Ušetřete za mobil celé tisíce

Chcete si pořídit nejnovější telefon se slevou a ještě před uvedením na český trh? Nakupujte na internetu, je to překvapivě jednoduché!
Ušetřete za mobil celé tisíce

Pokud rádi nakupujete nejrůznější zboží na internetu, možná využíváte aukční servery, kde lze sehnat zajímavé zboží s výhodnou cenou. V internetových aukcích se objevují jednotlivci i firmy, všichni většinou nabízejí různé produkty, včetně nových mobilních telefonů nejrůznějších značek a původu.

Jestliže vás napadlo navštívit zahraniční internetové aukce, např. americkou mutaci serveru eBay, objevili jste mezi tisíci nabídkami i žhavé mobilní novinky, na jejichž uvedení do prodeje u nás si ještě pár týdnů počkáme nebo se s nimi ani nesetkáme. Typickým hitem eBay byl a stále je iPhone, dobře se prodávají nejrůznější čínské napodobeniny i originální telefony, nezapomeňme na mobilní příslušenství. Při pohledu na ceny v dolarech a stále výhodnějším směnném kurzu s českou korunou, je myšlenka k nákupu telefonu za oceánem více než lákavá. Jaká jsou úskalí takové koupě?

Daně řídí obchod

Jestliže nepatříte mezi šťastlivce, kteří mají v USA příbuzné či známé, případně se tam nechystáte služebně nebo na výlet, musíte využít možnost zaslání zakoupeného přístroje poštou domů. V porovnání s převozem v osobním zavazadle, který je zcela zdarma a bez komplikací, musíte najít prodejce podporující zasílání prodaného zboží do Evropy nebo využít specializovaných služeb pro posílání zásilek do Česka.

Dle nařízení Celní správy ČR platí pro nákupy zboží po internetu, že zboží doručené z tzv. třetích zemí (tj. zemí mimo EU) je pod celním dohledem a před vpuštěním do volného oběhu podléhá vyměření celního dluhu. Celním dluhem je clo, daň z přidané hodnoty a další poplatky vyměřované při dovozu zboží. Aktuální celní sazebník Evropské komise je k dovozu mobilních telefonů smířlivý, nevyměřuje mu totiž žádné clo.

K ceně zakoupeného zboží se tak musí připočítat „jen“ poštovné a daň z přidané hodnoty (DPH), to je vše. Poštovné se zpravidla projeví do aktuální ceny výrobku již při zakoupení na eBay, 19% DPH se připočítává až v celním skladu a vy jej zaplatíte podobně jako dobírku při doručení kurýrem či pošťákem. Výpočet DPH se počítá z celkové částky za zboží a poštovné. Z tohoto faktu vyplývá, že pokud se vám podaří prodejce mobilu přesvědčit, aby zásilku označil co nejnižší pořizovací cenou, zaplatíte za nový mobil ještě méně. Ze zkušenosti českých nakupujících však plyne, že američtí obchodníci toto dělají jen výjimečně, na rozdíl třeba od jejich čínských kolegů.

Zajímavým řešením je popsání balíku jako dar „Gift“, celníci totiž pak nutně nezapočítávají do celkové ceny poštovné, pouze cenu zboží. Tento trik však funguje pouze při použití klasické pošty, nikoli zásilkové služby.

Při nákupech v evropských aukcích či obchodech se již nemusíte obávat doplácení DPH při příjmu zboží. Díky našemu členství v EU jej totiž jednoduše zaplatíte v zemi nákupu zboží. Je tedy jedno, zda budete nákupy realizovat v britském či německém internetovém obchodě.

Při nákup mobilu v USA platí, že na něj nelze uplatnit záruku v autorizovaných servisech v Evropě. Tento faktor pravděpodobně představuje nejviditelnější mínus, jen někteří výrobci vybraných produktů (většinou jde o drahé výrobky jako jsou notebooky, fotoaparáty apod ) totiž nabízejí mezinárodní záruku. U levných výrobků (to jsou i mobily) by se výrobcům tzv. international guarantee jednoduše nevyplatila, proto bývají označeny nálepkami s textem „only for U.S. market“.

Zbývající část článku si můžete přečíst v Mobilitách 4/2008, které vyjdou už tento čtvrtek 17. dubna. Předplatitelé časopisu k němu mají přístup již nyní – stačí kliknout na následující odkaz.

Diskuze (1) Další článek: Experiment: napodobili jsme, jak výrobci tvoří ceny

Témata článku: Apple iPhone 4GB, Zakoupené zboží, Vybraný produkt, Tisíc, Tis, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82