Update ROM pro Dell Axim: stojí za námahu?

Dell vydal update ROM pro své kapesní počítače Dell Axim. Podíváme se na záludnosti instalace a zjistíme, co update přináší a zdali se vynaložená snaha vyplatí.
Update ROM pro Dell Axim: stojí za námahu?

Základem je samotný update, který si musíte ze stránek Dellu stáhnout. Pro někoho nepříjemnou zprávou je samotná velikost, která odpovídá velikosti Pocket PC 2002, tedy 27 MB. Druhou nepříjemnou zprávou je skutečnost, že přijdete o všechna data uložená v kapesním počítači včetně ROM (nikoli však na paměťových kartách). Před instalací tedy proveďte pomocí ActiveSyncu úplnou zálohu PDA. Chcete-li své PDA vyčistit od pozůstatků odinstalovaných programů, nyní je ten pravý čas. Kontakty, kalendář, úkoly i obsah složky My Document máte ve stolním počítači a tyto informace a data se po dokončení upgradu opět přenesou zpět. Upgrade aplikujte na ROM verzi A00, update nese označení ROM verze A02.

Stažený archív nechejte rozbalit do nějaké složky na PC. Po tomto procesu se průvodce updatem automaticky spustí. Přečtěte si varování o ztrátě dat. Před samotným spuštěním doporučuje výrobce – a já se k tomuto doporučení připojuji – ukončit všechny běžící aplikace, zakázat spořič obrazovky a další úsporné režimy. Ověřte, že je aktivován program ActiveSync a spojení funguje.

Klepněte pro větší obrázek

Jestliže se vám v okně výše nevypíší informace o modelu, verzi ROM a jazyce, instalace s největší pravděpodobností zamrzne hned v počátku (jak se stalo v mém případě). Raději PC resetujte, ukončete všechny aplikace a z již rozbaleného archívu spusťte setup. Nyní by již mělo být vše v pořádku – instalátor vypíše informace PDA. Pokračujte dál a následujících deset až patnáct minut s PC ani PDA nepracujte. Hned v úvodu dojde k resetu kapesního počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Po dokončení kopírování dat do PDA probíhá zhruba pět minut samotná instalace v PDA. Pozor, blikající nápis na displeji kapesního počítače se po chvíli odmlčí a PDA se bude tvářit naprosto nečinně. Ani teď se jej nepokoušejte zapnout. Vyčkejte, Axim po několika minutách ožije sám.

A co update přináší? Jedinou viditelnou změnou je položka Navigator Button v záložce Setting – Personal. Toto okno obsahuje jediné zatržítko. Stisk D-PADu není standardně „potvrzovací“, jako třeba u iPAQů. Nicméně tento drobný nedostatek řešil update o velikosti 134 kB.

Další vylepšení:

  • opravené zobrazení zůstatkové kapacity záložní baterie
  • upravená doba blikání power diody při upozornění
  • vylepšené (zrychlené) startování systému (subjektivně jsem si této změny nevšiml)
  • upravený driver Compact Flash modemu
  • podpora C1 steppingu pro procesor XScale

Proces updatu je celkem nenáročný, na druhou stranu nepřináší žádná viditelná nebo důležitá vylepšení. Záleží tedy jen na vás, zdali máte čas a update aplikujete.

Tip: Diskusní fórum o updatu

Diskuze (7) Další článek: GPRS v praxi: (ne)záleží na kvalitě signálu?

Témata článku: Dell, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Update, Sto, ROM, Drobný nedostatek

Určitě si přečtěte