Velký letní roamingový průvodce

V Evropě si letos zavoláme levněji a data nás už nezruinují díky ochrannému limitu. V našem přehledu vám poradíme, který tarif vybrat a na co si dát pozor.

Ještě před pár lety představoval pro mnohé mobil na dovolené strašáka, který snadno vytáhne vyúčtování za mobilní služby do astronomických hodnot. A tak v obavě z tisícových účtů lidé raději své mobilní miláčky na cesty vůbec nebrali, či je po odeslání SMS o úspěšném příjezdu do cílového místa raději vypínali. Dnes už se ale bát netřeba, díky regulaci si na zahraniční dovolené v Evropě už dnes zavoláme a zadatujeme za poměrně přijatelné ceny a i když zejména data jsou na dovolené stále ještě luxusním zbožím, situace se pozvolna mění k lepšímu. A jelikož doba dovolených je za dveřmi, pojďme se společně podívat, na kolik vás používání mobilu v zahraničí vyjde.

Data na uzdě

Dobrou zprávou je, že všichni tuzemští operátoři v souladu s požadavky regulace opět zlevňují volání i SMS. A zavést musí i službu, která zákazníka ochrání před nechtěně vysokým účtem za data. Evropská komise (EK) vůbec šlape předraženým operátorům na paty, ti se sice brání zuby nehty, ale do roku 2015 chce EK srazit roamingové poplatky na nulu. A než přejdu k přehledu tarifů, neodpustím si ještě jeden komentář. Jde o účtování hovorů v cizině – příchozí se účtují po sekundách, odchozí způsobem 30+1. Jde o to, že tento systém je pro zákazníka férový, ale nebýt regulace, vesele by si operátoři účtovali své předražené sazby i za čas, který zákazník neprotelefonoval.

Ovšem pozor, toto účtovací schéma platí jen v zemích, ve kterých operátoři účtují regulované ceny. Jinde se účtuje po celých minutách!

A když už je řeč o účtování, doporučuji dávat velký pozor právě na data. Dnešní chytré mobily totiž občas se sítí „prohodí“ nějaký ten kilobajt aniž by to bylo jakkoli poznat a data v zahraničí jsou nejen drahá, ale také velmi nevýhodně účtována po 100 kB. Výjimkou jsou jen datové balíčky u O2, které operátor účtuje po mnohem přijatelnějších 10 kB i když jsou data v rámci balíčku vyčerpána.

Dále jen pár drobností. Ceny za volání jsou uváděny vždy za minutu, data za 100 kB (pokud není uvedeno jinak). U každého z operátorů přidám na konci přehledu také odkaz na jeho web, kde naleznete veškeré podrobnosti a také informace nutné pro aktivaci. Ale v zásadě platí, že u Vodafone a T-Mobile vše zařídíte přes internetové samoobsluhy, zákazníci O2 musí volat linku *30 nebo mohou využít novou samosprávu služeb.

Regulace platí jen v Evropě

Všichni operátoři dělí v rámci Eurotarifu svět na tři zóny, země v zónách dva a tři se u jednotlivých operátorů liší. Co je ale shodné jsou pro všechny tři země obsažené v zóně první, ve kterých platí regulované ceny. O2, T-Mobile i Vodafone mají v „jedničce“ všechny země evropské sedmadvacítky plus Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Krom Eurotarifu mají rovněž všichni tři operátoři pro své zákazníky nachystáni ještě jednu alternativu: O2 má Smart Roaming, T-Mobile Cestovatele a Vodafone Passport.

Každý tarif má své plusy i mínusy a před dovolenou je dobré pečlivě zvážit, která alternativa vám lépe padne. U každého z operátorů totiž platí, že aktivní můžete mít v danou chvíli právě jeden z nabízených tarifů (Eurotarif × alternativa).

O2

Z volacích tarifů mají zákazníci kyslíkového operátora v zásadě na výběr buď Eurotarif nebo Smart Roaming. Druhý jmenovaný je výhodný zejména pro letní dovolenkáře, kteří se vypraví do jedné ze čtrnácti vybraných destinací, kde lze zcela bezplatně přijmout půl hodiny příchozího volání. Vybrané země jsou následující: Bulharsko, Francie, Itálie, Kypr, Malta, Řecko, Slovensko, Španělsko, Egypt, Chorvatsko, Malajsie, Thajsko, Tunisko, Turecko. Ceník obou tarifů najdete v tabulkách.

