Vážně i nevážně: UMTS aneb to by se regulátorovi stát nemělo

Minulý týden propuklo v naší republice druhé kolo UMTS šílenství. Již od brzkých ranních hodin se tak tísnily davy zvědavců dychtivých po licenci na UMTS před budovou ČTÚ na Sokolovské ulici. Nebo, že by ne...
Vážně i nevážně: UMTS aneb to by se regulátorovi stát nemělo
 

ČTÚ tomu nasadil korunu

Po menším, nebojme se říci, fiasku, kterým skončilo první kolo výběrového řízení, se snažil ČTÚ vymyslet nějakou novou, progresivní cenovou strategii. Přeci jen současní GSM operátoři pravděpodobně nepochopili velkorysost jeho nabídky, když si mohli vybrat zda za licenci zaplatí 6,7 miliardy nebo 6700 milionů Kč. Na adresu úřadu pak padala nepěkná slova a Paegas se dokonce snažil ve své předvánoční reklamní kampani naznačit, že se ho „kdosi“ snaží oškubat.

ČTÚ, poučeno ze svého předchozího neúspěchu, si vzalo tentokrát za vzor předvánoční kampaň na předplacené sady Go. Ke každé předvánoční UMTS licenci tak dostanete zdarma jako dárek část pásma 28 GHz a ten zájemce, který ČTÚ za UMTS nejvíce zaplatí, pak získá jako vánoční bonus také část pásma GSM 1800 MHz. ČTÚ tomu pak nasadilo korunu, když se rozhodlo řídit se legendární radou MUDr. Plzáka: „zatloukat, zatloukat, zatloukat,“ a pro jistotu v podmínkách aukce nesdělilo jejím potenciálním účastníkům vyvolávací cenu za jednu licenci. Ta bude však známa nejpozději do čtyř dnů před ukončením druhého kola, takže případní zájemci budou mít na rozmyšlenou větší než malé množství času. Trochu mi to připomíná logiku některých žen: „Nevím, co chci, ale chci to hned!“

A tak štěkám jako hrom, zájemců mám milión

Možná by se vám mohlo zdát, že za podmínek, které ČTÚ stanovilo – tedy zaplatit za licenci co nejvíc (neznámo však kolik nejméně) a to ještě do Vánoc (aby měly státní úředníci bohatého Ježíška), je pro potenciální zájemce natolik odpudivé, že licenci chtít nebudou. Ale to byste se ošklivě spletli! Zatímco tuzemští Tři kamarádi se rozhodli pro Cestu zpátky, tak ČTÚ tvrdí, že má nejméně čtyři zájemce (Bylo jich pět) a ministr Schling dokonce prohlásil, že má dalších Sedm statečných zájemců, kteří se touží vydat na dobrodružnou Odysseu po vlnách UMTS (jen aby potom neskončili Dvacet tisíc mil pod mořem). Když k této Božské komedii přidáte ještě strategii, kterou někteří odborníci označují jako: „Po nás ať přijde potopa,“ tak z toho máme Přehledné dějiny české a světové literatury.

Kdepak ty zájemce máš?

Poté, co jsem si podrobně pročetl Podmínky výběrového řízení na udělení telekomunikačních licencí ke zřizování a provozování veřejných mobilních telekomunikačních sítí – aukce na licence UMTS, tak jsem dospěl k osobnímu názoru, že pokud bude mít ČTÚ Z pekla štěstí, tak se přihlásí tři zájemci. Zatím to ale podle slov některých vládních představitelů vypadá spíše tak, že do konce listopadu budou ČTÚ obléhat davy uchazečů o UMTS a Eurotel, který má své sídlo hned naproti, bude hořce litovat své osudové chyby.

Mimochodem, když už tu byla řeč o těch filmech, tak mě v souvislosti s UMTS u nás napadá ještě jeden akční snímek, který se mimo jiné točil přímo v Praze – Nulová šance.

 

Poznámka: Tento článek je pouze humorným zamyšlením nad vážnými věcmi a rozhodně nevyjadřuje ani nenaznačuje ničí stanovisko k ničemu.

Diskuze (11) Další článek: 10.11.2001 18:20 Nevidíte instrukce na herních stránkách? Pomozte nám najít řešení.

Témata článku: Ostatní, Množství času, UMTS, Regulátor, Stát, Dějiny, Nulová šance

Určitě si přečtěte