Uklidnění obchodní války je na dobré cestě. USA a Čína se dohodly na první fázi obchodní smlouvy

Představitelé Spojených států amerických a Číny koncem týdne oznámili, že dosáhli první fáze obchodní dohody. Trump tak v neděli nezavedl plánovaná dodatečná cla na čínské zboží a část zavedených cel snížil. Dohoda by mohla být podepsána v prvním lednovém týdnu.

Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) uvedl, že Spojené státy ponechají v platnosti 25procentní cla na import z Číny v roční hodnotě 250 miliard dolarů (5,7 bilionu korun). U dovozu v roční hodnotě 120 miliard dolarů ale cla sníží o polovinu, což je na 7,5 procenta.

„Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Oni souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků. Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody,“ napsal Trump Twitter.

Více kukuřice, o technologiích ani slovo

První fáze dohody podle USTR předpokládá změny v čínské hospodářské a obchodní politice v oblasti duševního vlastnictví, transferu technologií, zemědělství, finančních služeb a měnových kurzů. Úřad potvrdil, že dohoda zahrnuje závazek Číny k rozsáhlým nákupům zboží a služeb z USA. Celkově Čína slíbila důležité strukturální změny a v příštích letech nákup amerického zboží a služeb za dalších 200 miliard dolarů. Zaměřit se má na čtyři oblasti – zpracovatelský sektor, energie, zemědělství a služby, uvedl obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

Washington se dříve snažil přimět Peking k závazku, že v příštím roce nakoupí americké zemědělské produkty v hodnotě 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Podle Lighthizera Čína slíbila, že v příštích dvou letech nakoupí dodatečné zemědělské produkty za 32 miliard dolarů. Bude se také snažit zvýšit v obou letech nákupy zemědělského zboží ještě o dalších pět miliard dolarů ročně, což by celkově zvýšilo zemědělské nákupy o 40 až 50 miliard dolarů.

Čína v pátek uvedla, že bude z USA dovážet více pšenice či kukuřice. Podrobnosti ohledně hodnoty dovozu budou podle Pekingu zveřejněny později.

Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu korun).

Diskuze (8) Další článek: Samsung Galaxy Fold objevuje Prahu. Měli jsme v ruce první skládačku v Česku!

Témata článku: Kauza Huawei, Čína, Hospodaření a finance, USA, Uklidnění, Miliarda dolarů, Dobrá cesta, Obchodní válka, Fáze, Clo, Washington, Peking, USTR


Určitě si přečtěte

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 130