Vědci se přou o odolnosti koronaviru. Jedni tvrdí, že na displejích telefonů vydrží až 28 dní

Vědci se přou o odolnosti koronaviru. Jedni tvrdí, že na displejích telefonů vydrží až 28 dní

Virus, který způsobuje COVID-19, může na hladkém povrchu (jako je typicky displej smartphonu) zůstat aktivní mnohem déle než virus chřipky. Vědci z Australské národní vědecké agentury zjistili, že to může být až 28 dní.

Výzkum uvádí, že je koronavirus ve srovnání s jinými viry extrémně odolný. Tato zjištění tak ukazují, že SARS-CoV-2 může zůstat infekční po významně delší dobu, než se obecně považuje za možné. Na látce a dalších porézních površích se může přenášet asi 14 dní.

Test byl však prováděn v kontrolovaném prostředí, kde byla konstantní teplota 20 °C a ve kterém byly maximálně potlačeny UV paprsky. Proto se dá doufat, že v „normálních“ podmínkách vydrží virus infekční kratší dobu. Např. chřipka zůstává na hladkých površích infekční jen 17 dní.

V poslední době však odborníci riziko přenosu koronaviru z různých povrchů bagatelizují. Podle Centra pro kontrolu nemocí (CDC) se šíření z povrchů nepovažuje za běžný způsob šíření COVID-19. Běžnější jsou respirační kapénky vznikající při kašli nebo kýchání. Profesor Ron Eccles z Cardiff University pro BBC řekl, že infekční viry na různých površích přetrvají spíše hodiny než dny. 

Diskuze (26) Další článek: Až se hygienik zeptá... Jak vám mobil pomůže vzpomenout si, kdy a kde jste byli

Témata článku: Koronavirus, eRouška, Výzkum a vývoj, Povrch, Hladký povrch, Vědec, Odolnost, CDC, Vir, BBC, Displej telefonů, Displej