Velký přehled datových služeb mobilních operátorů

Tento týden je ve znamení změn v oblasti datových služeb v mobilních sítích. Eurotel představil internet za paušál a tím zcela zamíchal karty ostatním operátorům. Jaké možnosti nabízí české mobilní sítě v oblasti datových přenosů a co vás to bude stát?
Velký přehled datových služeb mobilních operátorů

Trocha teorie

Než se pustíme do srovnávání našich operátorů, tak bude určitě dobré si připomenout, o co vlastně u jednotlivých technologií používaných pro přístup k Internetu přes mobil jde. CSD neboli Circuit Switched Data je metoda „klasického“ vytáčeného připojení, které má přenosovou rychlost 9,6 + 9,6 kb/s (v článku budeme uvádět rychlosti v pořadí downlink + uplink) popřípadě u Eurotelu 14,4 + 14,4 kb/s (po vypnutí parity, což nemusí tedy nutně znamenat, že reálná přenosová rychlost bude skutečně taková).

O něco vyspělejší verzí CSD je technologie HSCSD. S tou můžete dosáhnout rychlosti až 3+1 (43,2 + 14,4 kb/s) či 2+2 (28,8 + 28,8 kb/s) timesloty. U obou těchto technologií se účtuje čas strávený datovým přenosem nezávisle na objemu stažených dat. Nejnovější a u nás také nejrozšířenější technologií je pak bezesporu GPRS, u něj platíte za objem přenesených dat nezávisle na tom, kolik času jste jejich přenosem strávili. Na rozdíl od CSD a HSCSD je však GPRS technologie použitelná pro připojení pouze a jen do internetu (případně intranetu v rámci sítě operátora). U CSD a HSCSD je možné se připojit na libovolné telefonní číslo. Rychlost u GPRS je silně nerovnoměrná a v zásadě ji ani nelze přesněji předem stanovit, neboť je závislá na několika faktorech.

Prvním z faktorů je použité kódování. U GPRS jsou k dispozici celkem 4 typy, přičemž platí, že čím nižší číslo kódovacího schématu, tím spolehlivější je datový přenos. S rostoucí přenosovou rychlostí pak klesá spolehlivost spojení. Kódování CS-4 je pak reálné spíše v oblasti indoor BTS a použití v administrativních budovách nebo u venkovních BTS v případě, že se nacházíte poblíž BTS a pokud možno mimo budovu. CS-3 je poměrně dobře použitelné i při horším signálu, je nutné se ale smířit s tím, že se občas při spojení vyskytne nějaká chybička (stejně jako u dial-upu na naší pevné síti).

Schéma Přenosová rychlost na timeslot Přenosová rychlost při konfiguraci 4+2
CS-1 9,05 kb/s 36,2 + 18,1 kb/s
CS-2 13,40 kb/s 53,6 + 26,8 kb/s
CS-3 15,60 kb/s 62,4 + 31,2 kb/s
CS-4 21,40 kb/s 85,6 + 42,8 kb/s

O dalším z faktorů již byla řeč v podstatě výše, je jím kvalita signálu v daném místě, která do jisté míry dokáže ovlivnit dosahovanou přenosovou rychlost. Ta je však ještě výrazněji ovlivňována faktorem číslo tři, neboli volnou kapacitou sítě. Pokud totiž máte telefon, který podporuje GPRS 4+2, rozhodně to neznamená, že tím pádem automaticky získáváte garantovanou rychlost 53,6 + 26,8 kb/s (u CS-2). Ve skutečnosti této rychlosti nebudete dosahovat příliš často. Problém je totiž v tom, že 4 timesloty jsou polovina (nebo 4/7) celého kanálu. Na jedné BTS jich sice většinou naleznete více než jeden, ale v husté městské zástavbě se může lehce stát, že na vás zbudou timesloty jen dva (rychlost tedy bude jen 26,8 + 26,8 kb/s).

Pokud se za této situace ale objeví další dva lidé, kteří budou chtít telefonovat, pak vám přenosová rychlost klesne na nulu, neboť u všech třech našich operátorů má hlasový provoz přednost před datovým. To, že na vás ale rázem nezbude ani jeden timeslot, rozhodně neznamená, že vám spojení „spadne.“ Spojení se totiž navazuje a řídí přes signalizační kanál. I kdyby došlo ke kratšímu úplnému výpadku spojení (typicky, když zajedete v metru do tunelu), tak se GPRS spojení dokáže obnovit bez nutnosti jeho restartování.

Problémy spojené s GPRS

GPRS ale nejsou jen radosti z rychlého bezdrátového připojení k internetu. GPRS je také spousta nepříjemných okamžiků, kdy potřebujete nutně něco stáhnout nebo odeslat a ono to prostě nejde. Dost často se také stává, že spojení takříkajíc „zamrzne“ nebo dokonce spadne. V drtivé většině případů je to však způsobeno chybou telefonu nebo případně špatné spolupráci mobilu značky XY se sítí značky AB. Někdy je proto dokonce nutné mobil vypnout a zapnout. Obecně by samozřejmě mělo platit, že spojení mobilu od firmy XY se sítí od firmy XY by mělo fungovat co možná nejlépe.

Když náhodou máte při výběru mobilního telefonu to štěstí, že se s GPRS infrastrukturou u daného operátora bez problémů dohodne a spojení vám „šlape jako hodinky,“ pak se ale můžete ocitnout v situaci, kdy budete mít třeba jen jeden mobilní telefon na data i na hlas a budete požadovat, abyste při připojení přes GPRS mohli také dále zůstat na příjmu, aby se vám volající mohli dovolat (to totiž vůbec není samozřejmostí).

Mobilní telefony se obecně řadí do tří tříd. Telefony třídy C se při navázaném GPRS spojení pro hlas chovají, jako kdyby byl telefon vypnutý, takže se vám nikdo nedovolá. Zařízení třídy B (nejrozšířenější) pak fungují tak, že když přenášíte data, pak vám nepřijde ani SMS a pro volajícího jste nedostupní. V okamžiku, kdy jste připojeni, ale nepřenášíte data, pak můžete odesílat a přijímat SMS a lidé vám mohou volat. Podle zkušeností však příchozí hovor zcela přeruší GPRS spojení a následně se musíte připojit znovu. Telefony třídy A by pak měly být schopné normálně přijímat hovory i SMS, a to nezávisle na stavu vašeho GPRS spojení (takový telefon jsem ale upřímně ještě v ruce neměl).

Co která síť umí

Síť Eurotelu jako jediná u nás (tedy s výjimkou školní GSM sítě na FEL ČVUT) nabízí použití CSD, HSCSD i GPRS (CS-1, CS-2).

T-Mobile nabízí CSD přenosy spolu s GPRS (CS-1, CS-2) s tím, že v Praze, Brně a některých dalších místech jeho síť podporuje i CS-3 a CS-4. T-Mobile navíc nabízí poměrně velmi zajímavou technologii GPRSpeed a GPRSpeed Plus. Zatímco první z nich pouze komprimuje všechny JPEG obrázky ztrátovou kompresí, tak ta druhá umí bez ztráty komprimovat téměř veškerá přenášená data, čímž se jednak zvyšuje rychlost přenosu a jednak snižuje objem přenesených dat (viz tento článek).

Oskar poskytuje CSD ovšem s tou nevýhodou, že nenabízí přípojný bod k internetu ve své síti, což znamená, že se u Oskara musíte připojovat třeba přes přípojný bod svého ISP a platit cenu za volání na pevnou linku. GPRS u Oskara je zatím ve stádiu, kdy se používá CS-1 a CS-2.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Operátor, Přehled, Mobilní operátor, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15