V Plzni proběhne testování dronů připojených k 5G. Mají dohlížet na bezpečnost ve městě

Plzeň je jedno z pěti českých měst, kde se v pilotním provozu testuje různorodé využití 5G technologií. V případě západočeské metropole je to provoz dronů, konkrétně jejich let za hranicí viditelnosti, streaming pro krizové řízení a edge computing, tedy zpracování dat přímo samotným koncovým zařízením.

V Plzni by chtěli drony výhledově zapojit do integrovaného záchranného systému. Na projektu město spolupracuje s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). Cílem projektu „Podpora 5G sítí v oblasti Smart Cities“ je v tomto případě zvýšení bezpečnosti obyvatel.

V dalších městech zapojených do společného projektu MPO a MMR chtějí 5G sítě využít různými způsoby. V Bílině mají být navýšeny přenosové kapacity a modernizován městský kamerový systém tak, aby se posílila bezpečnost lidí. V Jeseníku plánují modernizovat Vlastivědné muzeum a využít nové technologie ve sportu. Karlovy Vary budou provozovat digitálního průvodce pro turisty. V Ústí nad Labem je v plánu testování autonomních dopravních prostředků.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (4) Další článek: Design Awards: Apple vyhlásil nejlepší aplikace a hry roku 2020

Témata článku: Technologie, 5G, Bezpečnost, Drony, Internet věcí, IoT, Dron, Ústí nad Labem, Testování, Smart Cities, Plzeň, Bílina, Jeseníky


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 179