Update ROM pro Dell Axim: stojí za námahu?

Dell vydal update ROM pro své kapesní počítače Dell Axim. Podíváme se na záludnosti instalace a zjistíme, co update přináší a zdali se vynaložená snaha vyplatí.
Update ROM pro Dell Axim: stojí za námahu?

Základem je samotný update, který si musíte ze stránek Dellu stáhnout. Pro někoho nepříjemnou zprávou je samotná velikost, která odpovídá velikosti Pocket PC 2002, tedy 27 MB. Druhou nepříjemnou zprávou je skutečnost, že přijdete o všechna data uložená v kapesním počítači včetně ROM (nikoli však na paměťových kartách). Před instalací tedy proveďte pomocí ActiveSyncu úplnou zálohu PDA. Chcete-li své PDA vyčistit od pozůstatků odinstalovaných programů, nyní je ten pravý čas. Kontakty, kalendář, úkoly i obsah složky My Document máte ve stolním počítači a tyto informace a data se po dokončení upgradu opět přenesou zpět. Upgrade aplikujte na ROM verzi A00, update nese označení ROM verze A02.

Stažený archív nechejte rozbalit do nějaké složky na PC. Po tomto procesu se průvodce updatem automaticky spustí. Přečtěte si varování o ztrátě dat. Před samotným spuštěním doporučuje výrobce – a já se k tomuto doporučení připojuji – ukončit všechny běžící aplikace, zakázat spořič obrazovky a další úsporné režimy. Ověřte, že je aktivován program ActiveSync a spojení funguje.

Klepněte pro větší obrázek

Jestliže se vám v okně výše nevypíší informace o modelu, verzi ROM a jazyce, instalace s největší pravděpodobností zamrzne hned v počátku (jak se stalo v mém případě). Raději PC resetujte, ukončete všechny aplikace a z již rozbaleného archívu spusťte setup. Nyní by již mělo být vše v pořádku – instalátor vypíše informace PDA. Pokračujte dál a následujících deset až patnáct minut s PC ani PDA nepracujte. Hned v úvodu dojde k resetu kapesního počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Po dokončení kopírování dat do PDA probíhá zhruba pět minut samotná instalace v PDA. Pozor, blikající nápis na displeji kapesního počítače se po chvíli odmlčí a PDA se bude tvářit naprosto nečinně. Ani teď se jej nepokoušejte zapnout. Vyčkejte, Axim po několika minutách ožije sám.

A co update přináší? Jedinou viditelnou změnou je položka Navigator Button v záložce Setting – Personal. Toto okno obsahuje jediné zatržítko. Stisk D-PADu není standardně „potvrzovací“, jako třeba u iPAQů. Nicméně tento drobný nedostatek řešil update o velikosti 134 kB.

Další vylepšení:

 • opravené zobrazení zůstatkové kapacity záložní baterie
 • upravená doba blikání power diody při upozornění
 • vylepšené (zrychlené) startování systému (subjektivně jsem si této změny nevšiml)
 • upravený driver Compact Flash modemu
 • podpora C1 steppingu pro procesor XScale

Proces updatu je celkem nenáročný, na druhou stranu nepřináší žádná viditelná nebo důležitá vylepšení. Záleží tedy jen na vás, zdali máte čas a update aplikujete.

Tip: Diskusní fórum o updatu

Témata článku: Dell, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Update

7 komentářů

Nejnovější komentáře

 • zdenek stepanek 21. 4. 2003 21:52:34
  Zdravim

  Sice to nevim presne, nidky jsem to nedelal, PDA nemam...
 • zdenek stepanek 21. 4. 2003 21:51:36
  Zdravim

  Sice to nevim presne, nidky jsem to nedelal, PDA nemam...
 • george 18. 4. 2003 7:22:43
  Stejně díky. Asi bude lepší pořídit si záložní zdroj za nějaké 3000Kč....
Určitě si přečtěte

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

** Essential Phone od Andyho Rubina jde konečně do prodeje ** Zahraniční redakce oslovil nejen svým futuristickým vzhledem ** Špičkovou výbavu přitom nabídne za velmi sympatickou cenu **

Dnes | Miksa Martin | 9

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Včera | Láska Jan


komerční sdělení

Komerční sdělení