V zákulisí Eurotelu: ústřední telekomunikační budova v Brně

Podařilo se nám navštívit jedno z center našeho největšího GSM operátora – Ústřední telekomunikační budovu v Brně. Zde se pod přísným dohledem skrývá několik klíčových částí sítě Eurotel GSM Global.
V zákulisí Eurotelu: ústřední telekomunikační budova v Brně

Eurotel v převleku

Když jsme zastavili na místě, kde mělo sídlit vybavení Eurotelu v hodnotě několika set milionů korun, na chvíli jsme se zarazili. Na budově totiž stál nápis: „Český Telecom.“ Inu, proč ne, Telecom má v Eurotelu majoritní podíl. Jak jsme se ale dozvěděli, tak Eurotel si v budově Telecomu jen pronajal několik místností, část pozemku vedle budovy a místo na střeše. S vlastnickými poměry ve společnosti to nemá vůbec nic společného. Ostatně, jak jsme měli možnost se sami přesvědčit, Eurotel s Českým Telecomem nevychází zrovna nejlépe.

První naše kroky vedly přes vrátnici, kde jsme museli nahlásit svá jména a čísla občanských průkazů, do výtahu. Nejprve jsme se vydali na samotný vrchol dvanáctipatrové budovy, tedy na její střechu. Panorama, na které se nám naskytl pohled bylo vskutku impozantní – anténa, anténa, anténa, kabel, anténa, anténa, kabel, kabel, budka. Konečně změna. Na střeše má Eurotel umístěny dvě „budky,“ ve kterých je jedna z nejdůležitějších komunikačních částí, která spojuje zařízení v budově s ostatními klíčovými částmi sítě. V každé budce se nalézá klimatizační jednotka, záložní zdroj a různé přepínače, modulátory a demodulátory, sloužící jak ke komunikaci s páteřní sítí, tak ke komunikaci s okolními vysílači. Nejzajímavější částí střechy je pak obrovská anténa o průměru přes dva metry, která je schopna přenášet až několik set hovorů najednou. Hned vedle ní má umístěnu svou BTS také Oskar.

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní BTSka se tu také najde

Na střeše druhé, o něco menší, budovy jsme pak navštívili místní vysílač, který má na starosti pokrytí přilehlého území. Celá ovládací část BTS je umístěna v relativně malé „přenosné“ skříni, kde kromě telekomunikačního vybavení naleznete také baterie, které jsou schopny vysílač napájet až po dobu tří hodin. Pokud by tyto baterie nestačily, pak je BTS napojena na dieselový agregát, který je schopen ji napájet nepřetržitě (tedy než mu dojde nafta).

Klepněte pro větší obrázek

Diesel generátor - motor, který neslyšíte!

Naše další kroky vedly ven z budovy k další budce se skrytým obsahem. Tentokrát se v ní skrýval velký dieselový motor, který má v případě nouze pohánět generátor elektrického proudu, jenž má za úkol udržet v chodu veškeré vybavení Eurotelu v budově včetně výše zmíněné BTS. Vzhledem k tomu, že se Ústřední telekomunikační budova nachází v těsné blízkosti obytné části, musel být tento generátor odhlučněn. Neodolali jsme tedy a odhlučnění jsme si chtěli vyzkoušet. Poté, co pracovník Eurotelu generátor nastartoval, nebylo slyšet vlastního slova. V okamžiku, kdy se však zavřely přístupové dveře ke generátoru, se situace radikálně změnila. Celý generátor dělá menší hluk než nastartované auto. Velkou měrou k tomu také asi přispívají speciální, zhruba čtvrt metru tlusté, hlukotěsné stěny.

Klepněte pro větší obrázek

Místnost plná překvapení

Jak se tak říká, to nejlepší jsme si nechali na konec. Relativně malá místnůstka hluboko uprostřed budovy skrývá tři MSC (mobilní telefonní ústředna), část HLR obsahující uživatelská nastavení klientů Eurotelu (Home Location Register – databáze všech uživatelů sítě, mívá několik částí) a VLR (Visitor Location Register – databáze roamujících účastníků). Tato honosná jména označují „skříně“, které vidíte na fotografiích. Jen tak pro představu, kdybyste si podobné skříně chtěli pořídit domů, budete si muset připravit řádově stovky miliónů korun. Kromě výše zmíněných „skříní“ se zde také nachází ovládací technika, kterou obstarává několik výkonných počítačů s operačním systémem HP-UX. Výčet přítomných zařízení pak uzavírají servery obsluhující zákazníky předplacené služby Go. Celá místnost je klimatizovaná a u jejího vchodu se nachází také menší místnost se záložním zdrojem napájení, který je schopen všechny tyto klíčové části sítě napájet až po dobu 48 hodin. Do místnosti se také brzy bude instalovat automatický protipožární systém.

Klepněte pro větší obrázek

V případě, že by bylo zařízení umístěné v této budově, poškozeno, zničeno, či jinak odstaveno z provozu, veškerý provoz sítě se převede na záložní centrum Eurotelu. Uživatelé Eurotelu by tedy v případě výpadku neměli pocítit žádné problémy se sítí. Podstatně hůře by však na tom asi byli uživatelé Českého Telecomu, který v této budově má umístěnu jednu ze svých ústředen.

 

Témata článku: Operátoři, O2, EU

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ondrej 25. 8. 2001 17:36:49
    Podle me je tenhle clanek v pohode. A nikdo te nenuti ho cist, ne?
  • Martin Zikmund 22. 8. 2001 19:27:07
    Ne každého čtenáře asi zajímá přesný typ antény, optického kabelu, napětí...
  • Pavel 21. 8. 2001 22:10:39
    Jsem rád, že autor rozezná kabel, anténu a budku, poté si dvakrát rýpnu do...
Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení