Uklidnění obchodní války je na dobré cestě. USA a Čína se dohodly na první fázi obchodní smlouvy

Představitelé Spojených států amerických a Číny koncem týdne oznámili, že dosáhli první fáze obchodní dohody. Trump tak v neděli nezavedl plánovaná dodatečná cla na čínské zboží a část zavedených cel snížil. Dohoda by mohla být podepsána v prvním lednovém týdnu.

Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) uvedl, že Spojené státy ponechají v platnosti 25procentní cla na import z Číny v roční hodnotě 250 miliard dolarů (5,7 bilionu korun). U dovozu v roční hodnotě 120 miliard dolarů ale cla sníží o polovinu, což je na 7,5 procenta.

„Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Oni souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků. Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody,“ napsal Trump Twitter.

Více kukuřice, o technologiích ani slovo

První fáze dohody podle USTR předpokládá změny v čínské hospodářské a obchodní politice v oblasti duševního vlastnictví, transferu technologií, zemědělství, finančních služeb a měnových kurzů. Úřad potvrdil, že dohoda zahrnuje závazek Číny k rozsáhlým nákupům zboží a služeb z USA. Celkově Čína slíbila důležité strukturální změny a v příštích letech nákup amerického zboží a služeb za dalších 200 miliard dolarů. Zaměřit se má na čtyři oblasti – zpracovatelský sektor, energie, zemědělství a služby, uvedl obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

Washington se dříve snažil přimět Peking k závazku, že v příštím roce nakoupí americké zemědělské produkty v hodnotě 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Podle Lighthizera Čína slíbila, že v příštích dvou letech nakoupí dodatečné zemědělské produkty za 32 miliard dolarů. Bude se také snažit zvýšit v obou letech nákupy zemědělského zboží ještě o dalších pět miliard dolarů ročně, což by celkově zvýšilo zemědělské nákupy o 40 až 50 miliard dolarů.

Čína v pátek uvedla, že bude z USA dovážet více pšenice či kukuřice. Podrobnosti ohledně hodnoty dovozu budou podle Pekingu zveřejněny později.

Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu korun).

Diskuze (8) Další článek: Samsung Galaxy Fold objevuje Prahu. Měli jsme v ruce první skládačku v Česku!

Témata článku: Kauza Huawei, Čína, Hospodaření a finance, USA, Fáze, Miliarda dolarů, Cin, Clo, Uklidnění, USTR, Peking, Obchodní válka, Washington, Dobrá cesta


Určitě si přečtěte

RECENZE: Poco F2 Pro – bestseller, kterým si Xiaomi samo vypálilo rybník

RECENZE: Poco F2 Pro – bestseller, kterým si Xiaomi samo vypálilo rybník

** Výbavou se vyrovná vlajkovým modelům řady Mi ** Je však o mnoho tisíc levnější a nabízí Dual SIM ** Kompromisy ale čekejte od foťáku

Martin Miksa | 10

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

** Google s několikaměsíční prodlevou konečně oznámil Pixel 4a ** Novinka dostala stejný fotoaparát, jaký má výrazně dražší Pixel 4 ** Přímý konkurent iPhonu SE (2020) však bude stát jen 9 tisíc Kč

Martin Chroust | 13