Upravujeme video pro chytré mobily (návod)

Chytré telefony na platformě Smartphone mají k multimédiím stejně blízko, jako kapesní počítače s operačním systémem z rodiny Windows Mobile. V článku si ukážeme postupy, jak si své oblíbené video upravit právě pro přehrávání v mobilu.
Upravujeme video pro chytré mobily (návod)

Při testování chytrého telefonu Motorola MPx200 postaveném na platformě Windows Mobile – Smartphone 2003 jsem se utvrdil v domněnce, jak blízko k sobě mají operační systémy kapesního počítače a mobilního telefonu. Takřka všechny známé a uznávané programy pro PDA, mají-li trochu šikovnější a snaživější tvůrce, mají svou verzi i pro chytré telefony. Všechny programy, o kterých se zmíním v článku, znám ze svého kapesního počítače. Přecházíte-li na Smartphone z Pocket PC, resp. Windows Mobile, budete se brzy cítit jako doma.

Chytré mobilní telefony na platformě od Microsoftu disponují velmi solidním výkonem a byla by škoda jej nevyužít i pro zábavu. Přehrávání videa na displeji mobilního telefonu se může zdát jako zbytečnost, či vrchol vybočení z priorit mobilního telefonu. Jistě se ale vyskytnou chvíle, kdy vám či vašim dětem oblíbený seriál zkrátí dlouhou chvíli.

Nutné ingredience:
    • chytrý telefon na platformě Smartphone, ActiveSync pro instalaci souborů
    • paměťovou kartu, alespoň 32 MB, doporučuji 128 MB
    • kratší seriál v libovolném formátu (Přátelé, MASH, Loonley Tunes, A je to…). Vyhneme se filmům s titulky, ty vyžadují využití složitějších postupů i programů
    • internet pro stažení konvertorů a přehrávačů

Základním problémem bývá rozlišení, datový tok a z toho vyplývající výsledná datová velikost filmu. S takovým filmem by si navíc „slabý“ procesor telefonu jen stěží poradil a spíše než film byste viděli statické snímky. Upravit video pro malý displej a slabší procesor však není žádný problém a zvládne jej opravdu každý. Ke zdárnému konci vede několik cestiček. My si podrobně popíšeme dvě, začněme tou jednodušší.

Převod pomocí Movie Makeru

Movie Maker je standardní součástí operačního systému Windows XP. Před nedávnem byla uvolněna druhá verze, která přináší vyšší uživatelskou přívětivost. Ta se však nebude líbit zkušenějším uživatelům, kteří chtějí vyzkoušet různá nastavení rozlišení a datového toku. Tuto druhou verzi nelze odinstalovat a proto si její instalaci rozmyslete. Já mám bohužel již druhou verzi a proto mohu postup úpravy popsat právě na ní.

Klepněte pro větší obrázek
Movie Maker je součástí operačního systému Windows XP

Spusťte Movie Maker (Start – Programy – Příslušenství – Zábava) a pomocí tlačítka Import videa nalistujte zdrojový soubor. Ihned po otevření začne Movie Maker „rozdělovat“ film na jednotlivé části podle prostřihů. Tato funkce je vítána při zpracování digitálního videa z vaší kamery, pro nás však nemá žádný význam a proto doporučuji tuto zdlouhavou operaci stornovat. Přetáhněte video z kolekce na časovou osu a chcete-li, obohaťte film svými titulky.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr profilu pro úpravu videa

Zvolte Soubor – Uložit soubor filmu, vložte název filmu a vyberte umístění výsledného souboru. V dalším kroku klepněte na Zobrazit další možnosti a vyberte třetí možnost – Další nastavení. Zde je na výběr několik přednastavených profilů. Profil pro Smartphone budete zatím hledat marně, vystačíme si však s profilem určeným pro kapesní počítače: Video pro počítače Pocket PC (143 kb/s). Video bude mít rozlišení 208×160 pixelů a osm snímků za sekundu. Zvuk je ve stereu, což bychom oželili, ovšem jak jsem se již zmínil, Movie Maker 2 úpravu profilů neumožňuje. Převod trvá na Athlonu 1900XP zhruba stejně dlouho jako převáděný film. Datová náročnost se pohybuje okolo jednoho megabajtu na minutu, shodně u hraných i kreslených filmů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Video ve formátu VMW běží bohužel jen v okně

Tato metoda má své klady a samozřejmě i zápory. Největší výhodou je jednoduchost, stačí pár kliků a video je na světě. Tvůrce nemusí vědět vůbec nic o rozlišení či datových tocích. Snad jedinou, o to podstatnější nevýhodou, je přehrávání jen a pouze v okně. Na rozdíl od kapesního počítače se mi nepodařilo Windows Media Player v telefonu přesvědčit, aby video přehrával přes celou obrazovku.

Převod pomocí DivXEncoder

Pro převod do formátu DivX využijeme výborný program DivXEncoder, který je určen pro chytré mobilní telefony a také kapesní počítače na platformě Windows Mobile i PalmOS. Program je prostý jakékoli instalace, stačí rozbalit jediný soubor do libovolné složky, a spustit.

Klepněte pro větší obrázek
DivXEncoder vypadá na první pohled složitě, určitě vám pomůže čeština

Pokud máte program anglicky, nasměrujte své kroky do nápovědy a zde přepněte na češtinu. Pak klepněte na tlačítko Rozšířené nastavení a zde vyberte obrázek Eurotel Smartphone. Níže si zvolte orientaci displeje. Pokud je zdrojové video prokládané, zatrhněte tlačítko Deinterlace. Pro prokládané video jsou charakteristické čáry na obrysech při pohybu předmětu či postavy.

Klepněte pro větší obrázek
V pravé části je okno naplánovaných převodů

V levé horní části nalistujte zdrojový soubor a zvolte umístění souboru výsledného. Kvalitu videa lze nastavit ve dvanácti stupních, rozumným kompromisem mezi kvalitou a velikostí jsou hodnoty blízké šestce. Charakteristiku výsledného zvuku lze podrobně nastavit po klepnutí na malou šipku v levé části.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
BetaPlayer nabízí nezpočet nastavení a možností

První hodnota rozlišení se po výběru Smartphone automaticky nastaví na 220, druhá je dopočítána dle zdrojového videa. Pokud chcete film zkrátit, využijte volby Uříznout soubor. Volbu Cropping využijte, má-li zdrojové video zbytečné černé okraje. Perfektní funkcí je plán úloh pro zpracování. Můžete si postupně vybrat třeba deset filmečků, nastavit každému různé parametry a pak je vložit do plánu. Po spuštění budou převedeny všechny filmy najednou. Velikost výsledného videa se pohybuje od jednoho, až po tři megabajty na minutu v závislosti na nastavené kvalitě.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Přehrávání v plném okně běží naprosto plynule

Jako přehrávač doporučuji Beta Player, který je v současné době považován za špičku v oblasti kapesních počítačů. Na rozdíl od Media Playeru nemá Beta Player problém s přehráváním videa přes celou obrazovku.

Plynulost především

Svižnost přehrávání filmů mne mile překvapila, Motorola MPx200 si hravě poradila i s vyššími datovými toky DivXu. Nedocházelo ke zpoždění zvuku a video se chvíli trhalo jen po spuštění či nečekané akci telefonu (příchozí zpráva apod.). Video na chytrých telefonech je velmi dobře použitelné a nebojím se říci, i návykové. Máte-li chytrý telefon, otestujte jeho potenciál třeba právě na přehrávání filmů.

Diskuze (29) Další článek: Podívejte se na mobil s Linuxem

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Návody, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola MPx200, Návod, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39