V sobotu se setká Trump s Ťin-pchingem. Očekává se zmírnění situace, ale ve hře je i zvýšení cel

CNBC
V sobotu se setká Trump s Ťin-pchingem. Očekává se zmírnění situace, ale ve hře je i zvýšení cel | CNBC

Americký ministr financí Steven Mnuchin ve středu pro CNBC řekl, že obchodního dohoda mezi Spojenými státy a Čínou je přibližně z 90 % hotová a vše směřuje k tomu, aby čínský prezident Si Ťin-pching a americký prezident Donald Trump o víkendu na setkání zemí G20 v Japonsku mohli usednout k jednacímu stolu. Podepsání dohody očekává do konce roku, dodává však, že nesmí jít o prázdný kus papíru, obsah musí dávat smysl pro obě strany a obě strany z ní musí benefitovat.

Právě na loňském setkání G20 oba prezidenti uzavřeli dohodu, ale vztahy se v průběhu roku začaly rozpadat, letos v květnu USA uvalily masivní sérii cel na čínské zboží a jednání ustrnula. Sobotní setkání v Osace tak znamená návrat k jednacímu stolu a očekává se zmírnění situace. Prezident Trump před sobotním jednáním vyjádřil optimismus, zároveň ale rachotí zbraněmi: „Jsem velmi spokojený se současným stavem. Získáváme balík a upřímně, pro Čínu to aktuálně není moc dobré, ale je to dobré pro nás.“ Mnozí odborníci mu však oponují a tvrdí, že cla uvalená na čínské zboží ve finále zaplatí americký spotřebitel.

Oni tu dohodu chtějí víc než já," doplňuje Trump a z jeho administrativy zaznívá, že ve hře je i zesílení cel. Otázkou je také vliv jednání na globální ekonomiku a finanční trhy, na kterých už rok a půl vládne nervozita způsobená napětím mezi těmito nejsilnějšími ekonomikami světa. Zda to bude mít přímý dopad i na hojně diskutovanou situaci kolem Huawei, je předčasné předjímat.

Váš názor Další článek: T-Mobile radí, kdy vyrazit autem na dovolenou, abyste se vyhnuli nejhorším kolonám

Témata článku: Kauza Huawei, Čína, USA, Politika, Trump, Dohoda, Donald Trump, Čínské zboží, Japonsko, Clo, Situace, Zvýšení cel, Zmírnění, CNBC, Zvýšení, Jednací stůl, Setkání, Ťin-pching


Určitě si přečtěte