UMTS – datová spása nebo další GPRS?

V minulém díle našeho miniseriálu jsme se zabývali technologií GPRS a její vhodností pro datové přenosy. Nyní se zaměříme na dlouho očekávanou a mnohokráte zmiňovanou technologii UMTS, která by dle slov jejích propagátorů měla přinést revoluci v mobilních datových přenosech.
UMTS – datová spása nebo další GPRS?

UMTS bude všude málo

Nové sítě tzv. třetí generace se budou od těch stávajících poměrně podstatně lišit, a to jak ve službách, tak v celkovém způsobu jejich využití. Zatímco stávající sítě považují za svou hlavní úlohu přenos hlasu, sítě třetí generace, a tedy i UMTS, si kladou za cíl přenášet hlavně data. Kromě prozatím pouze slibované vyšší přenosové rychlosti a kromě nových možností budou totiž založeny na odlišné topologii pokrytí dané odlišným způsobem jejich využití. Svůj nemalý podíl na struktuře a potřebné hustotě sítě pak bude mít také fakt, že UMTS bude používat nosné frekvence okolo 2 GHz, tedy ještě o 200 MHz výše než používají současné sítě GSM 1800.

Při tak vysoké frekvenci nastávají již jisté problémy s interferencemi a s útlumem signálu dané fyzikálními zákony, a tak kromě toho, že je potřeba stavět vysílače poměrně blízko sebe, je také potřeba pečlivě volit kanály, které budou jednotlivé sousední vysílače používat. Signál o tak vysoké frekvenci pak má ale ještě jeden, poměrně zásadní problém, jeho prostupnost tuhými tělesy (jako například domovní zeď) je ještě horší než u GSM 1800.

Jinak řečeno, rozlučte se s pokrytím mimo velká města, snad jen s výjimkou dálnic a silnic první třídy, i když i to by bylo pro operátora poměrně nákladné, a rozlučte se s kvalitním pokrytím uvnitř budov. Pokud budete chtít surfovat po Internetu pomocí UMTS z klidu svého domácího pokoje, pak bude hodně záležet na tom, zda budete mít s vysílačem přímou viditelnost a jak od něj budete daleko. Do budov, kde bude pokrytí nutné se budou muset instalovat speciální BTS, které pak mají nabídnout maximální přenosovou rychlost až 2 Mb/s.

V případě, že se ocitnete mimo pokrytí sítě UMTS, tak by vám měl váš terminál automaticky nabídnout možnost využít stávající GSM síť (včetně GPRS). UMTS terminály totiž budou zpětně kompatibilní se sítěmi GSM 900/1800, takže je bude možné používat i tam, kde lišky dávají dobrou noc.

Jak je na tom UMTS s rychlostmi

Popravdě řečeno, zatím není možné ověřit, jaké skutečné rychlosti bude UMTS nabízet, neboť dosud neexistuje jediná funkční UMTS síť a ani jediný funkční mobilní UMTS terminál (tedy opravdu mobilní a ne obrovská bedna naložená v dodávce). Rychlosti, které jsou ve specifikaci UMTS nicméně hovoří o 144 kb/s pro rychle se pohybující se objekty, o 384 kb/s pro pomalu se pohybující se objekty a o 2 Mb/s pro pokrytí v budovách (viz výše).

Jak sami vidíte, tak výše přenosových rychlostí dává tušit, že s UMTS přijdou zlaté časy mobilního Internetu. Jen pro pořádek bych však připomenul, že před prvním spuštěním GPRS v běžné komerční GSM síti se hovořilo o 172 kb/s jakožto o maximální reálně dosažitelné přenosové rychlosti. Pokud tedy patříte mezi přílišné optimisty, pak vězte, že onu rychlost pro pomalu se pohybující objekty si budete moci pravděpodobně v reálném světe vztáhnout také ke zbylým dvěma kategoriím.

Důvodů proč by nemělo být možné dosáhnout rychlosti 384 kb/s, je totiž hned několik. Jednak při větším počtu uživatelů v daném místě by operátor musel mít také dostatečnou kapacitu sítě, aby je mohl všechny obsloužit a jednak telefon, který by delší dobu vysílal na několika kanálech a v několika timeslotech by měl poměrně vysokou spotřebu a poměrně dost by se zahříval. Jinými slovy, vývoj v oblasti napájecích zdrojů a chlazení ještě nedošel tak daleko, aby 384 kb/s bylo reálných po nějakou „přijatelně“ dlouhou dobu. Na to už koneckonců přišli v Japonsku, kde jim telefony FOMA pro tamní síť třetí generace vydrží zhruba 15 minut videohovoru.

K čemu se hodí UMTS

UMTS má několik hlavních „PRO“, kvůli kterým se mnoho světových operátorů rozhodlo pro jeho realizaci. Kromě již zmíněného videotelefonování totiž s sebou přinese také zcela nový model komerčního prostředí ne nepodobný japonskému i-mode. UMTS bude umožňovat jakékoliv firmě, aby v rámci něj nabízela své služby a aby za ně také mohla dostat zaplaceno. Operátor by tedy nabízel v rámci své sítě několik služeb vlastní provenience, za které by jim také ručil, ale kromě toho by jim také nabízel ty služby, které by pro jeho síť nabízela kterákoliv jiná společnost. Například byste se přes UMTS mohli podívat na nějaké placené video nebo byste mohli získat přístup k nějakým webovým stránkám nebo byste si mohli zahrát nějakou multimediální síťovou hru, případně byste prostřednictvím svého telefonu mohli třeba objednat a zaplatit květiny či pizzu (kterou si předtím podle obrázků vyberete).

Pro internetové společnosti by tedy UMTS mohlo být poměrně velkým přínosem. Už jen kvůli tomu, že podobně jako Internet sám, by nabízelo snadný vstup do odvětví s nízkými vstupními náklady. V ideálním případě by se tedy mohlo jednat o dokonalou konkurenci v pravém slova smyslu.

UMTS a Česká republika

V současné době se UMTS u nás nachází v prvním stádiu, tedy v procesu udílení licencí. Jak jsme vás již mnohokrát informovali, chce stát za jednu licenci 6,7 miliardy Kč. Do prvního kola výběrového řízení se nepřihlásil žádný z operátorů a všichni nyní vyčkávají na podmínky aukce, která má být vypsána do konce listopadu. V ní musí zájemci složit jistinu 100 milionů korun a podle všech předpokladů bude vyvolávací cena za licenci stejná jako v prvním kole. O dalších podrobnostech okolo UMTS v Česku jsme vás již informovali.

 

Diskuze (8) Další článek: 6.11.2001 21:50 Nechte si poslat loga operátorů Nokia Game na mobil

Témata článku: Ostatní, UMTS, Spása, GPRS


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11