Už žádný další odklad. Americký ban tentokrát zasáhne i stávající majitele telefonů Huawei

Už 15 měsíců nové smartphony a tablety Huawei a Honor nesmí využívat služby od Googlu (GMS). Starší zařízení, která stihla získat certifikaci před 16. květnem 2019, GMS mají. Co absence GMS znamená v praxi:

Ve čtvrtek 13. srpna nastalo další zpřísnění amerických restrikcí. Firmě Huawei totiž vypršela dočasná licence i pro všechna starší zařízení. Tento odklad před 15 měsíci stanovených omezení byl pětkrát prodloužen, naposledy letos v květnu. Tentokrát však další odklad nepřišel, ban tedy dopadne v plné síle.

Co to znamená pro telefony Huawei/Honor, které ještě mají GMS? Služby by měly fungovat dále – tedy YouTube, Google Mapy, obchod s aplikacemi Play Store a řada dalších. Přijdou však o systémové updaty, což v praxi znamená, že už nedostanou Android 11, ani žádný další. Telefony tak rychleji zastarají a ztratí u uživatelů, kteří si zakládají na aktuálním softwaru.

Aktualizováno: Získali jsme vyjádření z českého Huawei a situace není tak jasná, jak by přeškrtnuté písmo výše naznačovalo:

Všechny telefony Huawei běží na otevřeném operačním systému Android a budou i nadále dostávat bezpečnostní i systémové aktualizace. Naši zákazníci získají veškeré softwarové aktualizace a služby díky komunitě vývojářů okolo operačního systému a vývojovému centru Huawei.

Všechny aplikace stažené přes Google Play na telefonech, které mají tento obchod předinstalovaný, budou i nadále pravidelně aktualizovány. Uživatelé také budou moci Google Play využívat tak jak jsou zvyklí. Aplikace stažené a nainstalované na telefonech, které už obchodem od Googlu nedisponují, bude možné i nadále aktualizovat přes oficiální aplikační obchod AppGallery, případně skrze službu Petal Search.

Huawei vyvíjí vlastní ekosystém (nazvaný Seamless AI Life) propojující veškeré výrobky a služby do jednoho celku.

Zní to lehce absurdně, ale 15 měsíců po uvalení restrikcí to vypadá, že ani na globální úrovni nemá Huawei jasno v tom, co přesně mohou a nemohou. Mimo toto oficiální vyjádření jsem se dozvěděl, že firma nezavrhuje ani update na Android 11 (konkrétně jsem se ptal na model P30 Pro, protože jde o poslední vlajkový model, který disponuje GMS, a měl by tedy mít nejvyšší prioritu).

Situace by se měla vyjasnit v příštích dnech/týdnech.

Via The Washington Post

Diskuze (69) Další článek: VYZKOUŠENO: S Gamepadem Razer Kishi má hraní na Androidech konečně smysl

Témata článku: Huawei, Android, Smartphony, Kauza Huawei, Huawei AppGallery, New Edition, YouTube, Licence, Obchod s aplikacemi, HMS, GMS, Politika, Soudní spory, General Licence, Telefon, Play Store, The Washington Post, Staré zařízení, Majitel telefonů, Ban, Google Mapa, Odklad


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 36

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 184