Už vím, jak funguje mobilní ICQ

Mezi uživateli internetu jsou nejrůznější messengery velice oblíbené; ať už je to nejpopulárnější ICQ nebo jiná podobná aplikace. Mobilní využití takových programů ale na svůj velký boom teprve čeká. Víte, jak tyto mobilní messengery pracují?
Už vím, jak funguje mobilní ICQ

Bez rychlých zpráv už ani ránu

Služby, které nabízejí posílání online vzkazů, jsou všem zkušenějším uživatelům internetu jistě dobře známé. Princip je jednoduchý. Stačí se na internetových stránkách té které společnosti zaregistrovat a nainstalovat si na svůj počítač, ze kterého se k internetu připojujete, některou z aplikací. Pokud jste pak připojeni, můžete prostřednictvím vzkazů libovolně komunikovat.

Výhod těchto služeb je celá řada. Služba je svižná a pohotová a více osobní než třeba e-mail, protože máte k dispozici okamžitou odezvu od protějšku. Ihned vidíte, zda je váš partner přihlášen a komunikuje, nebo jestli je dočasně pryč, popř. je dokonce offline. E-mail na rozdíl od těchto služeb posíláte většinou naslepo a nemůžete si být jisti, zda jej adresát obdržel ihned a v pořádku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Messengery ICQ a AOL  

Mezi nejrozšířenější služby tohoto typu patří bezesporu ICQ, které dovoluje mnoho forem komunikace, např. i telefonování přes internet nebo přenos souborů. K dalším patří MSN Messenger, AOL Instant Messenger nebo třeba Yahoo Messenger. Pokud se tyto služby naučíte plně využívat, brzy si je oblíbíte a začnou vám pak nejspíš v době, kdy nejste u počítače a připojeni k internetu, znatelně chybět. A právě pro takové situace je tu k dispozici mobilní technologie, která vám umožní být online kdykoli se vám zamane.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MSN • Yahoo

Ještě jeden server

Klasické internetové messengery (odpusťte mi to anglické slovo, ale české ekvivalenty jako poslíček, kurýr nebo vzkazník mi nějak nesedí; nabízím toto jako možné téma diskuse) jsou postaveny na principu server-klient. Uživatelé mají na svých počítačích nainstalované klientské aplikace a o zpracovávání a doručování vzkazů se stará server.

U mobilního Instant Messagingu  se ale do hry vkládá ještě mobilní stanice, proto je architektura systému ještě o něco složitější, i když v principu pořád stejná. Změnou oproti klasickému schématu je to, že je tu navíc tzv. MIM server (Mobile Instant Messaging), jenž obstarává interakci mezi mobilní sítí a systémem zpráv v pevné síti.

Celý systém funguje tak, že musíte mít zřízen účet na nějakém MIM serveru. Jedním z těch, které fungují bez větších problémů a navíc zdarma, je třeba server Yamigo, který podporuje ICQ, AOL, MSN a Yahoo. O zkušenosti s tímto serverem jsme se s vámi podělili v tomto článku. K MIM serveru se na svůj zřízený účet přihlásíte prostřednictvím aplikace pro Instant Messaging. MIM server vaše mobilní zařízení spojí se serverem daného systému. Na mobilním přístroj se přenese seznam přátel a můžete začít psát zprávy stejně jako na počítači.

Komunikace mezi mobilním telefonem a MIM serverem probíhá prostřednictvím paketového přenosu přes GPRS, popř. wap. Při komunikaci tedy platíte za přenesená data podle poplatků za GPRS. Je proto celkem běžné, že dlouhá komunikace přes Instant Messaging vyjde levněji než odeslání zprávy SMS.

Jak na Instant Messaging

Služba mobilního Instant Messagingu není ve světě mobilních komunikací nic nového. Avšak i přesto, že je v provozu již několik let, není mezi běžnými uživateli příliš známá a rozšířená. Přitom je její využívání velice jednoduché a snadno dostupné. Co je k tomu všechno potřeba? Především musíte mít mobilní telefon, který technologii Instant Messaging podporuje. Aplikace pro tuto službu je už naštěstí k dispozici u naprosté většiny novějších mobilních telefonů. U chytrých telefonů je možné vybrat si z pestré palety dostupných aplikací, u těch ostatních je třeba informovat se o podpoře této služby při výběru telefonu. Pokud telefon nemá aplikaci v sobě zabudovánu přímo od výrobce, je možné si ji do telefonu přidat jako Javovou aplikaci.

Každý pes jiná ves

Většina programů pro Instant Messaging podporuje z pochopitelných důvodů komunikaci výhradně se servery a klienty stejného typu. Vytvářejí se tak komunity uživatelů toho kterého typu programu. Pokud tedy máte přátele ve více odlišných komunitách, např. mezi uživateli ICQ a MSN, je obvyklým řešením nainstalovat si obě aplikace a mít je spuštěny současně. Existuje ale i jiná metoda. Jsou totiž dostupné klientském programy, které podporují současnou komunikaci s více druhy messengerů. Příkladem mohou být třeba programy jako Trillian, EveryBuddy nebo GAIM. 


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trillian • EveryBuddy • GAIM

Do budoucna se dá očekávat vzrůst obliby mobilní komunikace pomocí Instant Messagingu, protože oplývá mnoha velikými přednostmi. Služba je rychlá a pohotová, není přehnaně drahá, má mohutnou základnu možných uživatelů a navíc se setkává s širokou podporou výrobců mobilních telefonů. Lze tedy při troše optimismu předpokládat u této technologie podobně dynamický růst, jako tomu bylo u čistě internetového ICQ.  

Diskuze (19) Další článek: Panasonic X300: tak už to vyklop! (test)

Témata článku: Ostatní, Poslíček, ICQ, Mobil, Anglické slovo


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80