Ušetřete: wapujeme desetkrát levněji na Pocket PC

Platforma Pocket PC respektive její Internet Explorer je opravdovým mistrem pro prohlížení plnohodnotného mobilního internetu, který však díky své objemnosti leze pěkně do peněz. Dnes si ukážeme, jak získat stejné informace za méně peněz.
Ušetřete: wapujeme desetkrát levněji na Pocket PC

Módou poslední doby je surfování na plnohodnotném internetu prostřednictvím mobilních datových přenosů GPRS. Kdo zkusil, jistě mi dá za pravdu, že počteníčko několika e-zinů v parku na lavičce je sice hezké a „in“, leze to však, díky baculatosti stránek, poněkud do peněz. A přitom existuje způsob jak se dostat ke stejným informacím za podstatně nižší cenu, a to WAP. Ne, neobracejte oči v sloup při pomyšlení na četbu článku na čtyřřádkovém displeji mobilního telefonu. Máme přece kapesní počítač.

Proč WAPovat na kapesním počítači?

Odpověď na tuto otázku jsem nakousnul již v prvním odstavečku. Konkrétně:

  • Při wapování na kapesním počítači využíváme běžné „internetové“ datové přenosy a nikoli „wapové“ datové přenosy (jako v mobilním telefonu), které jsou několikrát dražší. 
  • Wapové stránky jsou podstatně méně náročné na přenos dat než plně grafické internetové stránky, z čehož plyne i rychlejší načtení (vhodné i pro CDS i HSCSD přenosy).
  • Pohodlnost práce jednoznačně hovoří pro PDA (velký displej, snazší zadávání textu, doteková obrazovka).
  • Při čtení wapových stránek nemusíte obraz posouvat vertikálně – na rozdíl od většiny grafických verzí se wapové stránky zalamují.

Je WAPování na PDA pro mě?

Jestliže si přes GPRS prohlížíte internetové magazíny, čtete si články, informace a zpravodajství, můžete využít upravené wapové verze, které ušetří penízky. Wapové verze stránek nabízí snad každý slušný e-zin, stačí si jen zjistit wapovou adresu (jako první zkuste wap.nazev_webu.cz, jako například wap.mobilmania.cz).

Wapování na kapesním počítači však není vhodné ve chvíli, chcete-li využívat služby, které nejsou ve wapové verzi připraveny (internetové kalendáře, vstup do intranetu apod.).

Dobrý tip: Jestliže se nechcete vzdát například internetových diskusí, využívejte tzv. textové verze, které jsou mnohem menší než verze plně grafické.

WAPujeme na PDA

Jestliže jste se dočetli až sem, věřím, že jste si vyzkoušeli nebo již využíváte mobilní datové přenosy. Pro čtení wapových stránek nemusíme v kapesním počítači nic nastavovat, jak jsem se již zmínil, využijeme „internetové“ datové přenosy. Co však potřebujeme, je prohlížeč wapových stránek. V tomto ohledu mají výhodu uživatelé kapesního počítače na platformě Pocket PC 2002 – wapovat totiž umí i vestavěný Internet Explorer. Uživatelé starší platformy Pocket PC (často označované též WinCE 3.0), musí sáhnout po programu třetí strany. Z dlouhodobých zkušeností si dovolím doporučit Klondike WAP Browser. Jeho výhodou je nulová cena. Velmi kvalitní je i známý EzWAP, za který však musíte zaplatit.

WAPování na kapesním počítači probíhá stejným způsobem jako prohlížení plnohodnotného internetu. Pomocí mobilního telefonu vytvoříte připojení, místo Internet Exploreru spustíte WAP browser a místo www stránek budete zadávat stránky WAPové. Díky schopnosti multitaskingu můžete najednou prohlížet plnohodnotné internetové stránky (nenabízí-li web WAPovou verzi) i stránky WAPové.

Jak vypadá WAP na Pocket PC se můžete podívat na následujících dvou obrázcích. Vlevo je Internet Explorer, vpravo Klondike WAP Browser.

Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek

Hlavně ušetřit!

Cílem článku bylo ukázat způsob, jak získat za podstatně menší peníz stejné informace. Jestliže máte vrásky z měsíčního vyúčtování za data, zjistěte si wapové adresy svých oblíbených webů a využívejte je. Ušetříte! 

Diskuze (27) Další článek: Nokia 9210: aktivní plocha, chytré profily a opravdu velké hodiny

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Pocket, WAP

Určitě si přečtěte