UMTS versus EDGE – co bude dřív?

Eurotel začíná v těchto dnech testovat UMTS. Testovací provoz mu předvedou všichni tři velcí hráči: Ericsson, Nokia i Siemens. Na veřejnost pronikly ale také informace hovořící o tom, že jeden z našich operátorů vážně uvažuje o zavedení technologie EDGE. Jaký je mezi těmito technologiemi rozdíl a na co se vlastně můžeme v nejbližších měsících těšit?
UMTS versus EDGE – co bude dřív?

Co je to EDGE

Porovnáním technologií UMTS a EDGE jsme se na MobilManii zabývali již mnohokrát (například zde). Nicméně v krátkosti – EDGE (Enhanced Data for GSM Evolution) je technologie, která pouhou změnou modulace signálu dokáže několikanásobně zvýšit přenosovou rychlost stávající GSM sítě. Jen CSD připojení, které v GSM síti dosahuje přenosové rychlosti 9,6/14.4 kbit/s, má v síti EDGE přenosovou rychlost 48 kbit/s! Problém je ale v tom, že díky rozdílnému způsobu modulace je potřeba pro EDGE speciální telefon (respektive je nutné současný GSM telefon dovybavit demodulátorem kódování 8PSK, které EDGE používá).

Vzhledem k tomu, že EDGE je opravdu založeno pouze a jen na změně modulace, tak jeho ostatní funkce a možnosti jsou naprosto shodné se standardními sítěmi GSM. V sítích EDGE tak najdete, jak technologii HSCSD (v sítích EDGE se ji říká ECSD), tak technologii GPRS (v sítích EDGE se jmenuje EGPRS). A jaké, že jsou v sítích EDGE přenosové rychlosti?

  GSM/GPRS EDGE
CSD 9,6/14,4 kbit/s 48 kbit/s
HSCSD (2+2) 28,8 + 28,8 kbit/s 96 + 96 kbit/s
HSCSD (3+1) 14,4 + 43,2 kbit/s 144 + 48 kbit/s
GPRS až 128 kbit/s až 384 kbit/s

Jak to bude s UMTS

Sítě UMTS se oproti tomu od sítí GSM zcela diametrálně odlišují, a to jak svoji přenosovou rychlostí (144 kbit/s pro rychle se pohybující objekty, 384 kbit/s pro pomalu se pohybující objekty, 2 Mbit/s se speciálními vysílači pro stacionární objekty), tak dostupnými službami. Dosah vysílačů UMTS je ale ještě podstatně menší než dosah vysílačů GSM1800. To UMTS předurčuje k tomu, aby své služby nabízelo jen na velmi omezeném území. Samo ČTÚ tak dalo Eurotelu a T-Mobilu, kteří si zakoupili licenci na UMTS, podmínku, že do 1. 1. 2005, kdy mají komerčně spustit své sítě, musejí pokrýt nejméně 90% Prahy. V budoucnu se pak dá předpokládat, že UMTS se dostane také do Brna a případně do dalších několika málo velkých měst. Od UMTS rozhodně nelze očekávat to, co od GSM sítí. Pokrývat každou horskou vesničku i s přilehlými lesy signálem UMTS je prostě ekonomicky nepřípustné (alespoň v tomto desetiletí).

Co bude dál

Zkusme se teď ale zamyslet nad tím, co nás čeká v nejbližší budoucnosti. Eurotel i T-Mobile musí za necelé dva roky spustit sítě UMTS. Eurotel dokonce oficiálně zahájil první testování a ještě v tomto roce chce novinářům představit některé z budoucích služeb, které připravuje pro svoji novou síť. T-Mobile oproti tomu bude pravděpodobně sázet na členství ve skupině operátorů T-Mobile, což mu nepochybně ušetří mnohé prostředky na vývoj nových služeb a „odchytávání chybiček.“ Oskar UMTS licenci nemá, a tak se u něj nejvíce nabízí možnost zavedení EDGE. Na to, aby ale EDGE provozoval souběžně se svoji GSM sítí nemá dostatečný počet přidělených frekvencí. Z toho vyplývá, že buď by musel EDGE zavést jen někde (třeba ve velkých městech, kde by konkuroval UMTS) a nebo by musel celou síť převést na EDGE, čímž by nepochybně mohl UMTS zasadit tvrdou ránu, neboť by vysoké přenosové rychlosti nabízel po celém území ČR (i v těch výše zmíněných lesích).

