V zákulisí Eurotelu: ústřední telekomunikační budova v Brně

Podařilo se nám navštívit jedno z center našeho největšího GSM operátora – Ústřední telekomunikační budovu v Brně. Zde se pod přísným dohledem skrývá několik klíčových částí sítě Eurotel GSM Global.
V zákulisí Eurotelu: ústřední telekomunikační budova v Brně

Eurotel v převleku

Když jsme zastavili na místě, kde mělo sídlit vybavení Eurotelu v hodnotě několika set milionů korun, na chvíli jsme se zarazili. Na budově totiž stál nápis: „Český Telecom.“ Inu, proč ne, Telecom má v Eurotelu majoritní podíl. Jak jsme se ale dozvěděli, tak Eurotel si v budově Telecomu jen pronajal několik místností, část pozemku vedle budovy a místo na střeše. S vlastnickými poměry ve společnosti to nemá vůbec nic společného. Ostatně, jak jsme měli možnost se sami přesvědčit, Eurotel s Českým Telecomem nevychází zrovna nejlépe.

První naše kroky vedly přes vrátnici, kde jsme museli nahlásit svá jména a čísla občanských průkazů, do výtahu. Nejprve jsme se vydali na samotný vrchol dvanáctipatrové budovy, tedy na její střechu. Panorama, na které se nám naskytl pohled bylo vskutku impozantní – anténa, anténa, anténa, kabel, anténa, anténa, kabel, kabel, budka. Konečně změna. Na střeše má Eurotel umístěny dvě „budky,“ ve kterých je jedna z nejdůležitějších komunikačních částí, která spojuje zařízení v budově s ostatními klíčovými částmi sítě. V každé budce se nalézá klimatizační jednotka, záložní zdroj a různé přepínače, modulátory a demodulátory, sloužící jak ke komunikaci s páteřní sítí, tak ke komunikaci s okolními vysílači. Nejzajímavější částí střechy je pak obrovská anténa o průměru přes dva metry, která je schopna přenášet až několik set hovorů najednou. Hned vedle ní má umístěnu svou BTS také Oskar.

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní BTSka se tu také najde

Na střeše druhé, o něco menší, budovy jsme pak navštívili místní vysílač, který má na starosti pokrytí přilehlého území. Celá ovládací část BTS je umístěna v relativně malé „přenosné“ skříni, kde kromě telekomunikačního vybavení naleznete také baterie, které jsou schopny vysílač napájet až po dobu tří hodin. Pokud by tyto baterie nestačily, pak je BTS napojena na dieselový agregát, který je schopen ji napájet nepřetržitě (tedy než mu dojde nafta).

Klepněte pro větší obrázek

Diesel generátor - motor, který neslyšíte!

Naše další kroky vedly ven z budovy k další budce se skrytým obsahem. Tentokrát se v ní skrýval velký dieselový motor, který má v případě nouze pohánět generátor elektrického proudu, jenž má za úkol udržet v chodu veškeré vybavení Eurotelu v budově včetně výše zmíněné BTS. Vzhledem k tomu, že se Ústřední telekomunikační budova nachází v těsné blízkosti obytné části, musel být tento generátor odhlučněn. Neodolali jsme tedy a odhlučnění jsme si chtěli vyzkoušet. Poté, co pracovník Eurotelu generátor nastartoval, nebylo slyšet vlastního slova. V okamžiku, kdy se však zavřely přístupové dveře ke generátoru, se situace radikálně změnila. Celý generátor dělá menší hluk než nastartované auto. Velkou měrou k tomu také asi přispívají speciální, zhruba čtvrt metru tlusté, hlukotěsné stěny.

Klepněte pro větší obrázek

Místnost plná překvapení

Jak se tak říká, to nejlepší jsme si nechali na konec. Relativně malá místnůstka hluboko uprostřed budovy skrývá tři MSC (mobilní telefonní ústředna), část HLR obsahující uživatelská nastavení klientů Eurotelu (Home Location Register – databáze všech uživatelů sítě, mívá několik částí) a VLR (Visitor Location Register – databáze roamujících účastníků). Tato honosná jména označují „skříně“, které vidíte na fotografiích. Jen tak pro představu, kdybyste si podobné skříně chtěli pořídit domů, budete si muset připravit řádově stovky miliónů korun. Kromě výše zmíněných „skříní“ se zde také nachází ovládací technika, kterou obstarává několik výkonných počítačů s operačním systémem HP-UX. Výčet přítomných zařízení pak uzavírají servery obsluhující zákazníky předplacené služby Go. Celá místnost je klimatizovaná a u jejího vchodu se nachází také menší místnost se záložním zdrojem napájení, který je schopen všechny tyto klíčové části sítě napájet až po dobu 48 hodin. Do místnosti se také brzy bude instalovat automatický protipožární systém.

Klepněte pro větší obrázek

V případě, že by bylo zařízení umístěné v této budově, poškozeno, zničeno, či jinak odstaveno z provozu, veškerý provoz sítě se převede na záložní centrum Eurotelu. Uživatelé Eurotelu by tedy v případě výpadku neměli pocítit žádné problémy se sítí. Podstatně hůře by však na tom asi byli uživatelé Českého Telecomu, který v této budově má umístěnu jednu ze svých ústředen.

 

Diskuze (21) Další článek: Šlape nám Slovensko na paty?

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Euro, Dieselový agregát, Telefonní ústředna, Budova, Celá místnost, Telekom, Zákulisí


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34