UMTS versus EDGE – co bude dřív?

Eurotel začíná v těchto dnech testovat UMTS. Testovací provoz mu předvedou všichni tři velcí hráči: Ericsson, Nokia i Siemens. Na veřejnost pronikly ale také informace hovořící o tom, že jeden z našich operátorů vážně uvažuje o zavedení technologie EDGE. Jaký je mezi těmito technologiemi rozdíl a na co se vlastně můžeme v nejbližších měsících těšit?
UMTS versus EDGE – co bude dřív?

Co je to EDGE

Porovnáním technologií UMTS a EDGE jsme se na MobilManii zabývali již mnohokrát (například zde). Nicméně v krátkosti – EDGE (Enhanced Data for GSM Evolution) je technologie, která pouhou změnou modulace signálu dokáže několikanásobně zvýšit přenosovou rychlost stávající GSM sítě. Jen CSD připojení, které v GSM síti dosahuje přenosové rychlosti 9,6/14.4 kbit/s, má v síti EDGE přenosovou rychlost 48 kbit/s! Problém je ale v tom, že díky rozdílnému způsobu modulace je potřeba pro EDGE speciální telefon (respektive je nutné současný GSM telefon dovybavit demodulátorem kódování 8PSK, které EDGE používá).

Vzhledem k tomu, že EDGE je opravdu založeno pouze a jen na změně modulace, tak jeho ostatní funkce a možnosti jsou naprosto shodné se standardními sítěmi GSM. V sítích EDGE tak najdete, jak technologii HSCSD (v sítích EDGE se ji říká ECSD), tak technologii GPRS (v sítích EDGE se jmenuje EGPRS). A jaké, že jsou v sítích EDGE přenosové rychlosti?

  GSM/GPRS EDGE
CSD 9,6/14,4 kbit/s 48 kbit/s
HSCSD (2+2) 28,8 + 28,8 kbit/s 96 + 96 kbit/s
HSCSD (3+1) 14,4 + 43,2 kbit/s 144 + 48 kbit/s
GPRS až 128 kbit/s až 384 kbit/s

Jak to bude s UMTS

Sítě UMTS se oproti tomu od sítí GSM zcela diametrálně odlišují, a to jak svoji přenosovou rychlostí (144 kbit/s pro rychle se pohybující objekty, 384 kbit/s pro pomalu se pohybující objekty, 2 Mbit/s se speciálními vysílači pro stacionární objekty), tak dostupnými službami. Dosah vysílačů UMTS je ale ještě podstatně menší než dosah vysílačů GSM1800. To UMTS předurčuje k tomu, aby své služby nabízelo jen na velmi omezeném území. Samo ČTÚ tak dalo Eurotelu a T-Mobilu, kteří si zakoupili licenci na UMTS, podmínku, že do 1. 1. 2005, kdy mají komerčně spustit své sítě, musejí pokrýt nejméně 90% Prahy. V budoucnu se pak dá předpokládat, že UMTS se dostane také do Brna a případně do dalších několika málo velkých měst. Od UMTS rozhodně nelze očekávat to, co od GSM sítí. Pokrývat každou horskou vesničku i s přilehlými lesy signálem UMTS je prostě ekonomicky nepřípustné (alespoň v tomto desetiletí).

Co bude dál

Zkusme se teď ale zamyslet nad tím, co nás čeká v nejbližší budoucnosti. Eurotel i T-Mobile musí za necelé dva roky spustit sítě UMTS. Eurotel dokonce oficiálně zahájil první testování a ještě v tomto roce chce novinářům představit některé z budoucích služeb, které připravuje pro svoji novou síť. T-Mobile oproti tomu bude pravděpodobně sázet na členství ve skupině operátorů T-Mobile, což mu nepochybně ušetří mnohé prostředky na vývoj nových služeb a „odchytávání chybiček.“ Oskar UMTS licenci nemá, a tak se u něj nejvíce nabízí možnost zavedení EDGE. Na to, aby ale EDGE provozoval souběžně se svoji GSM sítí nemá dostatečný počet přidělených frekvencí. Z toho vyplývá, že buď by musel EDGE zavést jen někde (třeba ve velkých městech, kde by konkuroval UMTS) a nebo by musel celou síť převést na EDGE, čímž by nepochybně mohl UMTS zasadit tvrdou ránu, neboť by vysoké přenosové rychlosti nabízel po celém území ČR (i v těch výše zmíněných lesích).

