Ušetříme s novými cenovými programy Telecomu?

S posledním vyúčtováním se všem majitelům pevné linky dostalo do rukou oznámení, že nám Český Telecom vychází vstříc zavedením dvou nových cenových programů. Zda-li nám ušetří nějakou korunku, vám napoví tento článek.
Ušetříme s novými cenovými programy Telecomu?
S vyúčtováním za minulý měsíc se nám všem, majitelům pevné linky, dostalo do rukou na hezkém papíře oznámení, že nám Český Telecom vychází vstříc zavedením dvou nových cenových programů HOME MINI a HOME MAXI. Zda-li nám ušetří nějakou korunku vám napoví následující článek.

Nebudeme dlouze chodit kolem dlouhé kaše a podíváme se na fakta. HOME STANDARD je tarif, jež máme všichni aktivovaný. Poplatky jsou 175 Kč za měsíc a hovorné zůstává stejné jako doposud (viz tabulku).

Pro babičky a pro dědečky

První z nových tarifů má název HOME MINI a jak už sám název napovídá, jde o program, jež by měl být šitý na míru především těm, kteří mnoho nevolají a spíše chtějí být na přijmu. Tedy – přiznejme si – většině uživatelů. Zde se chtěl zřejmě Český Telecom přiblížit tarifům mobilních operátorů a nabídl za stejný měsíční poplatek, tedy 175 Kč, devadesát korun hovorného zdarma.

Co jsem to napsal! Korun? Ano, čtete dobře. Volné minuty u tarifů mobilních operátorů jste mohli provolat jak a hlavně kam se vám zlíbilo. Zde má tarif Českého Telecomu jednu dost podstatnou vadu na kráse. „Volných“ devadesát korun totiž nemůžete uplatnit při volání na mobilní telefon, audiotexové služby (0609), pro přístupu na Internet a ani při volání do zahraničí přes Xcall. To ale není všechno. Provoláte-li oněch devadesát korun, další hovory vám budou účtovány za dvojnásobné ceny oproti tarifu STANDARD. Co z toho plyne? HOME MINI je určen především pro uživatele, kteří volají především na pevné linky a jejichž účty bývají jen o málo vyšší než pravidelných 175 Kč měsíčně.

Pro opravdu hodně volající

Cenový program HOME MAXI je – podle Českého Telecomu – pro domácnosti s větším objemem volání. Pravidelný poplatek je zde vyšší 225 Kč a ceny za volání jsou téměř stejné jako u tarifu STANDARD. Až na dvě výjimky. Volání „meziměsto“ vás ve špičce přijde o dvacet haléřů za minutu a mezinárodní volání ve špičce o padesát haléřů levněji. Jednoduchým výpočtem dojdeme k závěru, že bychom museli provolat alespoň 250 minut meziměsto ve špičce, nebo 100 minut do zahraničí, aby se nám tarif MAXI oproti STANDARDU vyplatil. Zde Telecom skutečně šlápl vedle. Kdyby byly ceny nižší i v ostatních, častěji využívaných pásmech, možná by stál za povšimnutí. Zatím však doporučujeme nebrat.

Zde je tabulka se všemi údaji:

Služba HOME STANDARD HOME MINI HOME MAXI
Pravidelné poplatky 175 175 225
Volný kredit - 90 Kč/měsíc -
Místní – šička 1,45 2,90 1,45
Místní – mimo špičku 0,80 1,60 0,80
Meziměstské – špička 3,70 7,40 3,50
Meziměstské – mimo špičku 1,70 3,40 1,70
Do zahraničí – špička 8,80 17,60 8,30
Do zahraničí – mimo špičku 7,60 15,20 7,60

Ušetříme tedy?

Ano i ne. Uživatelé, jež mají svůj „stabilní“ telefon skutečně jen pro to, aby byli na přijmu, je tarif MINI celkem zajímavý. I když předplacené sady našich operátorů by byly výhodnější – nemusíte prostě platit oněch 175 Kč každý měsíc. Naprosto nevýhodný se mi zdá tarif MAXI. Při této volbě jistě neušetříte i když má vaše domácnost velký objem meziměstského a mezinárodního volání ve špičce. Jak to tak vypadá, Český Telecom se skutečně mnoho nevytáhl a na další změny, doufejme k lepšímu, si budeme muset zase chvíli počkat.

Tip pro Český Telecom: Hodilo by se také zlevnit tarif Internet 2001…

Diskuze (11) Další článek: Siemens: máte aktuální firmware?

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Telecom, Program, Home Max


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31