Univerzální nabíječka Yalitong: nabít a zabít

Univerzální nabíječka akumulátorů mobilních telefonů všech značek je vskutku praktické zařízení. Čínský výrobce Yalitong takový přístroj vybavil ještě zábavnou hrou na motivy Ruské rulety. Nikdy nevíte, zda nabíječka nabije baterii nebo vás.
Univerzální nabíječka Yalitong: nabít a zabít

Jeden z našich čtenářů nám zaslal zajímavý přístroj sloužící pro dobíjení akumulátorů mobilních telefonů. Vnutil mu jej prodejce z tržnice, který zařízení přirovnával k nejnovějšímu vynálezu japonských inženýrů a navíc nasadil nejnižší možnou cenu, ze které jistě posléze ještě několikrát snížil. Univerzální nabíječka akumulátorů by se mohla hodit, řekl si náš čtenář, a přístroj s pochybnostmi zakoupil. Když si jej doma pořádně prohlédl, neodvážil se jej zapojit do zásuvky a raději nám ho poslal na „odbornou expertízu“. Následující článek berte jako varování před podobnými výrobky a také jako špetku černého humoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Univerzální nabíječka Yalitong

Čínský zázrak

Když jsem dostal do ruky univerzální nabíječku Yalitong, zajásal jsem. Jsem totiž hračička a potěší mne, když uvidím chytře udělané a univerzální zařízení. Pojďme se blíže podívat na toto zajímavé „udělátko“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poměrně kompaktní přístroj se zapojuje přímo do zásuvky pomocí adaptéru

Oč vlastně jde? Je to univerzální nabíječka Li-Ion akumulátorů s jedním článkem. Nabíječka je vybavena poměrně silným a pevným klipem, který uchytí akumulátor, a dvěma nastavitelnými pružnými kontakty, které slouží k připojení akumulátoru, jehož kontaktní plošky mohou být jak na ploše, tak na hraně pouzdra. Dále je nabíječka vybavena tlačítkem označeným DIS (zřejmě pro vybíjení akumulátoru), řadou sedmi LED pro indikaci provozních stavů nabíječky a přepínačem pro změnu polarity kontaktů. Do sítě se nabíječka připojuje pomocí výklopné vidlice na zadní straně. Vidlice je „amerického typu“ s plochými kontakty a pro připojení do většiny evropských zásuvek je přiložen ještě adaptér.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíjet lze každý Li-Ion akumulátor s páskovými kontakty

Nabíječku jsem uvedl do chodu, připojil akumulátor a pokračoval ve zkoumání. Nabíjecí proud je zhruba 150–180 mA a při připojeném akumulátoru je napětí omezeno zhruba na 4,2 V, což je pro Li-Ion články v pořádku. Pouze při plně nabitém článku napětí vystoupá ještě o něco výš, což by akumulátoru nemuselo dělat dobře, pokud by byl připojen dlouho. Plné nabití je ale indikováno svítivými diodami, takže uživatel vidí, že je nabito a může tak akumulátor včas odpojit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail kontaktů • akumulátor pevně přidržuje spona

Potud je tedy vše krásné a mohli bychom chválit. Při dalším zkoumání vyplouvají ale na povrch nedokonalosti a vady. Tlačítko DIS a jemu přiřazená kontrolka LED označená DI si hrají na mrtvého brouka a nedělají vůbec nic. To bych ještě při troše fantazie a dobré vůle mohl omluvit tím, že tlačítko a kontrolka jsou určeny pro jinou verzi nabíječky (např. pro NiMH akumulátory), protože vybíjení Li-Ion článků je zbytečné a životnost článků nezvýší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kontakty lze posuvem nastavit pro různé typy akumulátorů, k dispozici je i (zcela zbytečná) stupnice na odměření

Stupeň nabití má indikovat řada LED ocejchovaných od 20 do 100%. Ta první ale neindikuje stupeň nabití, místo toho při připojení akumulátoru začne blikat, čímž zřejmě indikuje probíhající nabíjení. Další čtyři LED se postupně v průběhu nabíjení rozsvěcí a umožňují tak sledovat průběh nabíjení. Každá dioda se však rozsvěcí plynule, od mírného žhnutí až do plného svitu, nezkušený uživatel pak neví, jestli už je nabito, nebo ještě ne. Výrobce navíc použil nevhodné LED s malým vyzařovacím úhlem, jejich svit je tedy dobře vidět jen při kolmém pohledu. Bohužel právě v tomto směru jsou diody zakryty klipem pro připevnění akumulátoru…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Indikační LED diody a tlačítko DIS

Je libo kopanec?

To nejhorší jsem si ale nechal nakonec a tou je elektrická bezpečnost. Vězte, že evropskými elektrotechnickými zkušebnami by nabíječka neprošla, ani kdyby všichni zkušební technici zavřeli všechny oči.

Nabíječka je sice vybavena napájecím zdrojem, který zabezpečuje předepsané galvanické oddělení od napájecí sítě, ale použitý transformátorek vzhledem ke svým malým rozměrům neumožní dosáhnout předepsané elektrické izolační pevnosti. Rovněž vzdálenosti obvodů spojených se sítí od zbytku nabíječky, se kterou přichází do styku uživatel, je menší než předepsaných 6 mm. Za normálních okolností vám sice ještě nabíječka neublíží, ale tvůrci předpisů dobře vědí, proč jsou požadované parametry takové, jaké jsou (zvýšená vlhkost, úder blesku v blízkém okolí, atd.).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výklopná vidlice

Při připojování zásuvkového adaptéru k nabíječce a celé nabíječky do zásuvky už ale hrozí reálné nebezpečí, že si uživatel sáhne na kovový kolík a že mu přijde nakopat všech 230 voltů, které se v zásuvce schovávají. Kolíky adaptéru jsou totiž kovové v celé délce a ne jenom na konci (pro srovnání se můžete podívat na síťovou vidlici libovolného malého spotřebiče a bude vám jasné, o čem mluvím). Stejný problém je i u kolíků výklopné vidlice nabíječky při připojování adaptéru. Opět se kolíky připojí k napětí v okamžiku, kdy je ještě jejich velká část přístupná dotyku. Drobnou náplastí může být jen to, že adaptér a nabíječka nejsou očividně určeny pro použití v Evropě – všechny popisy jsou téměř výhradně čínským „rozsypaným čajem“ a na adaptéru je dokonce nápis ADAPTER NOT CE. Odhaduji, že nám tím výrobce naznačuje, že o neschvalitelnosti svého výrobku v evropských zkušebnách dobře ví. Zřejmě proto také nejsou na nabíječce žádné další značky evropských zkušeben.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
To si panečku počteme...

Závěr je tedy jasný – přestože nabíječka jako taková sice docela obstojně funguje, je nebezpečná a na evropský trh nepatří. A jak se na správnou bajku sluší, na konec ještě morální ponaučení – značky CE nebo značky evropských zkušeben na výrobcích označují, že výrobek je bezpečný. Mají tak svůj význam. Nepodceňujte je a bojte se výrobků, které je nemají. V krajním případě by vás to mohlo stát i život.

Diskuze (40) Další článek: Co Oskar skrývá pod cedulí? (Oživeno: už to víme)

Témata článku: Příslušenství, Univerzální nabíječka, Nabíječka, Vidlice


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10