Ve skutečnosti však pro implementaci EDGE má nejlepší postavení T-Mobile, který v rámci nákupu UMTS licence získal jako bonus poměrně značnou část pásma GSM1800. T-Mobile by si tak mohl dovolit například to, že ve frekvenčním pásmu GSM900 by provozoval standardní GSM síť a v pásmu GSM1800 síť EDGE, k tomu by pak samozřejmě provozoval ještě síť UMTS, k jejímuž provozu se zavázal. Na to by ale T-Mobile potřeboval relativně hodně finančních prostředků.

Jak je to s vývojem

Poslední, nicméně nejdůležitější, kapitolou při porovnávání EDGE a UMTS je bezpochyby stupeň jejich vývoje. U UMTS je již v podstatě jisté, že budou funkční mobilní telefony, které vydrží déle než 15 minut hovoru, jak tomu bylo zpočátku v japonské síti 3. generace FOMA. V Japonsku totiž již všechny podobné neduhy odstranili, a tak teď telefony pro síť FOMA nabízejí stejný komfort, rozměry a výdrž jako přístroje pro starší sítě 2,5. generace. Taktéž síťová technologie je již víceméně odladěná a funkční.

S EDGE je ale situace podstatně horší. Je tomu sice již více než rok a půl, co finská Nokia ve Spojených státech předvedla první datový přenos v síti EDGE, ale od té doby jako kdyby se po testování EDGE a hlavně po vývoji telefonů pro něj slehla zem. Nicméně případná výroba telefonů pro tuto síť se opravdu sestává v podstatě jen z výměny demodulátoru ve stávajícím GSM/GPRS telefonu, což dává určitou naději, že na rozdíl od UMTS telefonů by vývoj EDGE telefonů mohl zabrat pouze pár měsíců (jde totiž o to, jak by byl takový čip demodulující kódování 8PSK energeticky a prostorově náročný).

Co na EDGE naši operátoři

Eurotel
„Zatím neexistují praktické testy, EDGE, je to v Evropě více méně jen teoretická norma. Protože všude v Evropě se hodně investovalo do licencí na UMTS, stane se standardem UMTS a pravděpodobně nebude dost telefonů, které by EDGE podporovaly. Letos budeme investovat do GPRS příští rok do UMTS a EDGE zatím nemám místo v naší strategii posilování kapacity a kvality datových služeb.“

Oskar
„V rámci dalšího rozvoje možností sítě Oskar vyhodnocujeme různé technické alternativy, samozřejmě i EDGE. Rád bych však poznamenal, že EDGE je prozatím na velmi raném stupni rozvoje a řada klíčových oblastí týkajících se využití této technologie zákazníky zůstává nedořešena. Týká se to například kompatibility s ostatními technologiemi, nedostatku vhodných telefonů a podobně. Velmi bude záležet na tom, do jaké míry bude u zákazníku stoupat poptávka po rychlých datových přenosech a aplikacích využívajících rychlé datové přenosy. Současné požadavky zákazníků spolehlivě pokrývá technologie GPRS aplikovaná v síti Oskar, jejíž možnosti navíc průběžně rozšiřujeme“.

T-Mobile
„Sledujeme a analyzujeme všechny možné technologie, které by mohly přinést nové možnosti pro naše zákazníky a EDGE je jednou z nich. Avšak informaci o možné implementaci nových technologií považujeme za součást obchodního tajemství, proto nemohu sdělit více podrobností.“

Diskuze (62) Další článek: Polemika: Microsoft a Smartphone versus Nokia a Series 60

Témata článku: Ostatní, Edge, Ostatní technologie, UMTS, Síťová technologie


Určitě si přečtěte

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113