Umělá inteligence se hlásí o patent. Úřady si s robotí žádostí neví rady

„Teď, teď, teď tu byl! Museli jste se potkat.“

...Járu Cimrmana ve známém českém filmu Jára Cimrman ležící spící vždy předběhl nějaký jiný vynálezce. Bell, Lumièrové, Edison, Nyní je ve hře to, že než vynálezce-člověk bude rychlejší umělá inteligence. Příkladem je stroj se jménem Dabus, který vyvinul dva produkty: přepravku na jídlo a lampu. Následně požádal pověřené úřady ve Spojených státech a v Evropě o udělení patentu na ně. Má se za to, že jde o první podobnou žádost v dějinách.

Nyní se čeká, jak úřady zareagují. Podle patentového zákona ve Spojeném království i podle norem Evropské unie musí být přihlašovatelem vždy „osoba“. Ve Spojených státech se přihlašovatelem může z definice stát „jednotlivec“.

Za Dabusem stojí tým vedený profesorem práva a medicíny na univerzitě v anglickém Surrey Ryanem Abbottem. Ten tvrdí, že činnost Dabuse podnítil cíleně proto, aby se v této věci v mezinárodním patentovém právu udělalo jasno o tom, zda umělá inteligence může být vynálezcem. „Umělé inteligence dnes píší knihy, samy vytváří fotografie, a pak ale nejsou uznávány jako autoři. To vnáší problémy do celého systému autorského práva, jak ho známe,“ upozorňuje Abbott v rozhovoru pro BBC.

Podle zprávy prezentované nedávno Evropskému patentovému úřadu se dosud nepočítá s tím, že by systémy umělé inteligence mohly být přímo za vynálezce považovány. Kritici namítali, že stroj nikdy sám bez prvotní iniciace člověkem vynález a následně žádost o jeho ochranu nezrealizuje.

S takto přímou žádostí jako od Dabuse se ovšem úřady ještě nikdy nepotýkaly. Precedens v této věci se teď čeká v nejbližších týdnech a měsících. V posuzování celé problematiky chce být aktivní i český Úřad průmyslového vlastnictví. „Situaci sledujeme a chceme se zapojit do mezinárodní spolupráce v okamžiku, kdy bude započato s řešením,“ říká za Úřad průmyslového vlastnictví Emil Jenerál.

Diskuze (5) Další článek: T-Mobile ukázal, ve kterých krajích přenesou zákazníci v rámci Neomezeného léta nejvíc dat

Témata článku: Kuriozita, USA, Umělá inteligence, Evropská unie, AI, Legislativa, Patent, Vynálezce, Žádost, Spojené království, Jára Cimrman, Inteligence, Evropský patentový úřad, Evropa, Edison, BBC


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

** Všudepřítomný důraz kladený na fotoaparát se opět vyplácí ** Po úspěchu top modelů nasadil P30 Lite sebevědomou cenovku ** I přes některé nedostatky se, myslím, bude prodávat o sto šest

Jakub Vrbacký | 49