na svých stránkách deklaruje rychlost připojení 30 - 70 kb/s (kilobitů) a přenesená data uvádí v bajtech. Reálná rychlost v kB (kilobytech), a tedy v základních jednotkách, je však v rozmezí zhruba 4 - 9 kB, tato rychlost by měla být limitní i pro stahování souborů. Omezení je taktéž na straně stažených dat, kde je nastaveno FUP (Fair User Policy) na 1 GB přenesených dat.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Zde jsou vidět tři testy připojení za sebou bez toho, aby bylo s telefonem jakkoliv manipulováno

V praxi se hodnoty pohybují v místě mého bydliště (a tedy na oblasti označené jako venkovní pokrytí), okolo 10 kB/s, záleží však na kvalitě signálu. Při cestování po moravskoslezském kraji, jsem pocítil při surfování na internetu výpadky signálu, v některých lokalitách rychlost klesla na 5-6 kB/s. Mobilní internet tak využijete spíše pro práci s textovými informacemi, zjednodušené verze webů a e-maily, i když i zde jsem měl problémy. Gmail nechtěl odeslat zprávu, až při maximálním signálu se to po delší časové prodlevě povedlo. Některé zprávy z ICQ taktéž protistraně nedorazily a to byl signál maximální. Pro přerušení datového toku stačí velmi málo, pokud byť jen na sekundu vypadne signál, datový hovor se přeruší a je znovu vytáčeno. Odezva sítě také není z nejlepších, údaje můžete vidět na screenshotech testů výše.

Na druhou stranu, jedná se o nejlevnější internet za měsíční paušál pro tarifní zákazníky Ufona, s jeho využíváním si však užijete více strasti než radosti. Ne nadarmo je to pouze doplňkový balíček k mobilnímu telefonu, pokud však bude rozšířena infrastruktura sítě a zvýšena rychlost připojení, může se U:fonův internet v mobilů stát zajímavou službou. Pokud však cestujete v místech pokrytí sítí U:fon a potřebujete připojení k internetu z vašeho notebooku, měl by vám pro to nejzákladnější prohlížení webu postačit.

Pozn.: U:fon samozřejmě nabízí i rychlejší variantu Fofr internet (400 - 700 kb/s), kterou však nelze použít s telefonem, ale jen s modemem, který je nutno při aktivaci služby zakoupit. Balíček U:Fonův internet jsme zkoušeli s novým Aiji AM 110, o kterém právě chystáme detailní recenzi.

Témata článku: Operátoři, U:fon, Test, Datový hovor, Mobil, Internet

Určitě si přečtěte

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

** Bohatá výbava, spousty funkcí a odladěný software ** Na špičku ztrácí chybějící voděodolností ** Celkově doplácí na pozdní uvedení na trh (květen 2017)

8.  10.  2017 | Herodek Martin | 6

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 6

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

** Bang & Olufsen vyrábí designová zařízení se špičkovým zvukem. ** Může to platit i o malém a levném Bluetooth reproduktoru? ** Proč má BeoPlay P2 jen jedno tlačítko pro zapnutí?

18.  9.  2017 | Březina Petr | 4

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

** Čistý Android nemusí znamenat jednoznačné plus ** Absence grafických nadstaveb nevyváží slabší výkon ** S nižší cenovkou by to byla jasná volba v nižší střední třídě

17.  9.  2017 | Herodek Martin | 29

Google Daydream View: Na správné cestě, ale s nedostatkem obsahu [recenze]

Google Daydream View: Na správné cestě, ale s nedostatkem obsahu [recenze]

** DayDream View jsou prémiové VR brýle od Googlu ** Po roce na trhu podporují deset telefonů, další přibydou ** Zpracování, zážitek i používání je na jedničku, obsah zatím chybí **

15.  9.  2017 | Miksa Martin | 4