Umělá inteligence našla na Google Play dva tisíce podezřelých aplikací a her

Dvouletá studie vývojářů z univerzity v Sydney a firmy CSIRO Data61 na portálu Google Play odhalila 2 040 podezřelých aplikací a her v rámci zkoumaného vzorku převyšujícího jeden milion aplikací. Spousta z odhalených aplikací se chtěla připodobnit známým titulům napodobením názvu či loga, další kopie populárních her obsahovaly malware nebo na pozadí sbíraly citlivá data.

Stěžejní součástí studie bylo použití algoritmu opírající se o neurální sítě a strojové učení, algoritmus hledal vizuálně podobná ztvárnění log či „podezřele“ podobné popisy aplikací. Výsledkem bylo celkem 49 608 potenciálních hrozeb, z nichž antivirus VirusTotal 7 246 vyhodnotil jako podezřelých a 2 040 jako vysoce rizikových. Dalších 1 565 aplikací po uživatelích požaduje nejméně pět oprávnění, které mohou výrazněji zasáhnout do soukromí. 1 407 aplikací pak používalo knihovny třetích stran pro zobrazování reklamy. 

Výzkumný tým všechny vysoce rizikové aplikace nahlásil Googlu, který je brzy na to z obchodu Play odstranil. Pokud je však někdo již dříve nainstaloval, je vysoké riziko, že ve svém smartphonu používá i nadále potenciálně nebezpečné aplikace. To se týká i známé hry Temple Run, která vyžaduje oprávnění, jenž jsou pro hraní hry nadbytečná.

Klepněte pro větší obrázek
Umělá inteligence začala u podobnosti log aplikací, pokračovala přes pochybné názvy a podobné popisy

Tzv. „Fake“ aplikace jsou novodobým fenoménem, i proto Google letos odmítá publikovat o 55 % více aplikací, počet odstraněných aplikací z Google Play zase meziročně narostl o 66 procent. Jak se tomuto trendu účinně bránit? Nestahujte zcela neznámé aplikace, a věnujte pozornost komentářům ostatních uživatelů, kteří si hru nebo aplikaci stáhli před vámi. Vysoké množství komentářů s negativním hodnocením, např. po nedávném updatu aplikace, může být výrazným vodítkem.

Poradíme, jak na zabezpečení telefonu:

Zdroj Computerworld

Váš názor Další článek: TP-Link nabízí mobilní routery, s jejichž pomocí vytvoříte z LTE domácí Wi-Fi síť

Témata článku: Aplikace, Umělá inteligence, Google Play, Obchod s aplikacemi, Zabezpečení, Malware, Ransomware, Virus, Podvod, Zranitelnost, Temple Run, Sydney, Logo, Algoritmus, Inteligence


Určitě si přečtěte

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 21

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 50