Update na Palm OS 3.5 již nebude zdarma

Dosavadní upgrady na verze 3.1 a 3.3 byly zdarma, verze 3.5 by to měla změnit.
Update na Palm OS 3.5 již nebude zdarma
PalmOS verze 3.5 je na trhu v zařízeních již delší dobu, na trh byl uveden letos v únoru, stále ale není k dispozici jako upgrade pro normální uživatele. Tento krok se připravuje na podzim a Palm chce za něj vybírat částku okolo 20 dolarů.

Palm to zdůvodňuje velkou úrovní inovací v systému a vyzdvihuje taková zlepšení, jako je vyvolání menu klepnutím na vršek okna nebo nový pohled v kalendáři sdružujícím úkoly a termíny na jednu obrazovku. Nejvýraznější změnou v Palm OS 3.5 je podpora barevných displejů, je však jasné, že starší přístroje, které budou upgradovat na novou verzi, tuto vlastnost jaksi nevyužijí. Nově je také podporováno 16 odstínů šedi, což potěší majitele Palm V (jiní to neocení). Zbývá tak několik vylepšení a optimalizací samotného systému, kterými se bude Palm snažit zájemce oslnit.

Problémy tohoto kroku jsou poměrně jasné – existuje nepočítaně utilit pro Palmy, které nabízená vylepšení nabízejí zdarma s nadšením a často s lepšími vlastnostmi. Proto se spousta lidí raději rozhodne pro freeware, než by utrácela 20 dolarů. Platit takovou částku navíc není moc příjemné. Ne že by 20 dolarů bylo nějak extrémně moc (i když 800 Kč také není extrémně málo), ale jsou s tím spojeny i nutné kroky ohledně placení a ověřování plateb – není to prostě tak jednoduché jako kliknutí a stažení softwaru.

K verzi 3.5 již mají také přístup zdarma vývojáři, od nich se tato verze může snadno rozšířit. Stejně tak si můžete od někoho zkopírovat CD ROM s PalmOS 3.5 a nahrát ho do vlastní mašinky. Update na PalmOS 3.5 bude pro mnohé zbytečný a pro mnohé k nezaplacení. Bezplatných a kvalitních doplňků do systému existuje tolik, že PalmOS strčí do kapsy. Vylepšení z hlediska systému jsou drobná a zatím neexistuje nějaké kritické množství aplikací, které by vyžadovaly novější verzi systému.

Váš názor Další článek: Jak wapovat offline na telefonech Siemens S35, C35 a M35

Témata článku: Palm, Software pro mobily, Software pro PC, Update, Zdarma, Palm OS

Určitě si přečtěte