Vánoční lákadla telekomunikačních operátorů

Analýza aktuálních akcí - aneb „taháky“ peněz z kapes zákazníků nezaujatýma očima. Jak je to vlastně s letošnímí vánocemi doopravdy?
Vánoční lákadla telekomunikačních operátorů

To, že se v  čase největší radosti z  utrácení snaží všichni obchodníci a prodejci utržit z  možného celku co největší sousto, je jasné a smysluplné. Napadlo mne porovnat atraktivitu nabídek největších telekomunikačních společností na našem trhu, řazeny jsou podle doby, po niž mohly a také získávaly či ztrácely své klienty.

Český telecom

3+1

Marketingová akce 3+1 je určena pro všechny klienty, ovšem mimo uživatele tarifu Home Mini, přičemž každá čtvrtá minuta hovoru mimo špičku (19:00 - 07:00) a všech hovorů o víkendech a státních svátcích je zdarma. Platí ale ještě jedno omezení - zdarma je v rámci jednoho hovoru poskytnuto maximálně 5 minut (délka hovoru do 20-ti minut). Další podmínkou poskytnutí slevy je hovor dálkový (ne místní) ve vlastní síti a nebo mezinárodní na pevnou linku do některých zemí (Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Austrálie, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Izrael, Kanada, Kypr, Lucembursko, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie, USA).

Sleva ve výši až 25% je jistě hezká, škoda příliš velkého rozsahu omezujících podmínek, ale výhodou je automatické a bezplatné poskytnutí slevy. Logické je znevýhodnění uživatelů Home Mini, cílem může být kromě samozřejmého zájmu o prodloužení doby hovorů také snaha vylepšení image.

Vánoční kolekce

Ke každému telefonu koncové zařízení) je jako dárek přidána X-karta v  hodnotě 100 Kč a k  telefonům bezdrátovým navíc reklamní hrnek - možná aby bylo zřejmé, že ani posezení u kávy nemusí být rušeno odchodem ke zvonícímu telefonu.

Poněkud nevýrazné, pravděpodobným přínosem je mírné vyprázdnění skladů před koncem roku.

Eurotel

Nejstarší mobilní operátor na českém trhu má různých lákadel pravděpodobně nejvíce.

MMS

Každý, kdo si aktivuje službu multimediálních zpráv, ji bude moci zdarma používat po dobu dvou měsíců.

Pro každého, kdo o využívání MMS stojí, jistě lákavé.

JAVA hry

Na webu Eurotelu jsou mezi „prodávanými“ hrami i dvě, za jejichž stažení zaplatíte pouze poplatky za wapové připojení.

Vzhledem k  tomu, že ostatní hry jsou prodávány za ceny od 4,90 do 24,90 Kč, nejde o nijak závratnou slevu - ale „darovanému koni na zuby nekoukej!“.

„Finanční výhra“

Pro každého nového zákazníka, jež si pořídí GO či paušální tarif, je připravena výhra od 300,- do 10.000,- Kč, jen musí pomocí SMS odeslat na číslo 999222 kód z  herního kuponu (součást koupě). SMS je zpoplatněna dle zvoleného tarifu a výhra je rovněž oznámena SMS zprávou (zdarma).

Vyhrává tedy opravdu každý, kdo si nově aktivuje tarif či GO, ale vzhledem k  formě poskytnutí výhry - odpočet sumy z  měsíčního vyúčtování (resp. poskytnutí kreditu v  případě GO) bych hovořil spíše o slevě náhodné výše. Navíc netuším, jak byla určena suma 50-ti milionů k  rozdělění, tuto informaci nemám.

Telefon na splátky

Tato akce probíhá již od září a může jí využít zájemce o nový mobil (přístroj), splňující určité podmínky (platební morálka, minimální suma měsíčního účtu a délka používání tarifu).
Možná, že někteří zákazníci uvítají, myslím ale, že nabízený úrok 15% poněkud odrazuje - vždyť neúčelový úvěr v  bance lze mnohdy získat s  úročením nižším a výhodnějším splátkovým kalendářem. A to nemluvě o nabídkových cenách telefonů, tytéž typy je možno zakoupit u jiných prodejců až o desítky procent levněji.

Silvestrovské miliony

Hra začíná 11. 12. a končí 31. 12. 2002 a účastnit se může každý uživatel tarifu či GO.

