Už je to jisté! O2 přinese volání zdarma

O2 spustil pod hlavičkou Platí to Kvído testovací provoz služby volání zdarma do všech sítí. Bude to mít nějaký háček?
Už je to jisté! O2 přinese volání zdarma

Před časem jste se z MobilManie dozvěděli, že O2 chystá novinku, pro kterou si nechal zaregistrovat několik ochranných známek, jejichž společným jmenovatelem je u nás nepříliš často užívané mužské jméno Kvído. Z různých neověřených zdrojů prosakovaly zprávy, které naznačovaly, že služba pod názvem Platí to Kvído umožní telefonování zcela zdarma, výměnou za vyslechnutí krátkého reklamního sdělení. Jednalo by se tedy o hlasovou obdobu služby Student SMS Grátis, kterou Vodafone poskytuje studujícím minimálně do konce letošního srpna. Ti za zhlédnutí reklamního banneru mohou poslat až 600 SMS denně zdarma.

Kvído počítá do 60

Na fóru MobilManie jste mohli už dříve narazit na téma, které službu O2 Platí to Kvído celkem dopodrobna popisovalo. Jelikož se ale nedalo z uvedených stránek www.platitokvido.cz nic vyčíst, neboť jsou stále v testovacím provozu a tajnůstkáři v O2 na téma "Kdo je Kvído?", "Dá nám volání zdarma?" mlčeli jako hrob, patřila uvedená informace do kategorie mobilních zvěstí. Jak se však říká, na každém šprochu pravdy trochu - týdeníku Ekonom se podařilo zjistit některé další podrobnosti a vypadá to tedy, že telefonování zdarma s O2 se opravdu dočkáme. Jak už to ale u grátis služeb bývá, přece jen nás čeká několik omezení.

Telefonovat s Kvídem zdarma bude moci každý uživatel libovolného mobilního tarifu nebo pevné sítě od Telefónica O2, vyjma veřejných telefonních automatů. Hovory budou probíhat přes speciální linku 829 829 829. Z čísel ostatních operátorů nebude tato linka přístupná. Hovory bude možné uskutečňovat do všech sítí českých operátorů, na pevná i mobilní čísla, kromě prémiových linek a čísel s VoIP předvolbou 910. Délka hovoru zdarma bude omezena na jednu minutu, poté se spojení automaticky ukončí, přičemž od 15 sekund před koncem limitu zazní vždy po pěti vteřinách varovné pípnutí.

Kvído dá 40 minut měsíčně

Celý hovor zahájí navigace hlasového automatu, jenž vás vyzve k zadání požadovaného čísla. Následovat bude reklamní sdělení v podobě dvou krátkých šotů v celkové maximální délce 25 sekund. Teprve poté začne samotné sestavení spojení. Pokud je na druhé straně obsazeno, nebo nedojde-li z jiného důvodu k uskutečnění hovoru, není minuta započítána a při příštím hovoru nebudete muset poslouchat reklamu. Při úspěšném sestavení hovoru probíhá účtování v režimu "60 a konec", tzn. že minuta bude započtena celá hned při první sekundě hovoru. 

Kromě limitu v délce telefonátu se objevuje také restrikce v podobě četnosti hovorů s Kvídem. Zavolat zdarma si bude možné z každého čísla O2 pouze desetkrát za kalendářní týden. Po vyčerpání 10× jedné volné minuty bude Kvídova linka pro takové číslo zablokována a otevře se až na počátku nového kalendářního týdne. Kvídova linka ale nabídne možnost registrace na internetových stránkách, čímž zákazník získá dvojnásobný počet minutových hovorů zdarma, tedy 20 týdně.

Kvído od května?

Volání s Kvídem nebude mít žádný vliv na volné minuty, které má uživatel k dispozici v rámci svého tarifu. Druhá strana navíc nepozná, že netelefonujete přímo ze svého čísla, to se totiž bude zobrazovat jako obvykle. Jediná nevýhoda tak zůstává na straně volajícího, ten nebude moci využívat svého telefonního adresáře, číslo do hlasového automatu bude muset při každém telefonátu naťukat ručně.

Služba Platí to Kvído je podle vyjádření O2 prozatím v testovacím provozu, operátor nechce sdělit přesné datum spuštění. Kvůli probíhajícím úpravám a dolaďování systému není garantována nepřetržitá dostupnost linky 829 829 829 a není zaručeno ani účtování zdarma. Jak napsal jeden z uživatelů našeho SuperFóra, který již volání na linku vyzkoušel ze své předplacené Go karty, za minutu hovoru mu byla stržena částka 9,40 Kč. Nezapomeňte proto, že volání na Kvídovu linku může být před oficiálním uvedením do provozu na náklady uživatele. Podle dostupných informací by služba Platí to Kvído měla naostro odstartovat v květnu.

Diskuze (58) Další článek: Google v mobilu, Google v kapse

Témata článku: Operátoři, O2, Zdarma, Celý hovor, Volání, Vyslechnutí, Jediná nevýhoda

Určitě si přečtěte