V Evropě to vře. Jde o iPhone, odblokování, princip a peníze

Chcete oficiálně odblokovaný iPhone? Zajeďte si k sousedům do Německa a nezapomeňte poděkovat Vodafonu.
V Evropě to vře. Jde o iPhone, odblokování, princip a peníze

Apple uvedením iPhonu způsobil revoluci na mobilním trhu. Ponechme nyní stranou hardware, tudíž iPhone samotný, jenž přinesl do rukou běžných uživatelů MultiTouch ovládání. Zaměřme se spíše na prodejní model, který Apple zvolil. Pečlivě si vybírá operátora, kterému své dítko svěří a kritéria jsou náročná. Nemá problémy se zájemci z řad operátorů, ty se mu hrnou sami, ovšem již málokterý poskytovatel mobilních služeb je ochotný skousnout revoluční a náročné požadavky Applu.

Dosud platil model prodeje takový, kdy operátor nadiktoval výrobcům mobilních telefonů, co od nich požaduje, a ti vše s radostí provedli, jen aby se jejich telefon objevil v akční nabídce daného operátora. Takhle ne, řekli si u Applu a celý proces obrátili vzhůru nohama. Tedy nikoliv operátor, ale výrobce (Apple) si direktivně určí nejen jak se bude jeho produkt (iPhone) prodávat, ale navíc, kolik procent z měsíčního tarifu mu bude operátor odvádět. To vše za to, že mu Apple umožní zařadit iPhone do nabídky. Tento nebojím se říct historický a precedentní zásah do výsadního postavení operátora mobilních služeb si ne každý operátor nechá líbit. Někteří byli svolní k větším ústupkům, někteří nikoliv, a dosud to těžce nesou, proč zrovna oni nebyli vybráni.

Dlouhou dobu od samého počátku spekulací o uvedení iPhonu v Evropě se mluvilo o Vodafonu jako o hlavním a celoevropském distributorovi. Jednání byla tvrdá a nakonec „drby“ o spojení „červených s jablečnými“ začaly utichat. Do popředí se dostávali noví poskytovatelé: O2 a T-Mobile jako zástupci zemí Velká Británie a Německa, později se přidal Orange z Francie. Tito operátoři byli nakonec ochotni přistoupit na tvrdé nároky americké společnosti (spekuluje se až o 30% podílu měsíčního tarifu zákazníka operátora). Jsou si vědomi velkého potenciálu, který v sobě iPhone skrývá. Jen v Německu se během prvního dne prodeje prodalo na 15 tisíc kusů. Protože tři země z celé Evropy je málo, je pochopitelné, že se spekuluje o dalších státech a především o tom, jaký mobilní poskytoval v nich dostane privilegium prodávat iPhone. Ve Španělsku by to měla být Telefonica, hlavní telekomunikační provider tamní oblasti, v Itálii operátor TIM, jenž z části vlastní též Telefonica. Telefonica je i většinovým majitelem O2 v Anglii. Tím se pravděpodobnější stává varianta, že i u nás to bude O2, avšak sebevědomé prohlášení českého T-Mobilu o uvedení iPhonu v českých zemích v prvním pololetí 2008 vrací veškeré dohady na začátek. Snad jen Vodafone CZ vydal jasné prohlášení, že o uvedení iPhonu zatím neuvažují. Jednání ovšem bývají tajná a do poslední chvíle se neví, kdo nakonec zvítězí. Nechme se proto překvapit u koho, kdy a jestli vůbec se u nás Apple telefon objeví.

Jde o princip nebo o peníze?

Ať se nakonec vybere jakákoliv společnost, v EU narazil Apple na problém jménem blokace telefonů. Ve Francii se na tento aspekt pamatovalo od počátku a ví se, že 29. listopadu, v den uvedení iPhonu na francouzský trh, bude mít Orange ve své nabídce jak iPhone s úpisem na dva roky za cenu 399 Euro, tak i neblokovanou variantu za cenu vyšší. Ve Spojeném království a v Německu tento problém neřešili. Až do začátku tohoto týdne. Německý Vodafone podal žalobu na T-Mobile. Dle Vodafonu není možné prodávat na německém trhu mobilní telefon s blokací, operátor tím údajně porušuje pravidla hospodářské soutěže. Můžeme se dohadovat, zda-li za soudním procesem není i lehká kompenzace toho, že zrovna Vodafone D2 nemůže mít ve své nabídce telefon od Applu, že zrovna on nebyl vybrán. Vodafone se ale dušuje, že mu nejde o zastavení prodeje iPhonu jako takového, toho by prý mohl dosáhnout ihned. Zemský soud v Hamburku mu každopádně dal předběžným nařízením za pravdu a T-Mobile byl nucen nabídnout neblokovaný iPhone pod pohrůžkou sankce necelých sedmi miliónu korun českých (250 000 Euro). Kvůli zachování dohody s Applem ale cena je vším, jen ne lidová. Chcete-li Applem schválený, neblokovaný a na všechny další updaty firmwaru připravený iPhone, vylovte z peněženky částku 999 euro. Máme informace, že stejná cena bude nasazena i ve Francii.

Navíc každý, kdo si zakoupil Apple iPhone u T-Mobilu, může ho přinést a zdarma mu bude odblokován. Pokud velmi toužíte po iPhonu, nechcete se uchylovat k domácímu a nelegálnímu odblokování a téměř tisíc euro pro vás není mnoho, spěchejte k západním sousedům co nejdříve. T-Mobile se samozřejmě odvolal a povinnost takto prodávat zařízení od Applu má jen dva týdny do dalšího slyšení a rozhodnutí. Pokud soud uzná námitky T-Mobilu, s velkou pravděpodobností se stav vrátí do starých kolejí, a vy byste byli nuceni pro oficiálně odblokovaný iPhone zajet až do Francie, kde to operátorovi Orange nařizuje místní legislativa od počátku.

Diskuze (60) Další článek: Psychotronik vám v nové reklamě Vodafonu opraví srdce

Témata článku: Operátoři, Peníze, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Soudní proces, Odblokování

Určitě si přečtěte