Velký přehled tarifů pro mladé

Špatná zpráva: škola začíná. Dobrá zpráva: pro školáky a studenty mají operátoři připraveny speciální tarify! Poradíme jak vybrat ten pravý.
Velký přehled tarifů pro mladé
Kapitoly článku

Prázdniny utekly jako voda a pro žáky a studenty nastal čas vrátit se do školních lavic. A jelikož v dnešní době má mobil každé malé dítě, poradíme dnes nejen studentům, ale také jejich rodičům jaký tarif pro svou ratolest vybrat a nějaké ty peníze ušetřit. Vlastně bych to šetření raději formuloval jako minimalizaci nákladů. Mladí lidé si totiž často neuvědomují cenu peněz a jejich plánování nesahá dál než do večera téhož dne, navíc se často přestanou kontrolovat a z několika SMS denně jich pak jsou stovky měsíčně, což při ceně přesahující korunu za kus dělá pěkných pár stovek.

Klepněte pro větší obrázek
Pravdou je, že někomu volání a SMS úplně stačí, preference uživatelů se pomalu ale jistě posouvají

Mlaďáci ale zároveň odsouvají volné minuty a SMS na vedlejší kolej, chtějí mít v mobilu své přátele, chatovat v reálném čase přes IM klienty, prohlížet Facebook a přispívat na Twitter. Neobejdou se také bez internetu v mobilu, navigace a e-mailové schránky, jde tedy o data. Ale to není vše, mladá generace zároveň nechce dostávat do schránky papírové vyúčtování (které může najít jako první zvídavý rodič), nerada ztrácí čas s voláním na infolinku a čekáním na operátora, chce si své služby spravovat sama elektronicky a hlavně chce mít kontrolu.


Klepněte pro větší obrázek

Průzkum Vodafone: Mobilní internet je pro studenty samozřejmostí


V dnešním přehledu se proto zaměříme nejen na ceny, ale také na parametry jednotlivých operátorů, možnosti správy účtu, kontroly výdajů, datovou nabídku a zkrátka všeho, co mladí pro své mobilní fungování vyžadují. Podíváme se rovněž co je třeba udělat pro získání zvýhodněného tarifu a do kolika let ho lze využívat a zda nám operátor nabídne i zvýhodněný mobil (více informací o koupi dotovaných telefonů u jednotlivých operátorů se dozvíte v tomto článku).

Vodafone s kreditem navíc a daty za polovic

Jak už jsem psal v úvodu, textování je mezi mladou generací snad nejoblíbenější forma komunikace, proto nejednoho studenta zamrzelo zrušení balíčku SMS Grátis, který byl pro tzv. „SMSkaře psavé“ se svými stovkami zpráv denně jako dar z nebes. V nabídce operátora nyní nalezneme další výhodné balíčky souhrnně označované jako Vodafone Student. Ten první se jmenuje Extra a ke kterémukoli Nabitému tarifu vám za 150 Kč přidá kredit 300 Kč. Druhý nese název Online, což je balíček Internet v mobilu za 89 Kč namísto běžných 177 Kč měsíčně. Můžete mít aktivní oba zároveň nebo jen jeden z nich. Jak vypadají tarify Nabito se studentským zvýhodněním už ukazuje tabulka níže:

Tarif Nabito 119 Nabito 350 Nabito 700 Nabito 1150 Nabito 2100
kredit s balíčkem Student extra 419 Kč 650 Kč 1 000 Kč 1 450 Kč 2 400 Kč
měsíční paušál 269 Kč 500 Kč 850 Kč 1 300 Kč 2 250 Kč
za minutu 6 Kč 5 Kč 4 Kč 3,40 Kč 3 Kč
Po svém* 4,80 Kč 4 Kč 3,20 Kč 2,72 Kč 2,40 Kč
účtování 60+1 60+1 60+1 60+1 60+1
SMS 1,19 Kč 1,19 Kč 1,19 Kč 1,19 Kč 1,19 Kč
max. minut 70 130 250 426 800
max. SMS 352 546 840 1218 2017
*ceny Po svém (o 20 % nižší) platí po vyčerpání kreditu
data (Student online) 89 Kč 89 Kč 89 Kč 89 Kč 89 Kč
celkem 358 Kč 589 Kč 939 Kč 1 389 Kč 2 339 Kč

Jak na věc?

  • Aktivace a využívání balíčku

Vodafone Student mohou mít všichni zákazníci operátora, kterým je mezi 15 a 26 lety včetně, kteří zároveň čestně prohlásí, že v daném roce studují. Balíček jim zůstane aktivní dalších 12 celých účtovacích období, přičemž po uplynutí této doby je balíček Student deaktivován. Pokud ovšem zákazník splňuje všechny náležitosti pro aktivaci zvýhodnění, může o něj znovu požádat. Nabídku lze aktivovat na čísle *077, v internetové samoobsluze, na prodejnách, nebo prostřednictvím e-shopu.

  • Koupě zvýhodněného telefonu

Studentský balíček nemá na koupi dotovaného telefonu vliv, jeho cena se řídí vybraným Nabitým tarifem a úvazek platí po dobu šesti měsíců. Během této doby je třeba setrvat na zvoleném tarifu, popřípadě je možné ho zvýšit. Noví zákazníci musí při koupi složit jistinu v rozmezí 500 až 3 000 Kč dle výše tarifu.

  • Co je dobré vědět

Vodafone disponuje pokrytím EDGE a datový balíček má FUP 100 MB měsíčně, po jeho překročení se rychlost sníží na 16 kb/s. Pokud by vám sto megabajtů nestačilo, můžete mít Připojení na stálo za 325 Kč měsíčně na půl roku, což je 50% cena datového balíčku platná do 13. září 2009. Jak už je uvedeno v tabulce, hovory jsou účtovány po sekundách po první celé minutě. Kredit z balíčku Extra je čerpán před kreditem z paušálu a nepřevádí se. Kredit v rámci paušálu se sice převádí do dalšího měsíce, ale je v něm čerpán až jako druhý v pořadí po novém paušálním kreditu.

  • Výhody a nevýhody operátora

S Vodafonem můžete svůj účet ovládat sami přes web či kapesní samoobsluhu. Díky službě Chytrý přehled lze navíc kdykoli zjistit průběžnou výši útraty. Pro své číslo si rovněž můžete aktivovat Po svém, což vám zajistí 20% slevu na volání po vyčerpání kreditu a podrobné elektronické vyúčtování zdarma, za hovor s živým operátorem ovšem zaplatíte 30 Kč (s výjimkou hovorů, které musí být na základě platných právních předpisů poskytovány zdarma). A pokud Vodafonu doporučíte své známé, můžete si vy i oni trochu přilepšit a získat slevu na služby v rozmezí 150 – 2 000 Kč a navíc si SMSkovat zdarma jeden rok.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Pro mladé, Tarif, Přehled, Dnešní přehled, Cenový přehled, Chytrý přehled, Pevná síť, Zvýhodněný telefon, Mladá generace


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39