Ve skutečnosti však pro implementaci EDGE má nejlepší postavení T-Mobile, který v rámci nákupu UMTS licence získal jako bonus poměrně značnou část pásma GSM1800. T-Mobile by si tak mohl dovolit například to, že ve frekvenčním pásmu GSM900 by provozoval standardní GSM síť a v pásmu GSM1800 síť EDGE, k tomu by pak samozřejmě provozoval ještě síť UMTS, k jejímuž provozu se zavázal. Na to by ale T-Mobile potřeboval relativně hodně finančních prostředků.

Jak je to s vývojem

Poslední, nicméně nejdůležitější, kapitolou při porovnávání EDGE a UMTS je bezpochyby stupeň jejich vývoje. U UMTS je již v podstatě jisté, že budou funkční mobilní telefony, které vydrží déle než 15 minut hovoru, jak tomu bylo zpočátku v japonské síti 3. generace FOMA. V Japonsku totiž již všechny podobné neduhy odstranili, a tak teď telefony pro síť FOMA nabízejí stejný komfort, rozměry a výdrž jako přístroje pro starší sítě 2,5. generace. Taktéž síťová technologie je již víceméně odladěná a funkční.

S EDGE je ale situace podstatně horší. Je tomu sice již více než rok a půl, co finská Nokia ve Spojených státech předvedla první datový přenos v síti EDGE, ale od té doby jako kdyby se po testování EDGE a hlavně po vývoji telefonů pro něj slehla zem. Nicméně případná výroba telefonů pro tuto síť se opravdu sestává v podstatě jen z výměny demodulátoru ve stávajícím GSM/GPRS telefonu, což dává určitou naději, že na rozdíl od UMTS telefonů by vývoj EDGE telefonů mohl zabrat pouze pár měsíců (jde totiž o to, jak by byl takový čip demodulující kódování 8PSK energeticky a prostorově náročný).

Co na EDGE naši operátoři

Eurotel
„Zatím neexistují praktické testy, EDGE, je to v Evropě více méně jen teoretická norma. Protože všude v Evropě se hodně investovalo do licencí na UMTS, stane se standardem UMTS a pravděpodobně nebude dost telefonů, které by EDGE podporovaly. Letos budeme investovat do GPRS příští rok do UMTS a EDGE zatím nemám místo v naší strategii posilování kapacity a kvality datových služeb.“

Oskar
„V rámci dalšího rozvoje možností sítě Oskar vyhodnocujeme různé technické alternativy, samozřejmě i EDGE. Rád bych však poznamenal, že EDGE je prozatím na velmi raném stupni rozvoje a řada klíčových oblastí týkajících se využití této technologie zákazníky zůstává nedořešena. Týká se to například kompatibility s ostatními technologiemi, nedostatku vhodných telefonů a podobně. Velmi bude záležet na tom, do jaké míry bude u zákazníku stoupat poptávka po rychlých datových přenosech a aplikacích využívajících rychlé datové přenosy. Současné požadavky zákazníků spolehlivě pokrývá technologie GPRS aplikovaná v síti Oskar, jejíž možnosti navíc průběžně rozšiřujeme“.

T-Mobile
„Sledujeme a analyzujeme všechny možné technologie, které by mohly přinést nové možnosti pro naše zákazníky a EDGE je jednou z nich. Avšak informaci o možné implementaci nových technologií považujeme za součást obchodního tajemství, proto nemohu sdělit více podrobností.“

Diskuze (62) Další článek: Polemika: Microsoft a Smartphone versus Nokia a Series 60

Témata článku: Ostatní, UMTS, Síťová technologie, Edge

Určitě si přečtěte