Umělá inteligence se hlásí o patent. Úřady si s robotí žádostí neví rady

„Teď, teď, teď tu byl! Museli jste se potkat.“

...Járu Cimrmana ve známém českém filmu Jára Cimrman ležící spící vždy předběhl nějaký jiný vynálezce. Bell, Lumièrové, Edison, Nyní je ve hře to, že než vynálezce-člověk bude rychlejší umělá inteligence. Příkladem je stroj se jménem Dabus, který vyvinul dva produkty: přepravku na jídlo a lampu. Následně požádal pověřené úřady ve Spojených státech a v Evropě o udělení patentu na ně. Má se za to, že jde o první podobnou žádost v dějinách.

Nyní se čeká, jak úřady zareagují. Podle patentového zákona ve Spojeném království i podle norem Evropské unie musí být přihlašovatelem vždy „osoba“. Ve Spojených státech se přihlašovatelem může z definice stát „jednotlivec“.

Za Dabusem stojí tým vedený profesorem práva a medicíny na univerzitě v anglickém Surrey Ryanem Abbottem. Ten tvrdí, že činnost Dabuse podnítil cíleně proto, aby se v této věci v mezinárodním patentovém právu udělalo jasno o tom, zda umělá inteligence může být vynálezcem. „Umělé inteligence dnes píší knihy, samy vytváří fotografie, a pak ale nejsou uznávány jako autoři. To vnáší problémy do celého systému autorského práva, jak ho známe,“ upozorňuje Abbott v rozhovoru pro BBC.

Podle zprávy prezentované nedávno Evropskému patentovému úřadu se dosud nepočítá s tím, že by systémy umělé inteligence mohly být přímo za vynálezce považovány. Kritici namítali, že stroj nikdy sám bez prvotní iniciace člověkem vynález a následně žádost o jeho ochranu nezrealizuje.

S takto přímou žádostí jako od Dabuse se ovšem úřady ještě nikdy nepotýkaly. Precedens v této věci se teď čeká v nejbližších týdnech a měsících. V posuzování celé problematiky chce být aktivní i český Úřad průmyslového vlastnictví. „Situaci sledujeme a chceme se zapojit do mezinárodní spolupráce v okamžiku, kdy bude započato s řešením,“ říká za Úřad průmyslového vlastnictví Emil Jenerál.

Diskuze (5) Další článek: T-Mobile ukázal, ve kterých krajích přenesou zákazníci v rámci Neomezeného léta nejvíc dat

Témata článku: USA, Kuriozita, Umělá inteligence, Evropská unie, AI, Patent, Legislativa, Vynálezce, Evropský patentový úřad, Edison, BBC, Evropa, Spojené království, Žádost, Inteligence, Jára Cimrman


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 143

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 30