Velké srovnání: ICQ a další programy pro chytré telefony (2/2)

Komunikaci přes internet pomocí programů ICQ, MSN, AOL, Jabber nebo Yahoo asi všichni dobře znáte. Nyní se tyto programy pro rychlé zasílání zpráv postupně dostávají i do mobilních telefonů. V tomto článku se zaměříme na programy pro Symbian.
Velké srovnání: ICQ a další programy pro chytré telefony (2/2)
Kapitoly článku

Máte-li telefon podporující wap nebo Javu, přečtěte si minulý článek. V tomto článku se totiž zaměříme na nejdůležitější klienty napsané speciálně pro operační systém Symbian.

Agile Messenger

První aplikací, o které se zmíním, je Agile Messenger vytvořený společností Agile Mobile. Jedná se o volně šířeného klienta, kterého si můžete ve verzi 2.0 stáhnout přímo ze stránek autorů. Program jen nabízen pro telefony Nokia Series 60 (7650, 3650, 3660, 6600, N-Gage), dále Sony Ericsson P800 a P900 a Siemens SX1. Je dokonce nabízena i verze pro platformu MS Windows Smartphone.

Po spuštění aplikace se vám velmi přehledně zpřístupní možnosti spojení. Máte na výběr ze všech nejoblíbenějších serverů (ICQ, MSN, Jabber, Yahoo nebo AOL). Při prvním spojení zadáte své přihlašovací informace k jednotlivým serverům, při dalším to už provede program za vás. Pokud používáte více programů IM (Instant Messaging) zároveň, není to problém. Agile vám přehledně zobrazuje barevné ikonky, o který server se jedná.

Aplikace nabízí i široké spektrum nastavení (Preferences). Můžete si zvolit, aby se vám nezobrazovaly offline kontakty, máte možnost nastavení různé vyzváněcí melodie při nové zprávě, lze zvolit vibrace nebo změnit font písma. Program nabízí i jednoduchý „čítač dat“ (traffic counter), kde je přehledně zobrazeno, kolik která aplikace spotřebovala kilobajtů oběma směry. U ICQ mi zobrazoval přijatých 8 kb a odeslaný 1 kb, u MSN byly hodnoty 2 kb a 1 kb. Ve skutečnosti ale informace není zcela přesná, neboť hodnota celkového spojení GPRS ukazovala hodnotu až o 5 kb větší.

Celkově jde o vynikajícího a přehledného klienta pro IM, všem uživatelům telefonů s operačním systémem Symbian ho doporučuji. Grafika je maximálně propracovaná, osoby, se kterými jste v kontaktu, se vám zobrazují ve zvláštních oknech a jednotlivé zprávy přehledně pod sebou. Program je navíc zdarma. Nicméně i zde jsem se setkal s drobnými nedostatky. Zprávy mezi dvěma telefony s nainstalovaným Agile občas nechodily korektně, u Nokií zase zlobila podpora diakritiky.

Tip: Přečtěte si samostatné články o této aplikaci. První vás s programem seznámí, druhý vám představí novou verzi.

   
Agile Messenger – výběr služeb, připojování, množství dat a možnosti nastavení

myBuddies

Druhý klient nese název myBuddies. Nastavení je velmi podobné jako u Agile Messengeru, grafické ikonky se mírně liší a hlavní nevýhodou je podpora pouze ICQ. Program je rovněž zdarma.

Při spojení se serverem bylo přijato 10 kb a odesláno 2 kb, což jsou přibližně střední hodnoty. V nastavení programu (Preferences) si můžete zvolit oznamovací tón při příchozí zprávě a zobrazování online i offline kontaktů. Přidání nového kontaktu volbou Add Buddy je také velmi jednoduché. Aplikace zabírá minimum místa ve vašem telefonu a funkčně je velmi spolehlivá. Rozdíl mezi myBuddies a Agile Messengerem je však značný. Grafická podoba není tak propracovaná, jednotlivá okna se zprávami se zobrazují vždy samostatně, a tak ztrácíte přehled, když vám píše více lidí. Nicméně i tato aplikace si už našla své příznivce.

   
myBuddies – základní obrazovka, nastavení, přehled kontaktů a verze

StICQ

Podobně jako javový midlet Colibry IM, přišel i tento klient z Ruska. StICQ bohužel podporuje také pouze komunikaci s ICQ a na stránkách autorů je uvedena jen podpora telefonů Nokia 7650/3650/6600. Tím ale všechna negativa a omezení končí. Nastavení pro připojení je podobně jako u konkurenčních aplikací velmi jednoduché, zadáte své identifikační číslo a heslo. Vše ostatní už provede program za vás. Kontakty se načtou a ikonky u nich se zobrazují podobně jako u Agile Messengeru v podobě barevných panáčků (tentokrát i s kloboukem). Lze samozřejmě i volit, v jakém jste momentálně stavu (online, nerušit, nepřítomen apod.), nebo nastavit zvuk a jeho sílu.


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Smartphony, Ostatní, Software pro mobily, Srovnání, Symbian, Telefony, Nokia 7650, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Sony Ericsson P800, Telefon, První spojení, Program, ICQ


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 60

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23