V nevděčné roli. Také Microsoft předvedl telefonující umělou inteligenci. A je dál než ta od Googlu

V nevděčné roli. Také Microsoft předvedl telefonující umělou inteligenci. A je dál než ta od Googlu

Představte si tu situaci. Jste špičkový výzkumník v renomované firmě a roky pracujete na něčem unikátním. Nebo si to aspoň myslíte. Ale vlastně nemůžete vědět, jestli někdo na světě nedělá něco podobného. Pak má  Google keynote k zahájení konference I/O a předvede tam umělou inteligenci, která umí zavolat do kadeřnictví a domluvit vám termín.

Co na tom, že vaše technologie je lepší? Předvedli jste ji o tři týdny později a v očích veřejnosti budete vždycky jen ten druhý, nebo dokonce ten, kdo kopíruje. Tedy alespoň podle titulků některých zahraničních médií... I když je nesmysl něco takového zkopírovat v řádu týdnů. A s těmi termíny je to také celé trochu jinak...

Pozná náladu a klidně vám skočí do řeči

Ale pojďme k samotnému demu, které Microsoft předvedl v Londýně na konferenci věnované umělé inteligenci. Technologie se jmenuje Xiaoice a je to chatbot pro čínský trh, který je schopný vést dvoustrannou konverzaci. Reaguje na náladu a když je základní dialog hotový, připomene blížící se silný vítr a navrhne zavřít okna na noc.

Zatímco Google svůj Duplex slibuje pro blízkou budoucnost, Microsoft Xiaoce sice v západním světě prodělal svoji veřejnou premiéru, ale v Číně má za sebou testy na miliónech reálných uživatelů. Šéf firmy Satya Nadella uvedl, že na sociální síti/messengeru WeChat a dalších platformách má Xiaoce 500 miliónů přátel, v televizi má vlastní show, píše poezii a „dělá řadu zajímavých věcí. Je to tak trochu celebrita,“ doplňuje Nadella.

V minulosti šlo o chatbota ve smyslu textové konverzace, ale stále více aktivit se přesouvá do hlasové oblasti. Xiaoce svým uživatelům volá na telefony a má za sebou už milióny hovorů. Zatímco Google Duplex volá místo vás, Microsoft Xiaoce volá s vámi. Podle rodilých mluvčích zní syntetický hlas Xiaoce velmi dobře a přirozeně.

Zatímco v souboji hlasových asistentů vnímáme Cortanu jako jednu ze slabších, v Číně má Microsoft něco výrazně lepšího. Kdy a jak se technologie dostanou i do západního světa a anglicky (s češtinou si zatím nedělejme velké naděje) mluvících projektů? Že by byl Microsoft opatrný po nedávném pokusu jménem Tay, kterého uživatelé z řad veřejnosti během dne proměnili ve sprostého rasistu?

Via The Verge

Váš názor Další článek: Šílenost. Bunda s 89 připevněnými ZenFone 5 od Asusu si zahrála v reklamě

Témata článku: Microsoft, Technologie, Umělá inteligence, Čína, Hlasový asistent, Micro, Rodilý mluvčí, Dialog, Uživatelé, Londýn, Celebrita, The Verge, Veřejná premiéra, Západní svět, Satya Nadella, Blízká budoucnost, Duplex, Zajímavá věc, Inteligence, Čínský trh, Milión hovorů, Syntetický hlas, Renomovaná firma, Zahraniční médium, Nadella


Určitě si přečtěte