V Holandsku zavedli neomezený mobilní internet. Sítě nekolabují, operátoři nekrachují

V Holandsku zavedli neomezený mobilní internet. Sítě nekolabují, operátoři nekrachují

Čerstvou zkušenost s neomezenými datovými tarify mají v Holandsku, zavedli je tamní T-Mobile a Tele2. Výsledkem je větší zájem lidí o datové služby. Tragické scénáře se nenaplnily, sítě nekolabují a firmy nekrachují. Stalo se to, že lidé více datují, nikoli extrémně. 

Průměr na SIM v Holandsku se blíží 1 GB měsíčně, což je podobné jako u nás, ale neomezené tarify by s tímto údajem měly pohnout směrem nahoru.

Zpráva holandského regulátora (ACM) mluví o tom, že celkový objem přenesených dat vzrostl o čtvrtinu ze 61 000 TB v prvním čtvrtletí 2017 na 77 000 TB ve druhém čtvrtletí 2017 a ti operátoři, kteří zavedli neomezené datové tarify zvýšili tržní podíl (T-Mobile o 5 % za první pololetí loňského roku).

Neomezená data = win-win

Trendem místního trhu jsou balíčky kombinující mobilní služby a služby pro domácnost, například mobilní tarify pro rodinu a k tomu internet či televize.

Klepněte pro větší obrázek
Opravdu neomezený tarif (vč. dat) + 10 GB v EU má holandský T-Mobile v přepočtu za 900 Kč

Na druhou stranu „svázané“ služby dle ACM znamenají riziko zakonzervování trhu, jelikož vyvázání čísla z tohoto svazku a přechod za lepší nabídkou může odrazovat právě kvůli ztrátě benefitů jako jsou programové kanály zdarma nebo nižší cena na fixní služby pro domácnost.

Tak či onak, neplatí rovnítko mezi neomezenými daty a kolapsem sítě kvůli stahovačům. Jistě se nějací objevili, ale drtivá většina lidí se takto nechová. Průměrný zákazník se prostě jen přestává bát využívat svůj chytrý telefon.

Diskuze (65) Další článek: PornHub za rok streamoval tolik porna, že by zaplnilo všechny iPhony na planetě

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Mobilní data, Neomezený tarif, Evropská unie, Chytrý telefon, Mobilní internet, Specifický trh, Telekomunikace, Místní trh, Druhá strana, Průměrný zákazník, Druhý čtvrtletí, Datová služba, Loňský rok, Mobilní tarif, Přenesená data, Většina lidí, První pololetí, Sít, Dobrá nabídka, Datový tarif, Tarif, První čtvrtletí, Operátor


Určitě si přečtěte

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85

RECENZE: Huawei P30 – levnější než Pro a přitom stále profesionál

RECENZE: Huawei P30 – levnější než Pro a přitom stále profesionál

** Nechcete-li utrácet přes dvacet tisíc, je Huawei P30 přesně pro vás ** Přes některé ústupky si ponechal to důležité od vlajkové lodi P30 Pro ** Skvělý fotoaparát je stále na místě, i když je lehce ochuzen

Jakub Vrbacký | 32