Vidět a být viděn – Ericsson A1018

Kritéria při výběru mobilního telefonu jsou různá – někdo preferuje dlouhou výdrž na baterie, pro někoho je důležitý nezvyklý design, jiný by za nic na světě neodešel od své oblíbené značky. Ale přesto je jedno měřítko, které může být pro někoho neméně důležité … pokud zrak ztratil na ostrosti, oceníte telefon s velkým displejem a výrazným písmem.
Kritéria při výběru mobilního telefonu jsou různá – někdo preferuje dlouhou výdrž na baterie, pro někoho je důležitý nezvyklý design, jiný by za nic na světě neodešel od své oblíbené značky. Ale přesto je jedno měřítko, které může být pro někoho neméně důležité … pokud zrak ztratil na ostrosti, tak více než drobek, před jehož použitím si musíte nasadit brýle, oceníte telefon s velkým displejem a výrazným písmem.

Tři z pěti očních lékařů doporučují
Telefony Ericsson staršího data byly pro dalekozraké telefonisty jedinečným řešením – to píšu bez ironie, která často směřuje na jejich obří fonty. Ergonomii ovládání však malé displeje nepřispěly. Ericsson A1018 sice velikost písma o pár bodů zmenšil, displej je ale již grafický, třiřádkový a výraznější znaky asi na současných telefonech nenajdete. Končím s ódami hůře vidoucích, ale vy, kterých se to týká, nezapomeňte.

„Je takový normální“
Ericsson A1018 je jedním z nejlevnějších telefonů na trhu. Z výtvarného pohledu nikoho ze snění nevytrhne a i když je zde několik nových prvků, design jako by pravil „toto jsme už několikrát viděli“.

Hranaté tvary hyzdí až příliš velká anténa, jde však o moderní duální telefon. Podle blikající kontrolky a rozložení kláves spolehlivě poznáme, že telefon má domov ve Švédsku. Baterie je kompatibilní se staršími Ericssony podobných tvarů, shodné je i příslušenství. Změnou, kterou tentokrát nevítám, je opuštění kovového rámu, typického pro telefony Ericsson, a jeho náhradu plastem. Telefon je sice lehčí, ale vydrží tolik, co obrněné starší mobily?

Toto je MŮJ telefon!
Podobně jako u svého dřívějšího telefonu i k A1018 Ericsson nabízí vyměnitelné čelní panely. Zosobnění přístroje je sice menší, než u finské konkurence, ale je to lepší než nic. Toto řešení má malou chybičku – protože výměnné panely mají poměrně velkou tloušťku, pryžová tlačítka musí být vysoká a jejich stisk není tak jistý. Zato v kapse se stisknou i tehdy, když by nemusela, nezapomeňte proto aktivovat automatické blokování klávesnice, které by se určitě hodilo i mnohým telefonům jiných značek.

Software vychází z telefonu Ericsson T18, je však ořezaný o některé jeho funkce (hlasové vytáčení, vibrace, přiřazování jiných vyzvánění konkrétním číslům). Ti, kteří měli co do činění s jinými Ericssony, se ovládání A1018 nemusí učit, noví si však budou muset zvyknout.

Proč zatím vítězí Palmy?
Ačkoli Ericsson s A1018 nepřichází s ničím převratným a vedle posledních novinek, které míváme k dispozici, je trochu chudším příbuzným, používal jsem jej během testování rád. Je to dobrý a funkční telefon … co víc potřebujete. Pro koho je důležitým kritériem cena a kdo některé vlastnosti A1018 dokáže chápat jako pozitiva (velikost přístroje a displeje, robustnost), nevybere špatně.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Váš názor Další článek: Kouzelný design – Bosch 909 Dual S

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Baterie, Design, Displej, Nejlevnější telefon, Dlouhá výdrž, Mobilita, Dobrý telefon, Chudý příbuzný, Poslední novinka, Velká anténa, Hranatý tvar, Výměnný panel, Oblíbená značka, Starý Ericsson, Nový prvek, Švédsko, Mobilní telefon, Velká tloušťka, Důležité kritérium, Blikající kontrolka, Podobný tvar, Finská konkurence


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15