Vánoční přání: opět jsme překonali rekord

Češi na Štědrý den poslali rekordních 72 miliónů SMS. MMS a hovory jsou v menšině a ke statistikám se přidal U:fon.
Vánoční přání: opět jsme překonali rekord

Operátoři zveřejnili statistiky vánočního provozu ve svých sítích. Některé rysy jsou společné, jiné se liší. U všech operátorů se přání předávala především přes zprávy, množství hovorů odpovídalo běžnému nepracovnímu dni. Co se týče SMSek, opět padnul rekord, češi poslali přes 72 miliónů zpráv. Počet MMS je tradičně pouhým zlomkem tohoto čísla: multimediálních zpráv se poslalo 381 000, což oproti minulému roku znamená desetiprocentní nárůst.

I přestože všechna čísla znovu rostla a zvýšilo se tedy zatížení sítě, oproti letům minulým jsme se nedočkali žádných kolapsů, výpadků a přetížení.

Vodafone

U Vodafonu se citelně projevil vánoční dárek – internet zdarma. Lidé tedy často místo tradičních SMS a MMS předali svá přání prostřednictvím e-mailu či jiných internetových služeb. Oproti jiným dnům se datový provoz v síti Vodafone zvednul až čtyřnásobně a zajímavé je, že špička nastala až mezi 22. a 23. hodinou.

Minutová špička odeslaných SMS nastala ve 13:13, kdy zákazníci v síti Vodafonu odeslali téměř 29 000 zpráv. Celkový počet SMS se stejně jako loni pohyboval blízko hranice 17 milionů. O 13 procent také vzrostl počet odeslaných MMS zpráv, v síti Vodafonu jich lidé poslali 56 000. Desetiminutová špička, během níž lidé poslali téměř 800 MMS, nastala po rozbalování dárků mezi 19:30 a 19:40.

Oproti loňsku se také mírně zvýšil počet aktivních cizinců v síti Vodafonu. Nejvíce u nás bylo Němců (25 %), Holanďanů (13 %), Angličanů (7 %), Italů (7 %) a Ukrajinců (5 %). Celkově všichni zákazníci z Vodafonu během Štědrého dne nejvíce do zahraničí volali na Ukrajinu, Slovensko, Německo, Vietnam a Rusko.

T-Mobile

Vloni vánoční provoz u T-Mobilu stagnoval, letos ale opět došlo k nárůstu ve všech sledovaných parametrech. SMS zpráva zůstává suverénně nejoblíbenějším způsobem, jak poblahopřát bližním: zákazníci T-Mobile odeslali téměř 28,2 milionu textových zpráv (celkem téměř 28,2 milionu zpráv, meziroční nárůst o 4,9 %). Oproti předchozím rokům došlo k výrazné změně ve zvyklostech zákazníků – zatímco dříve si lidé na Štědrý den posílali SMS zprávy obvykle mezi 11 a 12 hodinou, v letošním roce si psaní SMSek rozložili na celý den. Nejrušnější čtvrthodinou SMS provozu pak byl úsek 13:15 a 13:30, kdy zákazníci odeslali více než 719 tisíc zpráv.

Největší nárůst opět zaznamenaly MMS zprávy: zatímco v roce 2007 prošlo MMS centrem více než 184 tisíc zpráv (odeslaných z mobilů, externích aplikací a internetu), letos tento počet přesáhl 205 tisíc, což představuje nárůst o 11,53 %. Nejvíce multimediálních zpráv si lidé poslali mezi 11:30 a 12:30 (více než 15 tisíc MMS zpráv).

Telefónica O2

Také u O2 vrostl počet odeslaných SMS, během Štědrého jich bylo přes 27 milionů, loňský rekord tak byl překonán o více než milion zpráv. Nejsilnější provoz byl zaznamenán v čase po Štědrodenním obědě mezi 13. a 14. hodinou, kdy bylo odbaveno přes 2,6 milionu SMS. V průběhu nejzatíženější minuty (13:10) odeslala O2 SMS centra 46 586 SMS zpráv.

V průběhu Štědrého dne bylo odbaveno přibližně stejné množství MMS zpráv jako vloni. Špička byla zaznamenána mezi 10 a 11 hodinou. V průběhu nejzatíženější minuty (10:28) bylo zpracováno 300 MMS zpráv. Ani letos se objem hlasového provozu O2 během Štědrého dne výrazně nelišil od roku předchozího, ani od běžných dnů pracovního klidu. Celkem bylo zaznamenáno přes 14 miliónů hovorů. Špička byla zaznamenána mezi 10 a 11 hodinou, kdy proběhlo přibližně 1 300 000 hovorů.

U:fon

Letos poprvé se se svými vánočními čísly přidal i operátorský benjamínek – U:fon. Během Štědrého dne vzrostl hlasový provoz jeho sítě o 11% a množství odeslaných SMS dokonce o 173%. Celkový počet odeslaných SMS zprávtak překročil26 000, uskutečněné hovory přesáhly 90 000 a celkový objem dat v síti U:fon se dostal k hranici 4 TB. U U:fona se tedy na rozdíl od ostatních více volalo, než psalo, což je ovšem dáno jeho cenovou politikou a zvláště hovory zdarma.

Diskuze (14) Další článek: Vánoční přání pošlete i na Štědrý den

Témata článku: Operátoři, O2, Vodafone, T-Mobile, U:fon, Prostřednictví e-mailu, Stejné množství, Rekord


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14