O2 Eurotarif:

Zónavolání v rámci zóny a do ČRpříchozí hovorySMSMMS
EU11,93 Kč4,59 Kč3,30 Kč9,50 Kč
Zbytek Evropy42 Kč24 Kč12 Kč9,50 Kč
Ostatní66 Kč54 Kč12 Kč9,50 Kč
Klepněte pro větší obrázek
Jmenovité rozdělení jednotlivých zemí do zón (rozdělení je platné i pro datové přenosy)

O2 Smart Roaming:

Zónavolání v rámci zóny a do ČRpříchozí hovorySMSMMS
Vybrané země12 Kč30 min. zdarma (po té 6 Kč)10 Kč9,50 Kč
Další země v EU30 Kč24 Kč10 Kč9,50 Kč
Další země v Evropě42 Kč24 Kč12 Kč9,50 Kč
Ostatní66 Kč54 Kč12 Kč9,50 Kč
Klepněte pro větší obrázek
Rozdělení zemí do zón pro Smart Roaming

Příjemnou novinkou pro letošní dovolenkovou sezónu jsou dva SMS balíčky. V tom prvním je obsaženo 25 textovek a vyjde na 50 Kč, ten druhý nabízí za dvojnásobnou cenu dvojnásobný počet zpráv. SMSky tak v případě obou balíčků vyjdou na 2 Kč za kus. Balíčky lze aktivovat jednou za třicet dní, a to zasláním SMS ve tvaru SMS25 (nebo SMS50) na číslo 999111. Deaktivace probíhá automaticky po uplynutí třiceti kalendářních dní.

Datové přenosy vyjdou u O2 následovně:

ZónaGPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (dle smluvního partnera)
EU24 Kč
Zbytek Evropy42 Kč
Ostatní66 Kč

Spásné balíčky

Pokud ovšem víte, že sem tam budete potřebovat připojení na internet, pak si určitě aktivujte některý z mnohem výhodnějších balíčků, které lze využívat úplně všude na světě:

Data - balíčkyvolné MBcenacena za 1 MBEU limit
2 MB2108 Kč54 Kč990 Kč
4 MB4216 Kč54 Kč680 Kč
10 MB10360 Kč36 Kč300 Kč

A nyní pár slov k datovému stropu. Ten lze nastavit pro zónu EU, přičemž pokud zůstane aktivní, tak vám operátor po utracení 1 560 Kč data vypne a pokud budete chtít datovat dále, je třeba službu EU limit vypnout. V rámci jednoho zúčtovacího období je možné EU limit aktivovat a deaktivovat opakovaně, a to na bezplatném telefonním čísle 720 720 721. Při každé nové aktivaci nebo na začátku nového zúčtovacího období se limit počítá od nuly. O2 upozorní zákazníka v okamžiku, kdy dosáhne 80 % a 100 % limitu. V rámci stanoveného limitu je účtováno 6,5 MB dat stažených plnou rychlostí za standardní cenu a dále má zákazník k dispozici až 5 MB zdarma v omezené rychlosti, aby mohl dokončit datové spojení probíhající v okamžiku dosažení objemu 6,5 MB.

U balíčků měsíční poplatek je účtován vždy celou částkou (ne poměrnou částí) za účtovací období s plnou dotací volných MB. V případě deaktivace se uplatní pouze příslušná část volných MB. Balíčky nelze kombinovat, je možné mít aktivní vždy pouze jeden. Po vyčerpání balíčku je účtováno dle standardního ceníku.

Tip: Informace o volání ze zahraničí najdete také přímo na webu operátora.

T-Mobile

Pokud je vaše barva magnetová, pak budete vybírat ze dvou zvýhodnění, to první se jmenuje EU a jde o klasický Eurotarif a to druhé nese název Cestovatel. K němu se opět váže letní akce platná od 1. července do 31. srpna 2010. Balíček bude dostupný celkem ve 21 zemích, přičemž na těchto sedm se zvýhodnění vztahuje právě během prázdnin: Itálie, Francie, Portugalsko, Belgie, Lucembursko, Kypr, Rumunsko a Irsko. Zbytek zemí, pro které platí Cestovatel standardně: Bulharsko, Černé Hora, Maďarsko, Makedonie, Německo, Nizozemí, Polsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Velká Británie, Chorvatsko a USA. Ceník zvýhodnění najdete v tabulce níže, jen mějte na paměti, že Cestovatel se vyplatí zejména při delších hovorech. Ale vlastně i v dalekých zemích jako jsou právě Spojené státy americké, kde vychází Cestovatel velmi příznivě.

T-Mobile Cestovatel:

Zvýhodnění Cestovatelcena + sestavovací poplatek
Odchozí hovory4,80 Kč + 34,80 Kč
Příchozí hovory0 Kč + 34,80 Kč
SMS5 Kč
MMS10 Kč

V souladu s nařízením EK klesly od dnešního dne ceny hovorů a zpráv také u T-Mobile. V zemích EU a zemích tzv. Evropského hospodářského prostoru (EEA), což jsou již zmíněné Norsko, Lichtenštejnsko a na Islandu tedy platí následující ceny:

Zvýhodnění EU:

Zónaodchozí hovorypříchozí hovorySMSMMSinternet (za 100 kB)
EU11,93 Kč4,58 Kč3,36 Kč16,80 Kč6 Kč
EAA11,93 Kč4,58 Kč3,36 Kč16,80 Kč29 Kč

Obě zvýhodnění vyžadují zapojení základního roamingu, který se u T-Mobile jmenuje Happy Roaming. Ceny v ostatních zemích se řídí dle něj:

T-Mobile Happy Roaming:

