UMTS: jde v Česku přes mrtvoly?

Licence pro třetí generaci sítí mobilních telefonů ukončila vysílání programů kabelové televize prostřednictvím mikrovlnného systému MMDS. Zůstanou lidem pouze oči pro pláč nebo přejdou na satelitní příjem?
UMTS: jde v Česku přes mrtvoly?

Prostřednictvím bezdrátového mikrovlnného spojení přijímalo signál kabelové televize téměř čtyřicet tisíc domácností. Protože však tento systém MMDS využívá k šíření svého signálu licencované, pevně vymezené frekvenční pásmo, jsou nuceni tito uživatelé přejít na jiný způsob příjmu. Toto frekvenční pásmo je totiž od prvního ledna letošního roku určeno výhradně pro šíření signálu mobilních sítí třetí generace – UMTS.

UMTS: zabiják bezdrátových služeb?

Klepněte pro větší obrázekLicenci na toto frekvenční pásmo až doposud držely společnosti UPC a Kabel Net Holding. Obě společnosti musely do konce loňského roku ukončit vysílání a byly Českým telekomunikačním úřadem seznámeny se skutečností, že platnost těchto licencí nemůže být prodloužena.

Do úvahy nepřipadá ani možnost převést vysílání na jinou frekvenci, protože všechny rozsahy, které mohou být tímto systémem využity, se nacházejí v pásmu nad 40 GHz a nezbytné náklady na odpovídající technická řešení by nebyly zrovna levnou záležitostí. Současně by se se změnou frekvence výrazně snížil dosah vysílačů. Zákazníkům, kteří jsou v dosahu kabelových rozvodů jsou zdarma připojováni na tuto síť. Zbývajícím předplatitelům systému MMDS bude zavedena služba UPC Direct, digitální satelitní příjem televizního a rozhlasového signálu, jejíž signál je šířen prostřednictvím satelitu Astra.

Piráti přijdou na buben

Tento systém šíření kabelového signálu se v České republice používá od roku 1994. Důvodů pro zavedení tohoto typu příjmu televizního signálu bylo několik, především časové (díky rychlé instalaci bylo možné začít poskytovat služby v poměrně krátké době), ekonomické (MMDS bylo vhodné řešení pro oblasti s menší penetrací zákazníků či s velkými náklady na kabelizaci) a samozřejmě i estetické (hlavně v historických částech měst byla tato cesta přijatelnější než pokládání kabelů a s tím spojené výkopové práce).

MMDS však pro příjem televizního signálu využívalo i velké množství lidí, kteří nikomu neplatili poplatky a programy kabelové televize včetně například HBO přijímali pirátsky. Podle odhadů byl téměř stejný počet platících zákazníků jako ‚pirátů' – řádově se jednalo až o desetitisíce domácností.

Řekněte nám v diskusi, co si o tom všem myslíte. Můžeme očekávat další rušení bezdrátových služeb, které stojí v cestě sítím třetí generace nebo souhlasíte s názorem, že když se kácí les tak létají třísky?

Diskuze (27) Další článek: Eurotel: ceny mobilů na leden

Témata článku: Ostatní, MR, UMTS


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15