Ukradli vám mobil? Zablokujte jej textovkou!

Protože je po nových mobilních telefonech stále poptávka, mají šikovní kapsáři doslova žně. Jak se bránit odcizení mobilu vymyslela firma magic4 – jedinou textovkou budete schopni odcizený telefon zablokovat.
Ukradli vám mobil? Zablokujte jej textovkou!

V našich krajích neznámá společnost magic4 vyráží do boje se zloději mobilních telefonů za pomoci vlastní aplikace Phoneguard určené právě pro mobilní přístroje. Budete-li mít tuto aplikaci uloženu ve vašem mobilním telefonu, stane se tento pro všemožné kapesní zlodějíčky nezajímavý.  Chcete vědět proč?

Za vším hledej textovku

Klepněte pro větší obrázekSoftwarová aplikace Phoneguard je součástí firmwaru mobilního telefonu a kontroluje příchozí textové zprávy a čeká na tu „svoji“, která je zakódovaná. Pokud je tato textovka shledána jako autorizovaná (tj. pochází od pravého majitele), zablokuje Phoneguard mobilní telefon. Výhodou tohoto zařízení je však skutečnost, že je nezávislé na vložené SIM kartě.

Vše vám vysvětlím na krátkém příkladu. Pokud je váš mobilní telefon odcizen, většinou ihned kontaktujete operátora, který zablokuje vaši SIM kartu. Zloděj tedy bude přinucen nefunkční kartu zahodit a do telefonu vložit simku novou. A tady přichází na řadu Phoneguard, který při vložení jiné než vlastní SIM karty tajně odešle tuto informaci prostřednictvím kódované textovky do „sběrného“ centra. Odesílání této textovky probíhá tajně, takže nový uživatel nic netuší. Tato identifikační textovka obsahuje například sériové číslo vložené SIM karty, číselný kód sítě i kód země, IMEI telefonu a také číslo aktuální buňky (CellID). Pokud tedy máte nahlášenu ztrátu tohoto mobilu, „sběrné“ centrum odešle mobilu zpět informaci o tom, že s ním nepracuje jeho skutečný majitel a Phoneguard celý přístroj zablokuje.

Geniální nápad?

Jak to tak vypadá, je Phoneguard názorným důkazem toho, že geniální nápady většinou bývají geniálně jednoduché. Jediné, co systému ještě chybí, je jeho podpora ze strany výrobců mobilních telefonů a samotných operátorů. Zdá se však, že se blýská na lepší časy, protože přední výrobci podle našich informací již vedou se společností magic4 jednání. Jak pro MobilManii uvedla tisková mluvčí Sarah Bedwell, „…nic již nestojí v cestě komerčnímu nasazení této aplikace v první polovině letošního roku.“

Přestože je Phoneguard skutečným kladivem na kapesní zloděje je nepopíratelné, nicméně se bojím jedné skutečnosti. Obávám se toho, že – dříve či později – některý z chytrých odblokovávačů dokáže opětovně resuscitovat i zablokovaný telefon.

Diskuze (77) Další článek: Tahat lidi za nos, na to nás užije

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Mobil, Text

Určitě si přečtěte