Už vím proč mohou SMS chodit i během hovoru

Když mobilem s někým hovoříte, nikdo jiný se vám už zpravidla nedovolá. Pokud vám ale pošle SMS, není sebedelší hovor žádnou překážkou a zpráva k vám bez problémů dorazí. Jak je to možné?
Už vím proč mohou SMS chodit i během hovoru

Není kanál jako kanál

Začněme trochu obecněji. Kmitočtové pásmo, které je přiděleno systému GSM, je rozděleno na určitý počet dílčích pásem, tzv. rádiových kanálů. Ty jsou pak ještě dále rozděleny v časové rovině na dalších osm kanálů. O systému časového dělení jsme podrobněji psali v tomto článku. Kanálům, které takto vzniknou, se říká kanály fyzické. V podstatě to jsou skutečné přenosové kanály, které jsou přidělovány mobilním stanicím.

Z jiného úhlu pohledu však kromě fyzických kanálů rozlišujeme také kanály logické. Ty sdružují informace, které spolu svým charakterem logicky souvisejí. Rozeznáváme tak logické kanály provozní (anglicky Traffic Channels) a kanály signalizační (Signaling Channels). Logické kanály se potom podle přesně definovaných pravidel sdružují do kanálů fyzických. Danému procesu se odborně říká mapování logických kanálů do kanálů fyzických. 

Provozní kanály jsou určeny k přenosu digitalizovaných hovorových signálů nebo uživatelských dat: tedy např. při GPRS spojení, kdy je dokonce jednomu mobilnímu telefonu přiděleno několik provozních (a tedy i fyzických) kanálů. Signalizační kanály jsou pak určeny pro přenos režijních dat sítě.

K čemu je signalizace

Signalizační kanály se používají pro zajištění veškerého provozu mobilní komunikace v síti GSM. Základnové stanice v signalizačních logických kanálech posílají informace, které jsou důležité pro orientaci mobilního přístroje v síti. Patří mezi ně např. kód země, sítě a oblasti, ve které se daný mobilní telefon právě nachází, dále je zde údaj o kmitočtové korekci (kvůli přesnému naladění na kanál) a o korekci výkonu (regulace na nutné minimum), a také signál časové synchronizace. Mobilní telefon využívá signalizační kanály při přístupu do sítě a při žádosti o hovor nebo některou jinou službu. Pomocí těchto kanálů se řeší např. i handover.

Důležité je to, že signalizačními kanály jsou přenášeny standardně i textové zprávy. A to je právě důvod, proč je možné přijímat textové zprávy i během hovoru nebo třeba při právě probíhajícím spojení přes GPRS. Textové zprávy jsou také v GSM síti směrovány jinam, než klasické hovory. Zprávy SMS procházejí mimo jiné uzlem SMSC, který se stará o jejch směrování a může také za to, že jsou SMS v případě nedostupnosti uživatele uschovány a při pozdější dostupnosti předány. 

Je to výhodné

Signalizační kanály jsou víceméně pravidelně zařazovány do přidělených časových úseků (timeslotů) mezi provozní kanály, kterými putuje hovor. Při probíhajícím hovoru se blok signalizace zařazuje zpravidla jednou za 26 timeslotů.

Pro operátory je provoz krátkých textových zpráv z mnoha důvodů výhodný. Kromě inho také proto, že probíhá servisními kanály, což je provozně méně nákladné, než hovor. Běžné zprávy SMS se také na rozdíl od hovorů nešifrují.

Témata článku: Ostatní, SMS, Hovor, Rádiový kanál, Chod

Určitě si přečtěte

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

** Tarif A měl mít 100 GB, „béčko“ 5 GB. Nakonec mají 150 MB až 1 GB ** Tarif pro lidi, kteří hodně volají nabízí 3000 minut za 499 Kč ** Veřejnou soutěž vyhrál brněnský virtuální operátor Fayn

12.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 65

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

7.  12.  2017 | Láska Jan | 13

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9