Uživatelské zkušenosti: Samsung SGH-X450

Samsung SGH-X450 je klasické stříbrné véčko. Oproti jiným mu chybí vnější displej, vnitřní je pasivní, ale překvapivě kvalitní. Telefon však hlavně láká svojí cenou. V článku najdete mnoho praktických informací a zkušeností s tímto mobilem.
Uživatelské zkušenosti: Samsung SGH-X450
Kapitoly článku

Když jsem se rozhodl prodat Sony Ericsson T610, který jsem měl pouhých několik měsíců a který mi v mnoha věcech naprosto nevyhovoval, řekl jsem si, že je načase koupit telefon véčkové konstrukce. Protože jsem měl docela jasnou představu, co od telefonu očekávám, poměrně rychle jsem z výběru eliminoval všechny Motoroly, LG a většinu Samsungů. Nepotřebuji totiž žádné extra funkce jako fotoaparát nebo Bluetooth, ale musím mít paměť minimálně na sto zpráv SMS, vyhledávání podle více znaků a nechci, aby při použití T9 mobil zkracoval zprávy. Ve výběru zůstal tedy Samsung SGH-X450, Samsung SGH-E600 a Siemens CF62. Nakonec jsem se rozhodl pro první jmenovaný telefon a nabízím vám uživatelské zkušenosti.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled telefonu

Véčko SGH-X450 je stříbrné a má viditelnou anténu. Osobně mám raději telefony bez antény, která nebodá v kapse. Rozložení klávesnice je shodné s jinými Samsungy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasický asijský stříbrňák...

Telefonu postrádá vnější displej. Přiznám se, že mě to zpočátku trochu mrzelo, ale když jsem měl dříve Motorolu V3690, ani mě nenapadlo, že by telefon mohl mít i druhý displej. Můj názor je, že bez druhého displeje se snadno obejdete. Když vám někdo volá, díky vyzváněcímu tónu se to pochopitelně dozvíte, i když bez otevření telefonu nevíte, kdo to je. Když vám přijde zpráva, telefon to mimo jiné indikuje rychlým blikáním bílého servisního světla v horní části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vnější displej nahrazuje ozdobné logo • informační dioda • anténa narušuje obrys telefonu

Hlavní displej je docela velký a podporuje 65 tisíc barev. Škoda že na sluníčku je absolutně nečitelný. Můj starší Siemens S55 nemá s viditelností na slunci vůbec žádný problém.

Uchycení výklopné části v kloubu je docela robustní, ale zdá se mi, že po několikaměsíčním používání má horní vyklápěcí část o něco větší vůli než na začátku. Není to ovšem nic tragického.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kloub je dostatečně pevný • displej nabízí kvalitní zobrazení, ale na slunci je nečitelný

Ovládání telefonu

Telefon má dvě funkční klávesy a čtyřsměrný kříž. Uprostřed něho je modré tlačítko, které bohužel slouží jenom pro přístup na wap, nikoli pro potvrzení dané funkce. Samozřejmě nechybí tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, ani klávesa C.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je plochá a snadno se ovládá • namísto potvrzení se modrým tlačítkem připojíte k wapu

Levé funkční tlačítko slouží pro vstup do menu, pravé umožňuje vstup do telefonního seznamu. Pohyb kurzorovým křížem vlevo vás přesune na psaní nové zprávy, což je praktické. Pohyb kurzorem vpravo vám umožní změnit vyzváněcí tón, ale s tím spokojen nejsem. V praxi se vám totiž často stane, že ve výchozím stavu pohnete bezděky kurzorem vpravo a ihned vám začne hlasitě vyhrávat melodie. Funkci horního a dolního tlačítka kurzoru si můžete nastavit podle vlastní chuti. Osobně jsem si pro spodní tlačítko nastavil budík, pro horní seznam zmeškaných hovorů.

 
Displej v pohotovostním režimu • obrovské písmo při volbě čísla

Pokud jste v menu telefonu, levé funkční tlačítko slouží pro výběr dané funkce, pravé pro návrat zpět o úroveň výše. Totéž dělá tlačítko C, mimo režimu psaní zpráv, kdy maže znaky. Pro výběr dané funkce můžete rovněž použít tlačítko se zeleným sluchátkem. Předpokládáte-li, že vás tlačítko s červeným sluchátkem vrátí o úroveň výše, mýlíte se. Pomocí něj vstoupíte přímo do výchozího stavu menu. Pohyb po jednotlivých položkách menu je zajišťován horní a dolní kurzorovou klávesou. Na ovládání telefonu mi nepřišlo nic nelogického, snad až na nevyužité modré tlačítko uprostřed kříže.

První úroveň menu je grafická, máte na výběr ze dvou stylů, další úrovně menu jsou již klasicky textové. Telefon postrádá maticové menu, ale nijak mi to nevadí. Oba způsoby jsou velmi dobře použitelné.

  
Hlavní nabídka s velkými obrázky.. • ..s menšími obrázky.. • ..a vnořená textová nabídka 

Telefonování

Telefon má sice vlastní paměť na čísla, nicméně neumožňuje kopírovat záznamy z karty SIM do telefonu ani naopak. Neumožňuje také nastavit, který seznam čísel má být brán jako výchozí. Paměť telefonu tedy nepoužívám, nemám v podstatě jak. Nebudu přece ručně editovat více než 200 telefonních čísel jen proto, abych je mohl uložit do telefonu. Někde jsem slyšel, že lze přesunout čísla z karty do paměti telefonu pomocí příslušného softwaru od Samsungu, ale tuto možnost jsem nemohl ověřit, neboť nemám příslušný kabel.

 
Nabídka funkcí telefonního seznamu • vyhledávání jména • do telefonu se vejde až tisíc záznamů

Co se týče telefonování jako takového, přivítal bych větší hlasitost sluchátka. V hlučnějším prostředí mám občas problém slyšet, co druhá strana říká.

Vyzváněcí melodie jsou pěkné, ale najdou se i kýčovité a zcela nepoužitelné, např. Dešťové kapky nebo Ptáci. Pomocí wapu je ovšem možné dohrát další melodie.


V druhé kapitole se dozvíte mnoho zajímavých poznatků o psaní textových zpráv. A nebude chybět závěrečné hodnocení.

Témata článku: Samsung, Siemens CF62, Siemens S55, Sony Ericsson T610, Zkušenost, Klasický režim


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70