V Ostravě vytiskli první koloběžku na světě

Ostravští inženýři z Vysoké školy báňské vytiskli na 3D tiskárně první unikátní rám koloběžky z nerezové oceli. Cílem dalšího vývoje je sériový model, který by si mohli pořídit i běžní zákazníci.

Při navrhování konstrukce koloběžky technici uplatněli principy bioniky, tedy oboru, který využívá poznatky ze studia živých organismů a jejich struktur pro vývoj nových technologií. Design a výroba rámu se nakonec ukázaly být nejkomplikovanější. Nejtěžší byla konstrukce přední části, která je dutá a náročnější pro výrobu.

„Nakonec jsme vše vyřešili tím, že jsme rám rozdělili a vytiskli čtyři díly, které bylo potřeba znovu svařit,“ uvedli k projektu konstruktéři Lukáš Jančar a Jakub Měsíček. Tvůrci stroje odhadují, že náklady na vývoj a výrobu se pohybují v řádech několika stovek tisíc korun.

Inspirací BMW a Airbus

Prototyp váží 3,2 kilogramu a je tak zhruba o čtvrtinu lehčí, než kdyby byl vyrobený tradiční metodou. Tiskárna roztaví jemný kovový prášek a po tenkých vrstvách vytvoří prostorový model. „Vedle úspory materiálu, které jsme docílili tím, že součástky jsou odlehčené a duté, jsme položili největší důraz na atraktivní design koloběžky a její výrazný sportovní vzhled,“ doplnil Marek Pagáč, šéf projektu z centra 3D tisku Protolab.

K nápadu vytisknout koloběžku dospěl tým vylučovací metodou. Z průzkumu trhu vyplynulo, že se automobilový koncern BMW zabýval 3D tiskem konstrukce elektromotocyklu a letecký koncern Airbus poukázal na výhody 3D tisku před dvěma roky bionickou konstrukcí motocyklu z lehké kovové slitiny. Z titanové slitiny 3D tiskem postavila společnost Renishaw rám jízdního kola.

„Chtěli jsme jít cestou něčeho, co dosud nebylo realizováno. Navíc koloběžky v současné době zažívají obrození, spousta lidí na nich jezdí, což nám také připadalo přitažlivé. Doposud jsme nenarazili na informaci, že by někde ve světě existovalo něco podobného,“ uzavřel další člen týmu Petr Štefek.

V současné době technici konstruují druhou generaci koloběžky, v červnu se má být zahájena výroba 3D tiskem, v srpnu by měla být koloběžka provozuschopná a představit ji tvůrci chtějí na říjnovém Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Diskuze (6) Další článek: Není USB jako USB: Konektor USB typu C není zárukou rychlých dat a dobíjení

Témata článku: Technologie, Gadget, Elektromobilita, Tisk, Ostrava, Airbus, Vysoká škola, Výroba, Petr Štefek, Konstrukce, BMW, Koloběžka


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9