Ušetřete: infračervený port za dvě stovky

Hodláte koupit datový kabel či infračervený port? Víte, že můžete ušetřit až přes tisíc korun? Stačí dvě stovky, trocha zručnosti a hlavně trpělivosti. Odměnou bude infračervený port za necelých 200Kč.
Ušetřete: infračervený port za dvě stovky

Ihned po koupi nového mobilu jsem zatoužil po propojení se stolním PC. Výhodou je snadná správa kontaktů, synchronizace kalendáře, úkolů i textových zpráv. Originální datový kabel stojí od jednoho tisíce korun nahoru a nový infraport je ještě dražší. Neoriginální (ale značkové) kabely stojí kolem příjemnějších pěti set korun. Byl jsem rozhodnutý takový kabel koupit, kamarád mne však upozornil na zajímavý návod, jak si postavit vlastní infraport při nákladech nepřesahujících dvě stovky. Z počátku jsem nevěřil – originální infraporty stojí přes tisíc, někdy i dva tisíce korun. Do stavby jsme se však pustili a výsledek byl překvapující.

Poznámka: Článek je vydán se souhlasem autora návodu.

Domácím kutilem

Hned z počátku si prozradíme, v čem je tajemství levného infraportu. Všechny dnešní základní desky PC obsahují obvody nutné k funkčnosti infraportu a konektor označený IrDA (nebo i HPSIR). Naleznete jej většinou u konektorů kontrolních diod počítačové skříně. Tento konektor slouží k připojení IrDA modulu, který jsem však zatím nikde neviděl samostatně k dostání. Dle návodu od Pavouka není problém si takový modul postavit.

Předpokládám, že většina našich čtenářů (stejně jako já) není zběhlá v pájení kondenzátorů, odporů a dalších titěrností. Na výrobu je – vedle několika součástek uvedených v návodu – potřeba mikropájka, cín a nějaká kalafuna či speciální roztok. Nemáte-li tyto základní části, nebo jestliže jste nikdy nic nepájeli, zkuste vyhledat někoho blízkého ve svém okolí, kdo má potřebné vybavení i zkušenosti.

Jde se nakupovat!

Vytiskněte si Pavoukův návod a skočte do nejbližšího obchůdku. Prodavač vám dle výpisu všechny součástky najde, nemusíte tedy vůbec vědět, co je ten černý váleček či žlutá placka se dvěma dráty zač. Nejdražší je samotný IrDA modul, ten stojí kolem sto šedesáti korun. Další položky jsou v řádu korun, nezapomeňte i na dutinkovou lištu a doporučuji investovat pár korun do slušného šestižilového kabelu. Pavouk doporučuje nepřesáhnout délku kabelu 50 centimetrů, což může být problém. Většina uživatelů má své počítače pod stolem a vzdálenost na vhodné umístění IrDA je větší. Jestliže je pro vás 50 centimetrů málo, kupte dražší stíněné kabely a vyzkoušejte delší vzdálenost.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Samotný modul je velmi malý a přesné pájení je opravdu na místě. Abyste nespájeli dvě nožičky k sobě, ustřihněte si úzké proužky papíru a těmi oddělujte při pájení jednotlivé nožičky. Při zapojení postupujte podle schématu v návodu (nám se hodily i fotografie), kde je podrobně popsáno vše důležité a není potřeba jej zde opisovat.

Klepněte pro větší obrázek 

Musím upozornit, že některé starší desky mají IrDA konektor šestipinový, kdežto konektor našeho modulu je jen pěti. Vězte, že nezapojený kontakt na modulu odpovídá vynechanému kontaktu na základní desce. Můžete též použít manuál základní desky a zkontrolovat označení jednotlivých pinů na desce a modulu.

Bios

Při nastavení Biosu postupujte opět dle návodu. Pozastavím se jen u volby TxD a RxD, kde se dle Pavouka vybírá z nabídky HiLo, HiHi, LoHi, či LoLo. To je samozřejmě pravda, avšak některé novější desky (určitě QDI, ECs a jistě mnoho dalších) nemají nastavení v podobě HiLo ale Yes, No ; No,No ; No,Yes ; Yes, Yes. Je-li to váš případ, nastavte zde No, Yes. Jestliže bude po zapojení modulu a startu počítače pravá dioda svítit, máte špatně nastavené hodnoty v Biosu (pravděpodobně LoHi či Yes, No), neprodleně je změňte za opačné, jelikož může dojít ke zničení modulu. Správné nastavení i funkčnost IrDA poznáte snadno: Po startu operačního systému začne pravá dioda v pravidelných intervalech blikat, což je v pořádku. Začnou se instalovat příslušné ovladače (Win9x či Me), Win XP hrají mrtvého brouka a nenápadně přidají do správce zařízení položku infraportu. Po přiložení jakéhokoli zařízení s aktivovaným infraportem se v liště spuštěných programů objeví ikona infraportu.

Klepněte pro větší obrázek

Nutno podotknout, že modul funguje i pod Linuxem, na podrobný návod instalace vás opět odkážu na Pavoukův návod.

Funguje to!

Po urputném boji, během nějž jsme záhadným způsobem rozbili rezistor, z důvodu domnělé nefunkčnosti dvakrát pájeli vše znovu a v posledních sekundách se odporoučela i mikropájka za 150Kč, dosáhli jsme kýženého výsledku – funkčního IrDA modulu za cenu necelých dvě stě korun českých. Funkčnost tohoto modulu můžu potvrdit: bezchybně funguje s mobilním telefonem Ericsson T39m, všechny komunikační programy nemají s infračerveným modulem žádný problém. Plně funkční je i přenos souborů z/do kapesního počítače Compaq iPAQ, včetně synchronizace ActiveSyncu. Prostě infraport jako každý jiný.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

IrDA modul mohu s klidným svědomím doporučit všem, kteří nechtějí zbytečně vyhazovat peníze za originální infraporty či datové kabely. Jednoduché počty: oproti originálnímu infraportu ušetříte více jak tisíc korun, značkový kabel je dražší o několik stovek, ovšem výhody infraportu jsou zřejmé. Touto cestou chci také poděkovat Pavoukovi, který se tímo způsobem podělil a nenechal si svůj užitečný “vynález” pro sebe. 

Diskuze (213) Další článek: Epries: mobilní telefony z produkce našich sousedů

Témata článku: Ostatní, Ericsson T39m, Sto, Port, Infračervený port


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136