Vědci loni vydali rekordní počet odborných studií. Na USA se dotahuje Čína

Vědci loni vydali rekordní počet odborných studií. Na USA se dotahuje Čína

Univerzity a výzkumná střediska vyprodukovaly v loňském roce historicky největší počet odborných studií. Největší meziroční nárůst v počtu vydaných a ověřených vědeckých prací zaznamenali vědci ze zemí spadajících do kategorie rostoucích ekonomik.

Mezi „skokany roku“ skončily Egypt a Pákistán, když jimi vyprodukované počty studií vyskočily o 21, resp 16 %. Následovala Čína s růstem o 15 % a Hong Kong. Celkově v roce 2018 přibylo 1 620 731 studií, meziročně o pět % více a celkově nejvíce v historii.

Analytička Caroline Wagnerová na webu časopisu Nature tento nárůst označila jako „fenomenální úspěch“ z hlediska diverzifikace. „V roce 1980 pocházelo na 90 % globálního vědeckého výstupu z pouhých pěti zemí – USA, Spojeného království, Francie, Německa a Japonska,“ připomněla. Aktuálně oněch 90 % vědeckého výstupu pochází už ze dvaceti zemí.

Společnost Clarivate nicméně upozornila, že i tak jde jen o kvalifikovaný odhad. Firma pracovala s daty od ledna do srpna a projekcí nastaveného trendu. Jde nicméně o technickou nutnost, protože mezi samotnou publikací studie a jejím zařazením do patřičné databáze často uplyne i půl roku. „Výsledky jsou srovnatelné s tempem růstu, který jsme zaznamenali v posledních letech,“ dodal Joshua Schnell, jeden z analytiků Clarivate s tím, že lze předpokládat, že obdobný růst globální věda zažije i v následujícím roce.

Pákistán jako otazník, Čína jako parní válec

Zatím nicméně není jasné, co přesně způsobilo tak silný nárůst v počtu výstupů egyptských a pákistánských vědců. Podle Roberta Tijssena z Leiden University v Nizozemí je důvodem dřívější nízký vědecký výstup těchto zemí. Na svědomí to může mít také zahrnutí více národních odborných časopisů do zmíněné databáze. I tak je podle Tijssena ale nutné podotknout, že výzkumné instituce a odborné časopisy z Afriky jsou v analýze stále slabě zastopené. Svůj vliv ale mohlo mít také zvýšené financování meziuniverzitní spolupráce a obecně nižší náklady na vědecký výzkum v těchto zemích.

Co se týče počtů vědeckých prací s čínským domicilem, tak tato východní mocnost takřka srovnala krok se Spojenými státy. „USA letos vydaly jen o 35 tisíc studií více, než Čína,“ uvedla Wagnerová. I tak si ale drží status největšího producenta vědeckých prací na světě. Podle jiných metrik, třeba US National Science Foundation, však již tuto pozici ztratily již letos v lednu.

Co je však podle Tijssena i Wagnerové nejdůležitější, je kvalita čínských vědeckých prací, která se průběžně zvyšuje. „Je to výsledkem dvou dekád silného politického zaměření,“ poznamenal Tijssen. Podle něj tento z globálního hlediska pozitivní vývoj ohrožuje jen tamní cenzura internetu.

Zdroj: Clarivate Analytics

Diskuze (4) Další článek: iPhonu je 12 let. Pátráme v archivech po původu jeho designu

Témata článku: Technologie, USA, Čína, Studium, Fenomenální úspěch, Rekordní počet, Největší počet, Producent, Egypt, Vědec, Japonsko, Vědecký výzkum, Francie, Afrika, Parní válec, Pákistán, Spojené království, Nature, Hong Kong, Kvalifikovaný odhad, Silný nárůst, Pozitivní vývoj, Nízký náklad, Loňský rok, Nizozemí


Určitě si přečtěte

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

** Honor představil pro český trh novinku střední třídy - Honor 10 Lite ** Lákadly jsou třpytivý design, špičkové selfie a umělá inteligence ** Telefon jsme stihli krátce otestovat, toto jsou první dojmy

Martin Miksa | 24

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

** Montáž není úplně jednoduchá a bude lepší ji svěřit profíkovi ** Displej je dobře vidět ve dne a v noci zbytečně neoslňuje ** Každý dotyk na zrcátku/displeji je hodně vidět

Jakub Michlovský | 36