Vibrační vyzvánění pro mobil Nokia 3210

Mobilní telefon Nokia 3210 patří svou cenou do kategorie, ve které se čím dál víc stává standardem vibrační vyzvánění. Vlastníci tohoto mobilu ale přesto nemusí při požadavku na diskrétní upozorňování pokukovat po jiném přístroji, do 3210 si můžou vibrace nechat zabudovat.
Mobilní telefon Nokia 3210 patří svou cenou do kategorie, ve které se čím dál víc stává standardem vibrační vyzvánění. Vlastníci tohoto mobilu ale přesto nemusí při požadavku na diskrétní upozorňování pokukovat po jiném přístroji, do 3210 si můžou vibrace nechat zabudovat. Nokia 3210 totiž umí vibrovat. Tuto funkci mají bohužel aktivovanou jen modely, které nejsou určeny na náš trh. Je záhadou, proč Nokia evropské telefonisty ochudila o tuto užitečnost a proč se nyní k dovybavování telefonů staví nekompromisně odmítavě.

Co to vlastně vibruje?

Sejmete-li z telefonu Nokia 3210 zadní plastový kryt a vyjmete baterii, na spodní části tělíska antény nad kartou SIM je otvor, ve kterém nejspíš vidíte jen dva podlouhlé kontakty. Na jejich místě je u orientálních Nokií motorek s excentrem, který při roztočení způsobí, že telefon vibruje. Zprovoznění vibračního vyzvánění spočívá v přidání tohoto motorku na vyhrazené místo a v aktivaci položky Vibrace v menu telefonu.

Chcete-li vibrovat, máte dvě možnosti. Buď koupíte motorek, na koleně jej do telefonu namontujete a máte-li patřičný kabel, provedete softwarovou aktivaci. Doporučit však musím druhou variantu, kdy si něco málo připlatíte a prodávající vám vibrace rovnou zprovozní. V takovém případě nehrozí, že při neobratné manipulaci zlomíte úchyty antény, že se vám s telefonem při softwarovém zásahu něco nestane. Za stokorunu navíc to myslím stojí.

Ovšem není motorek jako motorek. Straňte se bastlířů, kteří vám nabídnou vibrátor, jenž před tím vykuchali z vibračních přívěsků a který musíte do telefonu připájet. Požadujte originální výrobky – motorky, které používá sama Nokia. Poznáte je podle pryžového pouzdra, jež bez pájení přesně zapadne do připraveného lůžka, a doporučuji také volit nejnovější motorky, kterým uchycení za hranu brání v pohybu.

A záruka je pryč

Autorizované servisy Nokia aktivaci vibračního vyzvánění neprovádějí a protože ostatní servisy nemají od Nokie oprávnění, zásahem do telefonu přijdete o záruku. Lidský rozum sice říká, že přidání motorku a zprovoznění funkce, která je v telefonu jen skryta, nemůže mít na funkčnost telefonu žádný vliv, bylo však rozhodnuto. Nokii nevyčítám, že se brání zásahům samozvaných „opravářů“, proč ale tuto službu zákazníkům nemůžou provádět ani autorizované servisy?

Zkušenosti

Po aktivaci vibračního vyzvánění se v menu Volba tónů na posledním místě objevila položka Vibrace, kterou se vibrační vyzvánění zapíná a vypíná. Přestože existují telefony, které vibrují silněji, v celkovém srovnání je síla vibrací postačující. Vibrování je přerušované, přesně do rytmu zvoleného vyzvánění, znatelný vliv vibrací na výdrž telefonu jsme u testovaného kusu nepozorovali.

Jediným argumentem proti instalaci vibračního vyzvánění je tak ztráta záruky na telefon. Je proto škoda, že tuto službu nenabízí sama Nokia, zájem by o ni určitě byl.

Vibrační vyzvánění pro Nokia 3210
K testu poskytla firma SvobodaGSM
Tel.: (05) 43 25 44 56, web: http://www.svobodagsm.cz/
Ceny: 590 Kč (motorek), 690 Kč (motorek a montáž)

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (9) Další článek: Je to stále zázrak?

Témata článku: Nokia, Nokia 3210, Telefon, Motorek, Spodní část, Upozorňování, Vibrační vyzvánění, Mobilita, Vibrace, Testovaný kus, Vyzvánění, Celkové srovnání, Poslední místo, SIM, Patřičný kabel, Jediný argument, Autorizovaný servis, Mobil, Mobilní telefon, Aktivace, Vyhrazené místo


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34