UMTS ante portas

Dnes v 11:00 se definitivně zpečetí budoucnost telekomunikací v ČR. Eurotel a RadioMobil získají licence na provoz sítí UMTS.
UMTS ante portas
 

UMTS se blíží

Dneškem počínaje začne platit Eurotelu a RadioMobilu licence na provoz sítí UMTS v ČR. Každý z nich bude muset ještě dnes složit na účet v ČNB přesně jednu miliardu korun. Zbývající částku pak doplatí v deseti ročních splátkách. Eurotel i RadioMobil získají každý po jedné licenci na pásmo UMTS a po jedné licenci na část pásma 28 GHz, které slouží pro vysokorychlostní datové spoje. RadioMobil navíc získá licenci na provoz sítě GSM 1800 MHz, a to konkrétně na kanálech 725 – 774. Kromě toho má RadioMobil jako výherce aukce právo zvolit si jako první z nabízených kombinací kmitočtů pro UMTS.

Na rozdíl od některých států mají čeští operátoři tu výhodu, že jsou u nás volná i nižší pásma, takže první série kmitočtů pro UMTS začíná již na 1900 MHz. Poslední pak končí na frekvenci 2170 MHz. Lze tedy předpokládat, že si RadioMobil vybere pro svoji budoucí síť kmitočty právě okolo 1900 MHz, neboť při této frekvenci se elektromagnetické vlnění šíří ještě poměrně dobře. Jeho šíření lze v podstatě srovnat se šířením signálu sítí GSM 1800 MHz. Je nutné ale podotknout, že ani při vyšších frekvencích se způsob šíření signálu příliš neodlišuje, obecně však platí, že elektromagnetické vlnění se při frekvenci 1900 MHz šíří přeci jen o něco málo lépe než při frekvenci 2170 MHz.

A jdeme do finále!

Licence na provoz sítí UMTS má platnost po dobu dvaceti let, což znamená, že vyprší přesně 13. 12. 2021. V případě, že operátor nedodrží v budoucnu splátkový kalendář, tak mu může být licence odejmuta. Stejně tak tomu může být v případě, že operátor nestihne nejpozději do 1. 1. 2005 komerčně spustit svoji UMTS síť na 90% území Prahy. Když bych chtěl být trochu skeptický, tak bych ale řekl, že sítě UMTS se do té doby asi spustit podaří, ale s mobilními telefony to bude o něco horší. Do dnešního dne totiž neexistuje pro UMTS jediný, skutečně mobilní telefon. Prozatím slovo UMTS mobilní telefon slouží jako označení pro 2,5 tunovou dodávku plnou elektroniky.

Přesně za 3 roky a 17 dní musí začít v Čechách fungovat nejméně dvě UMTS sítě. Otázka ale zní, jestli tyto sítě najdou dostatek uživatelů na to, aby se Eurotelu a RadioMobilu investice do nich stačila vrátit. V případě RadioMobilu pak bude návratnost investice ještě o něco zdlouhavější, neboť za licenci nabídl přibližně o 300 milionů více a na výstavbu UMTS si bude muset s největší pravděpodobností půjčit. Eurotel si prozatím může dovolit UMTS financovat z vlastních provozních výnosů, takže bude mít náklady o něco nižší.

Chcete mě?

UMTS licence jsou rozdány, kostky jsou vrženy. Otázkou číslo jedna však zůstává, zda si UMTS vůbec najde mezi obyvateli naší republiky dostatek zastánců, kteří by byli schopni zaplatit všechny tyto miliardové investice. Přechod z GSM na UMTS totiž zdaleka nebude takovým skokem jako přechod z NMT na GSM. Je to velký krok pro operátory, ale poměrně malý krok pro uživatele. A co si o UMTS myslíte vy?

Diskuze (28) Další článek: Recenze: se SIM kartou na věčné časy

Témata článku: Ostatní, Ant, Porta, Port, UMTS


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14