Vibrační přívěsky pro mobilní telefony

Pokud váš mobil nemá vibrační vyzvánění, můžete mu dokoupit vibrační přívěšek. Mobil můžwe být klidně v baťůžku, zatímco přívěšek vám bude vibrovat v kapse.
Jan Roháč: Už jste to určitě zažili: v restauraci rozebíráte nesmrtelnost brouka, když náhle ovzduší rozřízne zvuk agresivní Motoroly nebo Alcatelu … Právě na tyto situace jsou vhodným lékem vibrace. U některých telefonů jsou integrovány do těla přístroje, jinde do baterie, u ostatních lze předepsat recept vibračního přívěsku.

Celé zařízení není větší než pětikoruna, je napájeno jedním knoflíkovým článkem a naladěno na frekvence mobilních telefonů. Jakmile přívěsek zjistí provoz na těchto frekvencích, roztočí malinký motorek, a ten přívěsek rozvibruje.

Vibrace jsou natolik silné, že nemusíte mít obavu ze zameškání hovoru. Spíše naopak. Je třeba počítat s množstvím falešných poplachů, které u telefonů s integrovanými vibracemi nikdy nezažijete. Zatímco mobil vibruje jen v případě, když máte příchozí hovor, přívěsek reaguje na jakoukoli komunikaci telefonu se sítí. Budete tedy vibrovat při příchozí SMS, při příchozím hovoru, při běžné komunikaci telefonu se sítí. Další plané poplachy vzniknou v případě, že si budete chtít v mikrovlnné troubě ohřát polévku.

Taktéž při seskupení více telefonistů na jednom místě se může stát, že sousedův telefon rozvibruje váš přívěsek. Pracovní vzdálenost je většinou do metru a půl v závislosti na výkonu mobilu a případném stínění tělem. Například v dopravních prostředcích vznikají pěkné situace, kdy hbitým pohybem tasím mobil a o půl sekundy později zazvoní telefon sousedovi.

Kam s nimi?

Přívěsky jsou tak malé, že mají ambice na připevnění na pásek hodinek. Toto řešení je ovšem diskutabilní, protože přívěsek kromě toho, že vibruje, často ještě svítí a s takovým zařízením na hodinkách budete vypadat jako robot Emil. Nejlepším místem pro umístění přívěsku je buď malá kapsička u riflí, případně normální upnutá kapsa, nebo okraj kalhot.

Přívěsek umísťujte tak, aby byl ve chvíli, kdy hovoříte, v dostatečné vzdálenosti od telefonu. V opačném případě bude vibrovat po celou dobu hovoru a to se promítne ve spotřebě energie jeho baterie.

Interní, nebo externí?

Konkurentem přívěsků jsou u telefonů bez vestavěných vibrací vibrační baterie. Jejich výhody jsou zřejmé. Nepotřebujete další zařízení, používá se společné napájení s telefonem a neexistují falešné poplachy. Ceny vibračních baterií se pohybují okolo tisíce korun.

Základní výhodou přívěsku je, že v případě změny mobilního telefonu vám přívěsek zůstane. Navíc nemusíte nosit telefon u pasu, abyste cítili jeho vibrace. Mobil s vypnutým zvukem můžete dát do kufříku a vibrace přívěsku vás na hovor upozorní.

Podle síly provozu baterie vydrží od měsíce až po půl roku. Přívěsků je na trhu několik v cenách od tří do šesti set korun. Rada poslední: přívěsek vypraný s kalhotami už většinou nerozvibrujete.

Tip: Už po krátkém používání vibračního přívěsku je možné docela přesně podle způsobu vibrování určit, co se vlastně děje. Při vypnutém zvuku rozlišíte textovou zprávu od hovoru apod.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility.

Diskuze (6) Další článek: Zjednoduší vám WAP život?

Témata článku: Příslušenství, Telefony, Mobilní telefon, Mobil, Telefon

Určitě si přečtěte