Velké srovnání: ICQ a další programy pro chytré telefony (2/2)

Komunikaci přes internet pomocí programů ICQ, MSN, AOL, Jabber nebo Yahoo asi všichni dobře znáte. Nyní se tyto programy pro rychlé zasílání zpráv postupně dostávají i do mobilních telefonů. V tomto článku se zaměříme na programy pro Symbian.
Velké srovnání: ICQ a další programy pro chytré telefony (2/2)
Kapitoly článku

Máte-li telefon podporující wap nebo Javu, přečtěte si minulý článek. V tomto článku se totiž zaměříme na nejdůležitější klienty napsané speciálně pro operační systém Symbian.

Agile Messenger

První aplikací, o které se zmíním, je Agile Messenger vytvořený společností Agile Mobile. Jedná se o volně šířeného klienta, kterého si můžete ve verzi 2.0 stáhnout přímo ze stránek autorů. Program jen nabízen pro telefony Nokia Series 60 (7650, 3650, 3660, 6600, N-Gage), dále Sony Ericsson P800 a P900 a Siemens SX1. Je dokonce nabízena i verze pro platformu MS Windows Smartphone.

Po spuštění aplikace se vám velmi přehledně zpřístupní možnosti spojení. Máte na výběr ze všech nejoblíbenějších serverů (ICQ, MSN, Jabber, Yahoo nebo AOL). Při prvním spojení zadáte své přihlašovací informace k jednotlivým serverům, při dalším to už provede program za vás. Pokud používáte více programů IM (Instant Messaging) zároveň, není to problém. Agile vám přehledně zobrazuje barevné ikonky, o který server se jedná.

Aplikace nabízí i široké spektrum nastavení (Preferences). Můžete si zvolit, aby se vám nezobrazovaly offline kontakty, máte možnost nastavení různé vyzváněcí melodie při nové zprávě, lze zvolit vibrace nebo změnit font písma. Program nabízí i jednoduchý „čítač dat“ (traffic counter), kde je přehledně zobrazeno, kolik která aplikace spotřebovala kilobajtů oběma směry. U ICQ mi zobrazoval přijatých 8 kb a odeslaný 1 kb, u MSN byly hodnoty 2 kb a 1 kb. Ve skutečnosti ale informace není zcela přesná, neboť hodnota celkového spojení GPRS ukazovala hodnotu až o 5 kb větší.

Celkově jde o vynikajícího a přehledného klienta pro IM, všem uživatelům telefonů s operačním systémem Symbian ho doporučuji. Grafika je maximálně propracovaná, osoby, se kterými jste v kontaktu, se vám zobrazují ve zvláštních oknech a jednotlivé zprávy přehledně pod sebou. Program je navíc zdarma. Nicméně i zde jsem se setkal s drobnými nedostatky. Zprávy mezi dvěma telefony s nainstalovaným Agile občas nechodily korektně, u Nokií zase zlobila podpora diakritiky.

Tip: Přečtěte si samostatné články o této aplikaci. První vás s programem seznámí, druhý vám představí novou verzi.

   
Agile Messenger – výběr služeb, připojování, množství dat a možnosti nastavení

myBuddies

Druhý klient nese název myBuddies. Nastavení je velmi podobné jako u Agile Messengeru, grafické ikonky se mírně liší a hlavní nevýhodou je podpora pouze ICQ. Program je rovněž zdarma.

Při spojení se serverem bylo přijato 10 kb a odesláno 2 kb, což jsou přibližně střední hodnoty. V nastavení programu (Preferences) si můžete zvolit oznamovací tón při příchozí zprávě a zobrazování online i offline kontaktů. Přidání nového kontaktu volbou Add Buddy je také velmi jednoduché. Aplikace zabírá minimum místa ve vašem telefonu a funkčně je velmi spolehlivá. Rozdíl mezi myBuddies a Agile Messengerem je však značný. Grafická podoba není tak propracovaná, jednotlivá okna se zprávami se zobrazují vždy samostatně, a tak ztrácíte přehled, když vám píše více lidí. Nicméně i tato aplikace si už našla své příznivce.

   
myBuddies – základní obrazovka, nastavení, přehled kontaktů a verze

StICQ

Podobně jako javový midlet Colibry IM, přišel i tento klient z Ruska. StICQ bohužel podporuje také pouze komunikaci s ICQ a na stránkách autorů je uvedena jen podpora telefonů Nokia 7650/3650/6600. Tím ale všechna negativa a omezení končí. Nastavení pro připojení je podobně jako u konkurenčních aplikací velmi jednoduché, zadáte své identifikační číslo a heslo. Vše ostatní už provede program za vás. Kontakty se načtou a ikonky u nich se zobrazují podobně jako u Agile Messengeru v podobě barevných panáčků (tentokrát i s kloboukem). Lze samozřejmě i volit, v jakém jste momentálně stavu (online, nerušit, nepřítomen apod.), nebo nastavit zvuk a jeho sílu.


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Smartphony, Ostatní, Software pro mobily, Symbian, Srovnání, Telefony, Nokia 7650, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Sony Ericsson P800, Telefon, První spojení, Program, ICQ


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34