V zákulisí operátorů: jak Oskaráci hlídají svoji síť, část druhá

V prvním díle jsme se seznámili s tím, jak vypadá takové NMC, kdo jsou lidé, co v něm pracují a jaká je jejich práce. Druhý díl pojednává tom, jak vypadá život z druhé strany vašeho telefonu minutu po minutě.

Objevil se problém...

10:53 Na mapě republiky na stěně se objevilo, že vypadla jedna BTS v Královéhradeckém kraji. Petr vystavuje tzv. trouble ticket, což je v podstatě jakýsi soubor, do kterého se zapíše popis závady a poté se odešle technikovi, který po odstranění problému dopíše, v čem byl problém a kdy byla celá závada odstraněna.

11:00 Vypadá to, že problém bude asi v přenosové části mezi BTS a BSC. Trouble ticket se dostává k transmission inženýrovi Petrovi.

11:03 Problém bude pravděpodobně v repeateru (laicky řečeno převaděč mikrovlnného spoje přes nějakou překážku, například kopec). Na místo vyrážejí technici.

11:15 Zkouším volat na Oskarlinku s tím, že se nacházím v dané lokalitě a že se nemohu nikam dovolat. Operátor je příjemný a chybu mi potvrzuje a říká, že kdyby to nezačalo do dvou hodin fungovat, ať zavolám ještě jednou. Tou dobou operátor ještě o chybě neví. Jedná se o standardní postup, který má operátor použít v případě, že v informačním systému není o poruše záznam. Pokud by byla porucha většího rozsahu, tak NMC informuje CTS (Customer Technical Support - oddělení technické podpory zákazníků), které pak informuje operátory infolinky o tom, kde a jaký je problém a za jak dlouho bude vyřešen.

Může ale nastat i případ, kdy se v síti objeví chyba, kterou systém v NMC u operátorů nezobrazí. O takovéto chybě se operátor dozví v podstatě jen od svých zákazníků. Když tedy zavolá více zákazníků najednou, že má v dané lokalitě ten samý problém, pak operátor Oskarlinky kontaktuje CTS a popíše problém, který zákazníci hlásí. Pokud CTS tou dobou o problému ještě neví, pak celý problém předá NMC, kde se začne řešit.

11:26 Z Brněnské centrály technického oddělení Oskara se podařilo na dálku restartovat repeater a BTS již funguje. Řešení celého problému tedy trvalo (jen) 33 minuty.

12:00 Vypadá to, že se kromě teplotních alarmů a prací a pravidelných návštěv BTS nic neděje, takže vyrážíme na oběd. Z pochopitelných důvodů však nemůžeme jet všichni. Petr a Christian zůstávají, na Ericssonu je ještě práce a kromě toho bude lepší, když na každou půlku sítě zůstane alespoň jeden. Kromě toho zůstává i jeden transmission inženýr.

12:45 Jsme už po obědě a vyrážíme směrem zpět. Těm, kteří nemohli jet s námi, vezeme oběd zabalený v balíčku. Až budou mít čas, tak si ho ohřejí v mikrovlnné troubě a snědí. Někdy se ale stává, že nemůže odjet na oběd nikdo, a tak nezbývá než aby jídlo přijelo do NMC (například v podobě pizzy).

13:30 Stále probíhá rutinní práce spočívající v odklepávání desítek až stovek alarmů. Možná se hrozíte nad tím počtem, ale každé otevření čehokoliv na BTS, každý pohyb uvnitř ní, každé ochlazení či zahřátí kterékoliv z desítek klíčových součástí BTS, BSC či MSC, každé chvilkové zvýšení či snížení napětí, to vše generuje alarmy, které je nutné přečíst, prověřit a potvrdit. To je prostě každodenní práce všech lidí v NMC u kteréhokoliv operátora.

14:43 Komunikační linka mezi MSC4 (Brno) a BSC6 (Uherské Hradiště) hlásí chybu, systém se přepojil na záložní spoj. Pokud by spadnul i ten, tak hrozí, že celé Uhersko-Hradišťsko bude bez signálu.

14:48 Vypadá to, že chyba bude na jedné z komunikačních karet, během deseti minut na místo dorazí technik, který ji může vyměnit.

Klepněte pro větší obrázek

14:58 Petr zatím testoval podezřelý modul. Vypadá to, že chyba bude někde jinde. Jeho hypotéza hovoří o tom, že se poškodil regionální procesor, který řídí danou komunikační linku. Bohužel to nemůže prověřit, protože hardwarové chyby v zařízení již nejsou v jeho kompetenci, ty řeší nejvýše postavené technické oddělení NP (Network Platforms), což je tým profesionálních techniků, kteří mají za úkol upgrady a případnou údržbu jednotlivých důležitých hardwarových prvků jako BSC či MSC.

