Vibrační vyzvánění pro mobil Nokia 3210

Mobilní telefon Nokia 3210 patří svou cenou do kategorie, ve které se čím dál víc stává standardem vibrační vyzvánění. Vlastníci tohoto mobilu ale přesto nemusí při požadavku na diskrétní upozorňování pokukovat po jiném přístroji, do 3210 si můžou vibrace nechat zabudovat.
Mobilní telefon Nokia 3210 patří svou cenou do kategorie, ve které se čím dál víc stává standardem vibrační vyzvánění. Vlastníci tohoto mobilu ale přesto nemusí při požadavku na diskrétní upozorňování pokukovat po jiném přístroji, do 3210 si můžou vibrace nechat zabudovat. Nokia 3210 totiž umí vibrovat. Tuto funkci mají bohužel aktivovanou jen modely, které nejsou určeny na náš trh. Je záhadou, proč Nokia evropské telefonisty ochudila o tuto užitečnost a proč se nyní k dovybavování telefonů staví nekompromisně odmítavě.

Co to vlastně vibruje?

Sejmete-li z telefonu Nokia 3210 zadní plastový kryt a vyjmete baterii, na spodní části tělíska antény nad kartou SIM je otvor, ve kterém nejspíš vidíte jen dva podlouhlé kontakty. Na jejich místě je u orientálních Nokií motorek s excentrem, který při roztočení způsobí, že telefon vibruje. Zprovoznění vibračního vyzvánění spočívá v přidání tohoto motorku na vyhrazené místo a v aktivaci položky Vibrace v menu telefonu.

Chcete-li vibrovat, máte dvě možnosti. Buď koupíte motorek, na koleně jej do telefonu namontujete a máte-li patřičný kabel, provedete softwarovou aktivaci. Doporučit však musím druhou variantu, kdy si něco málo připlatíte a prodávající vám vibrace rovnou zprovozní. V takovém případě nehrozí, že při neobratné manipulaci zlomíte úchyty antény, že se vám s telefonem při softwarovém zásahu něco nestane. Za stokorunu navíc to myslím stojí.

Ovšem není motorek jako motorek. Straňte se bastlířů, kteří vám nabídnou vibrátor, jenž před tím vykuchali z vibračních přívěsků a který musíte do telefonu připájet. Požadujte originální výrobky – motorky, které používá sama Nokia. Poznáte je podle pryžového pouzdra, jež bez pájení přesně zapadne do připraveného lůžka, a doporučuji také volit nejnovější motorky, kterým uchycení za hranu brání v pohybu.

A záruka je pryč

Autorizované servisy Nokia aktivaci vibračního vyzvánění neprovádějí a protože ostatní servisy nemají od Nokie oprávnění, zásahem do telefonu přijdete o záruku. Lidský rozum sice říká, že přidání motorku a zprovoznění funkce, která je v telefonu jen skryta, nemůže mít na funkčnost telefonu žádný vliv, bylo však rozhodnuto. Nokii nevyčítám, že se brání zásahům samozvaných „opravářů“, proč ale tuto službu zákazníkům nemůžou provádět ani autorizované servisy?

Zkušenosti

Po aktivaci vibračního vyzvánění se v menu Volba tónů na posledním místě objevila položka Vibrace, kterou se vibrační vyzvánění zapíná a vypíná. Přestože existují telefony, které vibrují silněji, v celkovém srovnání je síla vibrací postačující. Vibrování je přerušované, přesně do rytmu zvoleného vyzvánění, znatelný vliv vibrací na výdrž telefonu jsme u testovaného kusu nepozorovali.

Jediným argumentem proti instalaci vibračního vyzvánění je tak ztráta záruky na telefon. Je proto škoda, že tuto službu nenabízí sama Nokia, zájem by o ni určitě byl.

Vibrační vyzvánění pro Nokia 3210
K testu poskytla firma SvobodaGSM
Tel.: (05) 43 25 44 56, web: http://www.svobodagsm.cz/
Ceny: 590 Kč (motorek), 690 Kč (motorek a montáž)

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (9) Další článek: Je to stále zázrak?

Témata článku: Nokia, Nokia 3210, Celkové srovnání, Vibrační vyzvánění, Vyhrazené místo, Spodní část, Mobilní telefon, SIM, Jediný argument, Testovaný kus, Aktivace, Mobilita, Mobil, Vyzvánění, Motorek, Telefon, Poslední místo, Upozorňování, Vibrace, Patřičný kabel, Autorizovaný servis

Určitě si přečtěte