Vědci loni vydali rekordní počet odborných studií. Na USA se dotahuje Čína

Vědci loni vydali rekordní počet odborných studií. Na USA se dotahuje Čína

Univerzity a výzkumná střediska vyprodukovaly v loňském roce historicky největší počet odborných studií. Největší meziroční nárůst v počtu vydaných a ověřených vědeckých prací zaznamenali vědci ze zemí spadajících do kategorie rostoucích ekonomik.

Mezi „skokany roku“ skončily Egypt a Pákistán, když jimi vyprodukované počty studií vyskočily o 21, resp 16 %. Následovala Čína s růstem o 15 % a Hong Kong. Celkově v roce 2018 přibylo 1 620 731 studií, meziročně o pět % více a celkově nejvíce v historii.

Analytička Caroline Wagnerová na webu časopisu Nature tento nárůst označila jako „fenomenální úspěch“ z hlediska diverzifikace. „V roce 1980 pocházelo na 90 % globálního vědeckého výstupu z pouhých pěti zemí – USA, Spojeného království, Francie, Německa a Japonska,“ připomněla. Aktuálně oněch 90 % vědeckého výstupu pochází už ze dvaceti zemí.

Společnost Clarivate nicméně upozornila, že i tak jde jen o kvalifikovaný odhad. Firma pracovala s daty od ledna do srpna a projekcí nastaveného trendu. Jde nicméně o technickou nutnost, protože mezi samotnou publikací studie a jejím zařazením do patřičné databáze často uplyne i půl roku. „Výsledky jsou srovnatelné s tempem růstu, který jsme zaznamenali v posledních letech,“ dodal Joshua Schnell, jeden z analytiků Clarivate s tím, že lze předpokládat, že obdobný růst globální věda zažije i v následujícím roce.

Pákistán jako otazník, Čína jako parní válec

Zatím nicméně není jasné, co přesně způsobilo tak silný nárůst v počtu výstupů egyptských a pákistánských vědců. Podle Roberta Tijssena z Leiden University v Nizozemí je důvodem dřívější nízký vědecký výstup těchto zemí. Na svědomí to může mít také zahrnutí více národních odborných časopisů do zmíněné databáze. I tak je podle Tijssena ale nutné podotknout, že výzkumné instituce a odborné časopisy z Afriky jsou v analýze stále slabě zastopené. Svůj vliv ale mohlo mít také zvýšené financování meziuniverzitní spolupráce a obecně nižší náklady na vědecký výzkum v těchto zemích.

Co se týče počtů vědeckých prací s čínským domicilem, tak tato východní mocnost takřka srovnala krok se Spojenými státy. „USA letos vydaly jen o 35 tisíc studií více, než Čína,“ uvedla Wagnerová. I tak si ale drží status největšího producenta vědeckých prací na světě. Podle jiných metrik, třeba US National Science Foundation, však již tuto pozici ztratily již letos v lednu.

Co je však podle Tijssena i Wagnerové nejdůležitější, je kvalita čínských vědeckých prací, která se průběžně zvyšuje. „Je to výsledkem dvou dekád silného politického zaměření,“ poznamenal Tijssen. Podle něj tento z globálního hlediska pozitivní vývoj ohrožuje jen tamní cenzura internetu.

Zdroj: Clarivate Analytics

Diskuze (4) Další článek: iPhonu je 12 let. Pátráme v archivech po původu jeho designu

Témata článku: Technologie, Čína, USA, Producent, Nízký náklad, Největší počet, Studium, Hong Kong, Nature, Silný nárůst, Francie, Kvalifikovaný odhad, Fenomenální úspěch, Afrika, Německo, Rekordní počet, Odborný časopis, Výzkumné středisko, Parní válec, Následující rok, Výstup, Japonsko, Ekonomika, Vědecký výzkum, Vědec


Určitě si přečtěte

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 29

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 69

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24