UMTS podruhé: vláda a ČTÚ žádají nemožné!

Již tři dny jsou na internetových stránkách ČTÚ dostupné podmínky aukce na licence UMTS v ČR. A vyvolávací cena? Tu se případní uchazeči mohou dozvědět také třeba jen 4 dny před termínem předložení nabídek. Případní výherci budou muset začít poskytovat služby již od 1. 1. 2005.
UMTS podruhé: vláda a ČTÚ žádají nemožné!

UMTS postrach ulice

Jestliže se zdály současným GSM operátorům podmínky prvního kola výběrového řízení tvrdé a nepřijatelné, pak po shlédnutí podmínek pro kolo druhé asi museli svých slov litovat. Oproti druhému kolu totiž byly nabízené podmínky až přehnaně mírné. I když, to ještě nemusí být tak jednoznačné, protože ČTÚ sice vyhlásilo aukci, ale takový nepodstatný detail jako je vyvolávací cena za jednu licenci v jejích podmínkách jaksi chybí. Nicméně je zde zmínka, že vyvolávací cenu se uchazeči dozvědí nejpozději 4 dny před termínem pro podání nabídek, který je 30. listopadu 2001.

V tom, řekněme nejzábavnějším případě (tedy alespoň pro širokou veřejnost), budou mít tedy uchazeči celé čtyři dny na to, aby zvážili výši své nabídky, tu pak prokonzultovali s akcionáři a členy představenstva společnosti a pak se již jen domluvili s nějakou bankou na poskytnutí menšího úvěru (asi tak 200 milionl dolarů) a jeho podmínkách. No a pak stačí jen zaběhnout na ČTÚ s několika obálkami a během několika málo dnů vybrat z prasátka 100 milionů Kč a ty zanést do ČNB jako jistinu (jakousi vratnou zálohu umožňující účast v aukci).

Do 14. 12. 2001 pak budou mít moře času na to, aby částku, kterou se zavázali za licenci zaplatit skutečně splatili. Datum, kdy má být poplatek za licenci zaplacen, se však může ještě změnit. Ale pozor, pokud by se onen výherce při splacení zpozdil byť o jediný den, bude muset zaplatit pokutu ve výši 0,1 % ze své nabídky (klidně tedy 200 tisíc dolarů za každý den prodlení). No a pokud by nestihl licenci zaplatit do 31. 12. 2001, pak o licenci přijde a zaplatí sankční poplatek ve výši jedné miliardy Kč (pravděpodobně jako dárek České republice k výročí jejího vzniku). No řekněte, nechtěli byste také jednu licenci na UMTS?

Předvánoční nabídka – dvě licence za cenu jedné

ČTÚ jde ale s dobou, takže pod tlakem nejrůznějších předvánočních reklamních kampaní přišlo také se svoji vánoční nabídkou. Výherce aukce kromě licence na provoz sítě UMTS v pásmu okolo 2 GHz a licence na část pásma 28 GHz potřebného pro infrastrukturu sítě získá jako vánoční dárek také licenci na provoz sítě GSM 1800 MHz, a to v celkovém počtu 49 použitelných kanálů! (Podotýkám, že ještě před týdnem koloval mezi operátory vtip o tom, že ČTÚ bude nabízet 2 licence za cenu 1).

Podmínky druhého kola ve zkratce

Pro případné zájemce o licenci na provoz UMTS v ČR, ale stejně tak i pro ty z vás, kteří se o UMTS zajímají, přinášíme výtah toho nejdůležitějšího, co podmínky druhého kola výběrového řízení přinášejí. Plné znění podmínek si můžete stáhnout na www.ctu.cz.

ČTÚ chce udělit celkem 3 licence na UMTS. Každá z nich bude mít platnost 20 let. Výherce aukce pak kromě toho získá také právo poskytovat služby v pásmu GSM 1800 MHz, a to konkrétně na kanálech 725–774. Součástí licence na provoz UMTS je také část pásma 28 GHz určeného pro vysokorychlostní bezdrátové datové spoje.

Aukce má pouze jedno kolo a probíhá tak, že všichni zájemci o licenci předloží svoji nabídku nejpozději do 30. 11. 2001, přičemž do 16. 11. 2001 mohou klást ČTÚ své dotazy prostřednictvím společnosti Central Europe Trust Company Limited, která od nich oddělí identifikační údaje uchazeče, aby byla zaručena naprostá nestrannost ČTÚ při jejich zodpovídání.

Všichni uchazeči, kteří 30. 11. 2001 odevzdají své nabídky musejí nejpozději do 4. 12. 2001 složit na účet ČTÚ jistotu (viz. výše) ve výši 100 milionů Kč. Jedinou povinností výherce licence bude (kromě zaplacení poplatku za poskytnutí licence ve výši jeho nabídky a kromě zaplacení manipulačního poplatku za její vydání ve výši 100 tisíc Kč) zahájení poskytování služeb do 1. 1. 2005. Tou dobou musí mít operátor pokryto 90 % území Prahy.

Vidím město veliké...

Pokusme se zamyslet trochu nad tím, v jaké situaci se ocitli případní zájemci o provoz UMTS u nás. Vyvolávací cenu za licenci zatím neznají, tudíž se jim bude i poměrně špatně zvažovat výše jejich nabídky. Na českém telekomunikačním trhu existují již 3 operátoři, přičemž ceny za jejich služby patří mezi nejnižší v Evropě (nominálně, ne v poměru k průměrnému platu). V nejhorším případě (pro nového operátora) budou uděleny 3 licence na provoz UMTS. V ČR tak bude 6 operátorů na 10 milionů obyvatel. Podle jistého průzkumu existuje v celé naší republice zhruba milion lidí, kteří by byli ochotni si UMTS pořídit za cenu kolem 1000 Kč měsíčně. To by tři velké sítě s pokrytím většího množství území v jen stěží uživilo. Kromě toho bude muset také nový operátor bance draze zaplatit za to, že potřebuje během přibližně jednoho měsíce sehnat x miliard Kč a tak mu na výstavbu sítě asi moc nezbude. Pokryje tedy především jen to, co musí, tedy Prahu. V Praze tedy budeme mít v tom, pro nového operátora, nejhorším případě 3 UMTS sítě a maximálně tak 100.000 lidí (ale spíš mnohem méně), kteří budou ochotni UMTS za oněch 1000 Kč měsíčně používat. Co z toho vyplývá si tedy můžete každý odvodit sám.

Podle mého soukromého názoru však neexistuje společnost, která by byla ochotná licenci na UMTS zakoupit, pokud by za ni byla vyvolávací cena opět 6,7 miliardy Kč. V případě, že by se blížila vyvolávací cena částce okolo 2 miliard, pak budou nákup licencí zvažovat současní operátoři GSM, kteří by výstavbu UMTS mohli financovat ze svých zisků z provozu GSM a zároveň by mimo pokryté území signálem UMTS mohli poskytovat svým zákazníkům alespoň kvalitní služby GSM sítě s GPRS. Nezbývá tedy než se nechat překvapit, jak dopadne druhé kolo výběrového řízení, a popřát případným uchazečům hodně optimismu.

 

Diskuze (15) Další článek: Telit GM 822 – naprosto neobvyklý design

Témata článku: Ostatní, UMTS


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11