V roce 2002 se prodá více mobilů než loni

Podle posledního průzkumu bylo v loňském roce prodáno 395 milionů mobilů. Je to přibližně stejné množství jako v roce 2000, nicméně prognózy na rok 2002 vypadají o dost lépe.
V roce 2002 se prodá více mobilů než loni

K tomuto závěru došla společnost Yankee Group, která předpovídá, že se v roce 2002 prodá celkem 435,7 milionů mobilů, což je oproti roku 2001 nárůst o nějakých deset procent. Pokud se ale dobře pamatuji, původní předpoklad prodejů na rok 2001 byly optimističtější než reálných necelých 400 milionů. Je tak docela dobře možné, že i rok 2002 skončí pod plánem.

Důvodem, proč by se mohly prodeje zvýšit, je nejen stále se zvyšující penetrace mobilů mezi lidmi, i když už neroste tak závratně jako v minulých letech, ale zejména stále nové služby mobilních operátorů, kvůli kterým je nutné vyměnit mobil; ať už je to WAP (ne všechny mobily mezi lidmi však WAP podporují) nebo rychlé datové přenosy GPRS. Ať tak či onak, prodeje porostou a to nejen letos, ale i v dalších letech:

  • V roce 2003 se má prodat 498,5 milionů (zvýšení o 14 procent oproti 2002),
  • v roce 2004 pak 542,8 milionů (zvýšení o 9 procent)
  • a konečně v roce 2005 celkem 596 milionů (10 procent).

Řečí čísel to znamená, že výroba mobilů bude ještě pár let docela dobrý byznys, a to zejména díky spouštění sítí UMTS v dalších několika letech (u nás v roce 2005) a rozvoji dalších mobilních služeb, jako např. GPRS. Právě tato technologie, ačkoliv ji mobilní operátoři nabízí už delší dobu, neměla zatím valný úspěch, a proto zatím majitele starších mobilů ke koupi nového nepřesvědčila. Podle mých zpráv využívají zatím tuto službu u obou našich operátorů jen stovky až tisíce klientů, v zahraničí to nebude o moc lepší. Datové přenosy GPRS až dosud nebyly důvodem, proč by uživatel měl měnit svůj starý mobil za nový.

Poznámka: V současné době je ve světě něco málo přes 800 milionů uživatelů mobilů, tj. dvojnásobek počtu prodaných mobilů v roce 2001. Z těchto čísel lze usoudit, že průměrný uživatel mění svůj telefon jednou za dva až tři roky (část prodaných mobilů připadá na nové zákazníky, proto není možné přesné číslo určit a jde jen o odhad). Tento interval by se ale měl v budoucnu snížit.

Ač by se zdálo, že nejvíce prodeje rostou v Evropě, není tomu tak. Nejvyšší růsty  má Asie a zde zejména Čína - tam je penetrace zatím stále velmi nízká a noví zázkazníci přibývají velkými skoky. Evropa oproti tomu už spíše stagnuje, protože penetrace pomalu a jistě dosahuje svého maxima - kdo mobil chtěl, ten ho má a nyní si už každý jen udržuje svůj mobilní park.

Otázka do diskuse: Budete si letos kupovat nový mobil a pokud ano, jaké k tomu máte důvody?

 

Diskuze (13) Další článek: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o komunikaci mobilu a počítače III.

Témata článku: Ostatní, Valný úspěch, Výroba mobilů, Mobil

Určitě si přečtěte