Zónaodchozí hovorypříchozí hovorySMSMMSinternet (za 100 kB)
Rusko, Afrika, Asie, Austrálie a Oceánie, Severní Amerika54 Kč42 Kč10,80 Kč21,60 Kč41 Kč
Jižní a Střední Amerika včetně Karibiku, satelitní sítě96 Kč66 Kč15,60 Kč21,60 Kč41 Kč

Datový guláš

Ceny dat se vždy řídí dle základního Happy Roamingu a data jsou u internetu účtovány po standardně smrtících 100 kB. Takže jak ukazuje tabulka zvýhodnění EU, v Evropské unii se platí 6 Kč za 100 kB, ale v zemích EEA už je to 29 Kč. Ještě větší, jednačtyřicetikorunová „pálka“ vás v případě připojení na internet čeká všude jinde. Co se týče dat, není zkrátka T-Mobile ten nejvhodnější operátor, a to stále platí i doma v tuzemsku.

Jak už jsem uvedl výše, ochranný finanční strop na data musejí zavést všichni, tedy i T-Mobile. Takto to funguje u něj: od 1. července mají všichni zákazníci nastaven strop ve výši 1 500 Kč pro země EU a EEA. Pokud zákazník vyčerpá 80 % stanovené hranice, bude o tom informován prostřednictvím SMS. V případě dosažení 100% přestanou být datové služby dostupné. Jejich opětovné zpřístupnění si uživatel může zajistit prostřednictvím SMS či zákaznického centra. Komu by základní limit nestačil, má pro něj T-Mobile i vyšší varianty: 4 680 a 18 000 Kč. Tarifní zákazníci budou mít limity nastavené na jedno zúčtovací období, majitelé Twist karet na jeden kalendářní měsíc.

Tip: Informace o roamingu najdete také zde na webu T-Mobile.

Vodafone

Červený operátor promítl regulační opatření do svého ceníku už 24. června. Operátor snížil ceny hovorů a SMS v zóně 1 (země EU a EEA), propojovací poplatky u alternativního Passportu a data. U Vodafone můžete tedy zvolit World Roaming, který v sobě integruje Eurotarif či Passport, který se podobně jako T-Mobile Cestovatel vyplatí spíše při delších hovorech. Hlasové i datové tarify jsou rozděleny pouze do tří zón pokrývajících celý svět a platí bez ohledu na to, přes jakého operátora se zákazníci v cizině připojí.

Tabulka cen World Roamingu:

Zónaodchozí hovorpříchozí hovorSMSMMSdata (100 kB)
111,90 Kč4,55 Kč3,35 Kč11,40 Kč3 Kč
230 Kč17,50 Kč9,52 Kč11,40 Kč25 Kč
360 Kč35 Kč14,28 Kč11,40 Kč30 Kč
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozdělení světa do jednotlivých zón platných pro všechny tarify Vodafone • nastavení ochranného limitu na data v internetové samoobsluze

Tarif Passort se vyplatí při hovorech nad tři minuty. S tímto tarifem lze volat za stejnou minutovou sazbu jako u domácího tarifu při volání do cizí sítě. Zákazník zaplatí „pouze“ spojovací poplatek za každých 20 minut hovoru. Ten zaplatí také při příchozím hovoru.

Spojovací poplatky Vodafone Passport:

Zóna123
Výše spojovacího poplatku22 Kč50 Kč80 Kč

Co se týče nabídky datových balíčků, nabízí Vodafone připojení ze zahraničí na den a na stálo. Připojení na den vydrží 24 hodin, připojení na stálo je vhodné pro náročnější surfaře. Jinak také Vodafone zavedl všem zákazníkům cenový strop na data ve výši 1 300 Kč měsíčně. Změny či nastavení lze snadno provést třeba na internetové samoobsluze v sekci „Výdaje pod kontrolou“ na kartě „Roamingový datový limit“.

Vodafone Připojení ze zahraničí na den:

Zónaobjem dat celkemspotřeba datcena tarifucena za 1 MB po překročení limitu 50 MB
150 MBdo 5 MB80 Kč30 Kč
nad 5 MB350 Kč
1 a 250 MBdo 5 MB160 Kč30 Kč
nad 5 MB700 Kč

Vodafone Připojení ze zahraničí na stálo:

Zónaobjem datcena tarifu / měsíccena za 1 MB po překročení limitu 50 MB
1200 MB1 600 Kč30 Kč
1 a 2200 MB3 200 Kč30 Kč

Tip: Více informací se dozvíte zde na webu operátora.

Pokud máte nějaký dotaz týkající se volání z ciziny, můžete ho položit v diskuzi pod článkem.

Diskuze (32) Další článek: Vodafone v červenci: nejlevnější Android na trhu!

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, O2, Vodafone, Internet v mobilu, Průvodce, Passo, Tunisko, Let, Regulační opatření, Utrácení, Velký pozor, Karibik, Nejvhodnější operátor, Letní akce, Spojovací poplatek, Pálka, Základní limit, Velký