Úvaha: jsou mobilní telefony GSM u konce s inovacemi?

V posledním čtvrtletí se na našem trhu objevilo pár nových telefonů, které však mnoho inovací nepřinesly. Dochází výrobcům mobilních telefonů nápady? Budeme kupovat zbytečně přeplácané mobily za vysoké ceny?

Na trhu se za poslední čtvrtrok objevilo několik nových mobilů, jenž v podstatě nepřinesly mnoho inovací. Přístroje jako Siemens C45, Alcatel One Touch 511 i 311, Sony CMD-J7/70 nebo Nokia 6510 mne nutí k zamyšlení. Výrobce přidal pár funkcí, spíše však vlastností, které s vlastním „mobilováním“ nemají mnoho společného. Abych byl konkrétní - mění se design, podporují se výměnné kryty, mizí anténa a maximálně se přidá více melodií či lehčí baterie. Takto upravený telefon se pak povětšinou prodává za vyšší cenu, než starší a leckdy i lépe vybavený; jen ne tak hezký. Navíc se výrobci při konstrukci těchto mobilů dopouštějí pro uživatele velmi nepříjemných a v podstatě zbytečných chyb. A aby toho nebylo dost - výrobci opomíjejí či nevylepšují podstatné části telefonu. 

Proč výrobci neinovují?

Téměř vše pro síť GSM je již v podstatě vymyšleno a čeká se na UMTS. GPRS, HSCSD a Bluetooth nabízí ty nejdražší přístroje, do lowendů se tedy musí něco vměstnat, aby se mohla vypustit další modelová řada. Jak je z dnešního vývoje patrné, výrobcům dochází dech s nápady. Příčin může být několik: Jak jste si mohli přečíst, mobilních telefonů se prodává čím dál míň, a tak se výrobci snaží ušetřit, kde se dá. Starou koncepci obléknou do nového kabátku a na světě je nový přístroj. Vezmeme-li to z druhého pohledu, výrobci se snaží odpovědět na přání zákazníků. Pravda - dnešní mládež ocení design a výměnné kryty, ovšem i zde vzniká nevyrovnanost vybavení.

Vezměme si třeba Siemens C45, kterýžto je zaměřen především na mládež. A faktem je, že mládež chce především posílat textovky. Ptám se tedy - proč není v telefonu paměť na textové zprávy? A proč je klávesnice opět nepříjemně pryžová, jako u starších telefonů tohoto výrobce? Vždyť jde o věc, která potenciálního zákazníka osloví hned při prvním kontaktu! A věřím, že udělat kvalitní klávesnici není velký problém. Jako by byl Siemens hluchý a přehlížel kritiku, která se na klávesnici objevuje již dlouho.

Další na řadě je Alcatel 511. Hezký to mobil, jen co je pravda. Jeho funkce však neodpovídají označení. Zatímco Alcatel OT 501 byl typicky manažerský telefon, OT 511 umí navíc jen polyfonní melodie, EMS a nějaké hry. Paměť na SMS opět chybí a vybavení zdaleka neodpovídá ceně! Levnější Alcatel OT 501 toho umí daleko víc. Opět stejný scénář - více „blbůstek“, méně dobrých a užitečných funkcí a celé se to podtrhne vyšší cenou. A v neposlední řadě Sony CMD-J7/70 - stejné funkce jako u J5/J6, nový design a mnohem vyšší cena.

Uznávám, že se s předchozím odstavcem neztotožní každý. Někomu jsou po libosti výměnné kryty a hezký design, naopak neocení organizér či vícepoložkový seznam. Ano, i mně se líbí malé lehké telefony s integrovanou anténou, ale jen kvůli těmto drobnostem nemá cenu kupovat nový přístroj. A co víc, výrobci však zapomínají vylepšovat i tak základní věc, jakou je výdrž baterie. Že to nejde? Myslím, že jde. Ostatně takový Philips Azalis 238 je „živoucím“ důkazem. A když to svede Philips, svedl by to i mnohem silnější a zkušenější výrobce.

Bude úspěšná tato strategie?

Odpovědi se hned tak nedočkáme, jelikož jsou tyto „nové“ telefony na trhu jen chvíli. Je samozřejmé, že je na celém světě mnoho lidí, kteří jsou ochotni zaplatit poněkud více peněz za hezký, leč chudý přístroj. Záleží také na tom, jestli uživatel preferuje užitečné manažerské funkce jako vícepoložkový seznam, organizér či datové přenosy GPRS pro wapování, nebo chce raději malý hezký mobil s výměnnými kryty a novým designem. Poslední vývoj však naznačuje, že dobré a užitečné nápady výrobcům pomalu ale jistě dochází.

Otázka do diskuse: Jste ochotni zaplatit více peněz za nový mobil, i přesto, že nepřináší mnoho inovací? Preferujete hlavně nové funkce, nebo vám stačí jen hezký design a funkce ať jsou klidně pořád stejné?

 

Diskuze (33) Další článek: Nokia 5510: tropické šílenství nebo geniální úlet? (test)

Témata článku: Telefony, Inovace, Nokia 6510, Siemens C45, Sony CMD-J7, GSM, Mobilní telefon, Stejný scénář, Mobil, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14