V Americe se děti neztrácejí: nosí GPS v hodinkách

Děti mají odjakživa schopnost vše prozkoumávat. Rodiče naopak mají přirozený strach, zda je jejich dítě v pořádku? S dětskou GPS je po problémech.
V Americe se děti neztrácejí: nosí GPS v hodinkách

Výše zmíněné požadavky byly důvodem proč byl sestrojen dětský lokátor. Vyrábí ho americká společnost Wherify Wireless, Inc. Předem je nutné říci, že jej lze zatím využít pouze v USA.

Hodinky pro malého Herkula

Zařízení vypadá jako obyčejné, možná trochu mohutné, dětské hodinky. Zaměření pro naše nejmenší je znát i v použité grafické úpravě – barvy jsou veselé až trochu kýčovité. O zobrazení informací se stará tří-řádkový displej.

Klepněte pro větší obrázek

Jak to vše funguje?

Základem je klasická GPS (Global Positioning Systém), která obstarává poziční data získaná ze satelitů. Fajn, to umí kterákoli GPS-ka, ale abyste mohli zjistit polohu dítěte, musí se data nějak dostat k vám. K tomu slouží zabudovaný numerický pager. Ten shromážděná data odešle na centrálu, kde jsou následně vyhodnocena. Vy máte možnost zjistit kdykoli polohu dítěte buď přihlášením na webové stránky, kde se po přihlášení dostanete k mapám, nebo zavoláním na číslo servisu, kde vám budou podány podrobné informace o poloze vašeho dítěte.

Klepněte pro větší obrázek

Mapy jsou celkem dost podrobné (můžete si je prohlédnout na obrázcích nebo vyzkoušet demo na adrese http://www.wherifywireless.com/prod_watches.htm#) a zobrazí kromě polohy i názvy ulic. Výrobce uvádí, že lokalizace funguje i uvnitř budov. Nevím jakým způsob to dokázal, neboť GPS obecně jsou náchylné k jakkoli zakrytému výhledu na nebe.

Chytré zabezpečení

Na co nám bude zařízení za nemalý peníz, když si jej dítě při nejbližší příležitosti zapomene vzít sebou nebo jej dokonce ztratí? Výrobce myslel i na to a ochránil přístroj několika chytrými kousky.

Náramek lze uzamknout, že nikdo jiný jej nesundá. Odemknout jde i bez vaší přítomnosti a to buď telefonem, nebo pomocí Internetu.

Klepněte pro větší obrázek

Případný únosce vašeho dítěte se jistě bude co nejdříve snažit zbavit se nepohodlného obojku. Naneštěstí řemínek obsahuje čidlo, které se při pokusu přeříznout řemínek aktivuje - spustí alarm a následně se hodinky spojí s centrálou, která vás bude o všem informovat.

Dítě může být pod dohledem asi dva dny, poté se musí baterie přístroje znova nabít.

Nic není zadarmo

Bezpečí dítěte je jedna věc a náklady na pořízení a provoz dětské GPS věc druhá. Samotný přístroj vás vyjde v přepočtu na 15 tisíc korun a měsíční paušál na dalších 1 0001 300 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem ke skutečnosti, že výrobce vyvíjí přístroj i pro neamerické sítě, možná nastane situace, kdy i my se budeme rozhodovat, zda zaplatit a mít dítě stále pod dozorem nebo se spolehnou sami na sebe a ušetřit.

Diskuze (7) Další článek: Chcete se seznámit? Tak čapněte Oskara!

Témata článku: GPS

Určitě si přečtěte