Úvod do světa patchování: mobily umí víc, než tušíte

Vadí vám některé funkce telefonu nebo jejich nabídka? Obtěžuje vás mobil neustálými potvrzovacími dotazy? Chtěli byste změnit software svého mobilního přístroje k nepoznání? Řekneme vám, jak na to, a zasvětíme vás do tajů mobilního tuningu.
Úvod do světa patchování: mobily umí víc, než tušíte

Slovníček základních pojmů

Než se vrhneme do popisování způsobů úprav mobilních telefonů, představme si nejprve několik základních pojmů. Věřím tomu, že pro většinu z vás nebudou žádnou novinkou, ale pro ty, kteří do vybavení svého telefonu nikdy „nerýpali“ a ani o možnostech úprav neslyšeli, by měly pomoci. Základním pojmem je určitě software telefonu. Jde o veškeré nehmotné vybavení, které mobil nabízí, stejně jako software na počítači. Bez něj sice přístroj funguje, ale nelze jej obsluhovat. Dále je možné ho upřesnit například jako firmware. Což je typ softwaru, který je v telefonu nahrán, obsahuje základní nastavení a vydává jej přímo výrobce telefonu pro konkrétní model. Jednotlivé verze firmwaru se mohou lišit, a to i výrazně. Například rychlejším chodem některých funkcí nebo rozšířením jejich možností a opravou chyb. Nemusí vždy platit, že nejnovější firmware je ten nejlepší. Dále se můžete setkat se slůvkem fullflash. Jde o kompletní balík softwaru, který je v mobilu nahrán. Obsahuje veškerá nastavení i úpravy, které jste provedli. Nicméně, její nahrání na jiný telefon, i když stejný model, nemusí fungovat.

Patch, neboli vylepšení, je většinou krátká část zdrojového kódu ve stejném formátu jako je fullflash. Obsahuje většinou vylepšení nebo změnu funkcí telefonu. Jeho aplikace spočívá v přepsání té části fullflash, pro kterou je určen.

Když funkce telefonu nestačí

Člověk se často nespokojí s tím, co mu zakoupený výrobek nabídne a chce jej neustále vylepšovat. Klasickým příkladem mohou být auta, jejichž tzv. tuning byl v některých případech přiveden až do extrému. K obrazu svému si lidé chtějí přizpůsobovat samozřejmě i své mobilní telefony. Vše začalo celkem nevinně výměnnými kryty, různými samolepkami a všelijakými jinými ozdobami. Dnes se již však můžeme setkat i s úplně přepracovanými modely mobilů, které jsou opravdovou chloubou jejich majitelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obzvlášť úpravy podsvětlení patří k nejčastějším vizuálním úpravám

Nicméně vnější tuning mnohým nestačil, a proto začali programátoři a mobilní fandové vymýšlet, jak si pozměnit i software telefonu. Průkopníky v těchto změnách byly jednoznačně azbukou píšící národy. Převážně z Ruska se začaly různé vnitřní změny a úpravy telefonů rychle šířit prostřednictvím internetu do celého světa. První pokusy byly dost nesmělé. Nikdo pořádně nevěděl, jak software v telefonech pracuje, v jakém jazyku je napsán a hlavně, jak je z něj dostat do počítače, aby se dal upravit. Později se začaly vynášet některé informace z firem a ti nejzručnější si udělali první kabely na spojení telefonu s jiným zařízeními. Dále už byla cesta otevřená a mobilní fandové se mohli začít rýpat v softwaru svých miláčků.

V dnešní době již není problém koupit kabel pro spojení telefonu s počítačem a většinou se prodává i ve dvou variantách, a to originální, přímo od výrobce, a neoriginální, který však většinou nabízí naprosto stejné možnosti. Jednoznačné prvenství v možnosti úprav telefonů drží značka Siemens, proto i většina dále uváděných postupů je především pro mobily tohoto výrobce. Další značky mají možnosti již podstatně menší.

Před tím než se do toho dáte

Veškeré změny v softwaru telefonu, které nejsou běžně schváleny výrobcem jsou porušením záručních podmínek a děláte je na vlastní riziko. Tato skutečnost by neměla být přehlížena. Při patchování nemusí totiž dojít jen k poškození samotného softwaru, který není problém obnovit ze zálohy, ale i hardwarového vybavení. Telefony totiž nejsou stavěné na to, aby se každý den měnilo jejich programové nastavení. Ale i kdyby nedošlo k jejich poškození samotným nahráváním dat, ale prostě jen vadnou součástkou, bude se pravděpodobně výrobce resp. záruční servis ohánět tím, že jste si ji způsobili sami neoprávněnou manipulací. Proto si opravdu rozmyslete, zda hodláte něco takového riskovat. Rozhodně bych nedoporučoval zasahovat do telefonu, který jste si právě přinesli z obchodu a nemáte jej dostatečně vyzkoušený.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Diskuzní fóra: najdete v nich nejen rady, ale mnohdy i samotné patche

Kodex správného patchera

Základem je pečlivě číst a získat co nejvíce informací. Nejde tu už jen o nějaké legrácky, které se dají v nejhorším zachránit zformátováním disku, stejně jako je to u počítače. Proto doporučuji před aplikováním jakýchkoli úprav přečíst si vše, co k nim autor napsal, a je dobré se podívat se i do diskusních fór, která se k nim vztahují. Tím zjistíte jestli je určen patch opravdu pro vás, jaké vám může způsobit nepříjemnosti a jestli opravdu stojí za to ho použít.

Druhým a asi nejdůležitějším pravidlem je záloha. Nikdy se nepouštějte do jakýchkoli úprav telefonu bez toho, že byste si udělali zálohu původního softwaru. Doporučuji stáhnout z telefonu celou fullflash, zálohovat si veškerá důležitá data a veškeré kontakty. Nutné je to činit před i po každé změně. Nikdy nevíte, kdy se může kvůli vašim úpravám něco pokazit. Záloha nemá výhodu jen v tom, že se k ní můžete vrátit, když nebude něco fungovat, ale i pokud budete chtít dát telefon do servisu. Pokud se vám totiž podaří nahrát zpátky původní fullflash, která byla v telefonu přímo od výrobce, je velice malá šance, že by někdo mohl zjistit, že jste do něj nějak neoprávněně zasahovali.

Dalším pravidlem, které je také velice podstatné a při jeho nedodržení může dojít k nenávratnému poškození, je optimálního stavu telefonu. V prvé řadě jde o baterii. Nikdy nesmíte patchovat, pokud máte telefon vybitý. Správně by se měly provádět změny pouze při plně nabité baterii. Nelze spoléhat na nabíjení přes datový kabel, které nabízí například ty s koncovkou USB. Při úpravách softwaru je totiž skoro vždy tato funkce vypnuta. Mezi další optimální podmínky patří například nezaplněná paměť telefonu nebo nepřipojená další zařízení. Je pravdou, že nejlépe se aplikují patche na čistý, tj. nenastavený a daty nenaplněný, telefon. Rozhodně by se také mělo myslet i na další, na první pohled samozřejmé věci, jako je pevné umístění mobilu na stole, aby nespadl a nerozpojilo se spojení.


V druhé kapitole si řekneme, co všechno se dá vylepšit a co k tomu budete potřebovat. Dále se zaměříme na změnu firmwaru telefonu a jeho odblokování

Témata článku: Ostatní, Kompletní změna, Nepotřebný soubor, Svět, Imei čísla, Úvod, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70