Velký srovnávací test: 20 powerbank s kapacitou 10 000 mAh

Powerbank je na trhu obrovské množství. Jak vybrat tu pravou? Důkladně jsme otestovali dvacet těch nejmodernějších s konektorem USB-C a kapacitou 10 000 mAh.

Powerbanky se prodávají v nejrůznějších kapacitách a velikostech, navíc se jejich výrobou zabývá velké množství firem. Když však vezmete v úvahu, že dnešní telefon má kapacitu baterie 3 000 až 4 000 mAh, není od věci mít u sebe takovou powerbanku, která ho dokáže nabít alespoň dvakrát, to pro případ, že byste ji po prvním nabití zapomněli dobít. Zároveň by powerbanka neměla být příliš velká, abyste ji mohli mít neustále při sobě. Jako ideální kompromis se proto jeví powerbanky s kapacitou 10 000 mAh, které jsou také nejoblíbenější a je mezi nimi i největší výběr. Proto jsme se zaměřili právě na tuto kapacitu.

Moderní telefony bývají zpravidla vybaveny konektorem USB-C, který je i jasnou budoucností. Ideální je mít stejný nabíjecí konektor na telefonu jako na powerbance, abyste mohli použít stejný kabel/nabíječku. Zároveň je moderní USB-C také jediným konektorem, se kterým funguje standard pro rychlé nabíjení Power Delivery. Další selekcí našeho testu tedy byla přítomnost konektoru USB-C pro nabíjení powerbanky. Posledním kritériem byla absence bezdrátového či solárního nabíjení, aby byly powerbanky vzájemně srovnatelné.

Zrádné miliampérhodiny

Počet nabití telefonu se odvíjí od kapacity jeho baterie, proto výrobci powerbank jejich kapacitu uvádějí při napětí 3,7 V (napětí baterie v telefonu), případně někdy 3,85 V. Pro porovnání kapacit napříč bateriemi a zařízeními je vhodnější údaj o velikosti uložené energii ve Wh, který získáte vynásobením napětí a kapacity v Ah – u testovaných powerbank by to bylo 3,7 V × 10 Ah, tedy 37 Wh. Tato hodnota má výhodu v tom, že již nezáleží na velikosti napětí, takže umožňuje vzájemné porovnání mezi různými typy baterií.

Produkty zapůjčili

Pokud má baterie ve vašem mobilu kapacitu třeba 3 300 mAh, víte, že ho 10 000mAh powerbanka může teoreticky nabít třikrát. Bohužel ale jen teoreticky. Údaj o kapacitě powerbanky se totiž vztahuje na vnitřní 3,7V články, takže musíte při nabíjení telefonu počítat se ztrátami při přeměně napětí na 5 V (Step-Up DC-DC měničem), při přenosu kabelem, při přeměně napětí opět na 3,7 V a nakonec i při nabíjení samotné baterie.

Navíc si nějakou energii vezmou i řídicí obvody powerbanky a nabíjecí obvody telefonu. Výsledkem je, že zmíněnou 3 300mAh baterii nabijete 10 000mAh powerbankou dvakrát a kousek v závislosti na efektivitě DC-DC měničů, délce kabelu a protékajícím proudu. To je vidět i v našem testu – žádná z powerbank neposkytovala 100 % deklarované kapacity, protože musíte započítat i ztráty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Článek vyšel v prosincovém čísle časopisu Computer.
Diskuze (23) Další článek: T-Mobile znovu upravuje studentské tarify. Mají o 1 GB dat navíc a jsou bez úvazku

Témata článku: Recenze, Příslušenství, Srovnání, Powerbanky, Protějšek


Určitě si přečtěte