15:10 NP potvrzuje chybu v regionálním procesoru. Vzhledem k tomu, že se nejedná o standardní součástku, která by byla k dispozici ihned (přeci jen se neporouchává tak často), tak se musí objednat u dodavatele. Do té doby musí záložní spoj MSC4-BSC6 vydržet.

Takhle by se pak dalo pokračovat celý den. Práce v NMC je nepochybně náročná, ale také zajímavá. Dnešek byl poměrně klidný, a tak se nic dalšího zajímavého nestalo. K večeru se začaly spouštět některé nové BTS na severu Moravy a někdy o půl osmé dorazil náhradní procesor pro MSC4, který šli pracovníci NP ihned vyměnit, aby mohl naběhnout primární spoj MSC4-BSC6.

Dozor nad sítí není jen NMC

Zatím jsme si tu řekli o tom, jak vypadá práce v NMC a jak se řeší problémy na dálku. Jsou ale také problémy, které na dálku vyřešit nejdou (rozbitá klimatizace, vadná záložní baterie, delší výpadek napájení, apod.), které musejí řešit technici přímo na místě. Koneckonců, nemusí se jednat jen o problémy. Každá BTS se musí totiž nejméně jednou za rok navštívit a zkontrolovat.

Když technik obdrží trouble ticket z NMC, tak si přečte o jakou závadu se jedná a zda je to Service affecting problem (SAF) nebo ne. Pokud se nejedná o SAF, má daný problém samozřejmě nižší prioritu a dostane se na něj, až když budou vyřešeny všechny SAF a nebo když v SAF sám přeroste. V každé oblasti je jakási „základna“ servisních techniků (Brno, Ostrava, Hradec Králové, České Budějovice, Praha, Plzeň, Chomutov a Česká Lípa), kde jsou kromě technického vybavení a aut k dispozici také mobilní dieselové generátory.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Výjezdy k BTS jsou občas docela dobrodružné, obzvláště když je to v noci. Technici tak v hojné míře využívají GPS. Jsou ale i případy, kdy je třeba tak hustá mlha, že stojíte 20 metrů před BTS, podle GPS už jste na místě a BTS prostě není nikde vidět. Další, poněkud dobrodružnější, záležitostí je dopravení mobilního generátoru k vysílači. Některé BTS mimo města se nacházejí na kopcích, aby mohly pokrýt co největší území. Dvoutunový generátor je pak poměrně nepříjemná přítěž, obzvláště v zimě a na náledí. Za takovýchto podmínek se nejednou stane, že auto prostě odmítá další cestu do kopce. Potom přicházejí ke slovu sněhové řetězy, lopaty a někdy i modlení. Práce technika tedy také rozhodně není nudná.

A kdo že jsou ti technici? U Oskara jsou to povětšinou bývalí zaměstnanci Siemense a Ericssonu, kteří Oskarovu síť stavěli a pak spolu s vysílači přešli k Oskarovi. I když tak Oskar nestavěl síť sám, má techniky, kteří se o každou BTS starali od začátku až do jejího spuštění stejně jako kdyby si síť stavěl Oskar sám.

Jedeme na výjezd

15:17 Podařilo se mi s Tomášem domluvit na tom, že pojedeme n fingovaný výjezd. V NMC proto vytváříme fingovaný trouble ticket, kde se píše o tom, že jedna z přilehlých BTS vykazuje jisté problémy a že je třeba ji jet zkontrolovat. V okamžiku, kdy v NMC vznikne podobný trouble ticket, tak putuje, alespoň v pracovní době, tzv. fault coordinatorovi, což je člověk, který koordinuje veškeré opravy sítě. Kdyby bylo již po pracovní době, tak by šel trouble ticket z NMC přímo k některému z techniků v daném regionu.15:23 Fault coordinator vydává tzv.Work Order, kde je popsána závada a kdo a do kdy ji má jet opravit. WO se dostává k Honzovi, a tak se k němu s Tomášem připojujeme.

15:39 Dorazili jsme na místo určení. Honza volá Romanovi do NMC, že je již u BTS a diktuje mu číslo WO. Od této chvíle jiř Roman nemusí alarmy z dané BTs týkající se pohybu uvnitř, apod. kontrolovat.

Klepněte pro větší obrázek

15:55 Všechny testy na BTS proběhly bez problémů. Honza volá Romanovi, jestli mu z naší BTS zmizel alarm. Poté, co se dozvídá, že je vše v pořádku, tak opouštíme BTS a Honza říká Romanovi do telefonu, že již práce skončila, trouble ticket i WO se tímto může uzavřít. Od teď si zase musá Roman dávat pozor na všechny alarmy z této BTS.

16:00 Odjíždíme zase zpět do vyhřátého Hi-Tech Centra.

První díl článku naleznete zde.

 

Diskuze (39) Další článek: V zákulisí operátorů: jak Oskaráci hlídají svoji síť, část první

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Síť, Oskar, Druh, Komunikační link, Operátor, Každodenní práce, Zákulisí


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136