Jak? Jednoduše - stačí zjistit herní kód (pomocí wapu, asistenta 1188 nebo juice *111*#) a odeslat jej pomocí SMS na číslo 999220 (zpráva je účtována podle používaného tarifu a její správné doručení je oznámeno zdarma textovou zprávou). Ovšem pozor, kdo si myslíte, že vám stačí zjistit heslo jedenkrát, jste na omylu. Toto číslo je unikátní a pro další odesílanou SMS si musíte „opatřit“ jiné, vzhledem k  formě získání nikoli levně.

Netroufnu si odhadnout, jaké množství SMS je potřeba odeslat k  tomu, aby byla pokryta suma rozdělovaných 10.000.000,- Kč, ale určitě bych se o návratnost neobával. Osobně se však domnívám, že jde o poněkud humpoláckou obdobu „melounů“ T-Mobile.

T-Mobile

Valící se melouny

Akce našeho „nejmladšího“ operátora mne opravdu nadchla a marketingového pracovníka, jež je jejím autorem by měl T-Mobile nejméně vyvážit zlatem. Vymyslet promotion akci, jež se nejen promítne do zlepšení image a přiláká další zákazníky, ale ještě se sama zaplatí je opravdu uměleckým dílem.

O co jde? Každý den je deset losování o 100.000,- Kč a aby se člověk tohoto losování mohl účastnit, musí poslat na číslo 2412 denní heslo. Jednou za hodinu je z  došlých odpovědí vylosována jedna a na číslo, z  něhož byla odeslána, je položena vědomostní otázka - a po jejím správném zodpovězení dotyčný vyhrává. Navíc jsou o adventních nedělích na témže principu losováni týdenní výherci a na sv. Štěpána výherce celkový. V  týchž termínech bude navíc možno vyhrát T-Mobile MDA.

A v  čem že spočívá ten krásný „fígl“, za nějž jsem chválil v  úvodu autora tohoto nápadu? Každá odeslaná zpráva s  denním heslem je zpoplatněna 5-ti Kč bez DPH (tedy 5,25 Kč) - stačí tedy, aby se každého slosování účastnilo 20.000 (přesně 19.048) lidí - což je necelé 1% zákazníků (udávaný počet aktivních SIM) a vyplacenou cenu má T-Mobile zpět! A to jsem ještě nezmínil skutečnost, že neregistrovaní uživatelé Twist musí za zaslání denního hesla SMSkou zaplatit další 2,10 Kč (+ přihlášení se na odběr těchto hesel pro celou dobu trvání akce 1 SMS dle tarifu).

Tento reklamní počin musím hodnotit velmi kladně, i když klady skýtá zejména T-Mobile, šťastných výherců bude totiž maximálně 354 – přesto je pravděpodobnost výhry řádově vyšší, než třeba ve Sportce. Inzerovaná suma 35.000.000,- Kč je lehce spočitatelná, leč uhradí ji (a pravděpodobně nejen uhradí) účastníci hry.

Oskar – Český mobil

Oskarta „speciální edice“

Za cenu 900,- Kč (další podmínkou je dobití po aktivaci do konce roku ještě alespoň 400,- Kč) nabízí tento operátor Oskartu s  účtováním prvních pěti minut podle běžného tarifu, další trvání hovoru až do limitu 60-ti minut je zdarma.Tato SIM spojuje do značné míry výhody běžné Oskarty a tzv. „bezlimitky“ (série prvních 30.000 Oskaret). Tohoto zvýhodnění mohou využít i stávající majitelé Oskaret a na SE přejít.

Nevýhodou Oskarty SE je nemožnost použití FlexiSazby (zvýhodněné volání do vlastní sítě při provolání určité částky měsíčně), ale milovníci dlouhých hovorů určitě přemluví své okolí k  přechodu k  Oskarovi. Přínosem pro operátora je v  tomto případě kromě získání nových klientů možná i vylepšení ekonomických výsledků roku 2002.

Volání zdarma

Kdokoli si pořídí tarif (Řekni mi, Povídej, Nezavěšuj) v  období do 31. 1. 2003 a předplatí 6 měsíčních paušálů, získá volání zdarma o víkendech a svátcích (na 6, 9, 12 měsíců).

Opět zajímavá akce, kterou mnozí majitelé patřičných tarifů ocení, jistě přiláká i nové zákazníky, pravděpodobným cílem je navyknutí klientů na delší hovory a s  tím spojený pozdější nárůst ARPU.


Diskuze (34) Další článek: PsiLoc umí zdvojnásobit paměť Nokie 7650

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Telekomunikační operátor, Morálka, Marketingová akce, Telekom, Hrnek, Neúčelový úvěr, Platební morálka, Zajímavá akce, Trvání akce, Operátor, Odeslaná zpráva


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14